Blat kuchenny to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia kuchni. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów blatów kuchennych. Jednak decydując się na wybór blatu oprócz rodzaju musimy też wziąć pod uwagę jego grubość, która jest ściśle związana z materiałem z którego zostanie wykonany nasz blat.

Remont kuchni: rodzaj blatu kuchennego, a jego grubość

Warto pamiętać, że jeśli zależy nam na blacie cienkim, centymentrowym lub nawet cieńszym, do wyboru mamy jedynie blaty kompozytowe. Ich grubość zaczyna się już od 0,6 cm. Z kolei blaty kamienne zazwyczaj mają grubość 2 lub 3 cm. Szeroką rozpiętość zapewniają nam modele drewniane, ich wymiary to zazwyczaj 2,6 do 4,5 cm. Ogromny wybór grubości blatów mamy w przypadku płyt laminowanych, zaczynają się one od 2 cm do nawet 7 cm. Mogą być proste lub zaokrąglone, a ich brzegi mogą być oklejone dodatkowo aluminiową powłoką. Najpopularniejsza grubość blatu to 4 cm, jednak w ostatnim czasie dominuje moda na coraz cieńsze blatu.

Remont kuchni: rodzaje blatów kuchennych

Blaty kamienne - są one niezwykle trwałe. Kamienie możemy sklasyfikować na: granity, konglomeraty granitowe i konglomeraty kwarcowo-akrylowe. Granity oprócz trwałości wyróżniają się również bogatą kolorystyką. W przypadku konglomeratów granitowych proces technologiczny polega na połączeniu mielonki granitowej z żywicą oraz pigmentem. W ten sposób powstają ich barwy. Są to obecnie najtrwalsze i najtwardsze rodzaje blatów. Charakteryzują się również zerową porowatością dzięki czemu nie chłoną wody i substancji, które mogą być wylane na kuchenny blat. Konglomeraty kwarcowo-akrylowe składają się z mielonki karcu oraz akrylu. W przypadku tego rodzaju blatów możemy uzyskać bardzo jednolitą kolorystykę. Zaliczamy je do blatów miękkich, na których widoczne będą ślady użytkowania.

Blaty drewniane - wyróżniają się tym, że są wykonane z materiału szlachetnego. Są to blaty, które wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Powinny być regularnie impregnowane, a temperatura w pomieszczeniu musi być odpowiednio dobrana, zbyt wysoka spowoduje rozsychanie się drzewa.

Blaty stalowe - najczęściej wykorzystywane są w gastronomii. Są to blaty zimne i narażone na zarysowania.

Blaty laminowane - są wykonywane na bazie płyty wiórowej pokrywanej laminatem. Są one najtańszym rodzajem blatów. W przypadku blatów laminowanych należy pamiętać o używaniu desek do krojenia czy podkładek pod gorące naczynia, które zabezpeczają laminat przed uszkodzeniami. Jest on tworzywem sztucznym, najbardziej narazonym na uszkodzenia.

Sprawdź czym charakteryzują się poszczególne blaty kuchenne: