Jak urządzić kuchnię funkcjonalną? Warto poznać zasadę trójkąta roboczego i zastosować ją w projekcie kuchni. Kuchnia jest bardzo ważnym pomieszczeniem w naszym mieszkaniu - często spędzamy w niej wiele godzin, przygotowując posiłki - a jeśli ma kącik jadalny, również je spożywając.

Projekt kuchni: trójkąt roboczy i ważne wymiary

Podczas urządzania kuchni warto jest zwrócić uwagę na sposób zagospodarowania przestrzeni we wnętrzu, aby ułatwić sobie pracę i uniknąć błędów w projekcie kuchni - jest to o tyle ważne akurat w przypadku kuchni, gdyż sprzętów i mebli w niej umieszczonych nie da się przesunąć „ot tak”. Liczne sprzęty znajdujące się w kuchni, takie jak lodówka, piekarnik, zmywarka czy zlew, wymagają podejścia odpowiednich instalacji, a i zabudowa meblowa jest najczęściej robiona pod wymiar. Także jeśli akurat planujemy remont kuchni, zapoznajmy się z poniższymi wytycznymi.

Powierzchnia kuchni:

  • Minimalna powierzchnia idealnej wnęki kuchennej powinna wynosić 5-6 m2
  • Minimalna powierzchnia wyodrębnionej kuchni – 8-10 m2
  • Minimalna powierzchnia kuchni z kącikiem jadalnym – 12-14 m2

Na te powierzchnie powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania lub też w trakcie procesu projektowego naszego domu.

Rozplanowanie zabudowy i strref w kuchni

Poza wspomnianymi powierzchniami bardzo ważna w projekcie kuchni o czym mówi zasada trójkąta roboczego jest odległość między ciągami roboczymi, lub w przypadku kuchni jednociągowej - odległość szafek dolnych od ściany. Zapewnienie minimum 1,20 m szerokości w tym miejscu gwarantuje wygodne korzystanie z dolnych szafek i szuflad po ich otwarciu.

Trójkąt roboczy: lodówka, zlew i kuchenka

W celu ułatwienia pracy w kuchni należy dążyć do prawidłowego rozmieszczenia miejsc pracy. Unikniemy w ten sposób niepotrzebnych dróg, zapewnimy sobie płynność pracy i swobodę ruchów. W galerii znajdują się przykłady prawidłowego rozmieszczenia poszczególnych stref w kuchni. Bardzo pomocne w tej kwestii jest przestrzeganie tzw. „trójkąta funkcjonalnego” (trójkąta roboczego), który wskazuje nam powiązania funkcjonalne między trzema głównymi strefami w kuchni: lodówką, zlewem i kuchenką.

Zasada trójkąta roboczego opiera się na kolejności prac:

  • najpierw wyjmujemy produkty z lodówki,
  • następnie je myjemy,
  • a na końcu przygotowujemy gotując lub piekąc.

Powinniśmy unikać sytuacji, kiedy kuchenka znajduje się pomiędzy lodówką a zlewem. Pomiędzy wszystkimi trzema strefami według zasad trójkąta roboczego powinno znaleźć się miejsce na blat kuchenny, powierzchnię umożliwiającą odstawienie produktów. Takie miejsce powinno się wygospodarować szczególnie z prawej strony kuchenki i z prawej strony zlewu  miejsce na ociekacz). Należy unikać umieszczania płyty grzewczej tuż przy ścianie - uniemożliwi to korzystanie z niektórych typów garnków lub rondli - po prostu nie zmieszczą się na płycie. Podobnie zlew umieszczony przy samej ścianie spowoduje, że nasze ruchy w trakcie zmywania będą ograniczone.

Projekt kuchni: ważne wymiary i wygoda gotowania

Jeśli urządzamy kuchnię „od zera”, poza powyższymi wskazówkami, warto jest także zwrócić uwagę na następujące kwestie:

- Wysokość blatu roboczego mierzona od podłogi z reguły wynosi 85-90 cm. Jeśli mamy nietypowe wymagania, np. jesteśmy bardzo wysocy, warto jest dostosować położenie blatu tak, aby praca przy nim nie nadwyrężała naszego kręgosłupa.

- Jeśli często przygotowujemy ciasto wymagające wyrabiania, warto jest posiadać fragment blatu roboczego położony niżej niż standardowy - ok. 75 cm od podłogi; gwarantuje to zachowanie odpowiedniej postawy w trakcie tej czynności.

- W nieco większych kuchniach możemy wygospodarować wysuwany blat na niższej wysokości, tak aby część prac wykonywać w pozycji siedzącej;

- Dobrym rozwiązaniem w kuchni będzie też korzystanie ze stołków barowych jeśli pracujemy przy wyspie kuchennej (jeśli stołki dodatkowo posiadają kółka, łatwo będzie nam się poruszać pomiędzy poszczególnymi strefami, nie wstając z krzesła).