Kolorowy projekt kuchni: jak połączyć tradycję z nowoczesnością?

2008-09-29 2:00

Jaki wybrać projekt kuchni? Kuchnia eklektyczna, tradycyjna czy nowoczesna? Radzimy jak dobrać kolory i dodatki do kuchni, by aranżacja kuchni łączyła tradycyjny wygląd z nowoczesnością.

Spis treści

  1. Stylowa aranżacja kuchni
  2. Aranżacja kuchni: meble kuchenne
  3. Projekt kuchni: trudne proporcje
  4. Wystrój kuchni
  5. W aranżacji kuchni użyto:

Najlepszy projekt kuchni to wnętrze jasne i przestronne. O takiejkuchni marzy każda pani domu. Co jednak zrobić, jeśli mamy małe i wąskie kuchnie? Zamiast załamywać ręce, należy uruchomić wyobraźnię i postarać się o ciekawy projekt kuchni.

Stylowa aranżacja kuchni

Proponujemy stylową aranżację kuchni. W małej kuchni trzeba starannie dobrać szafki do podłogi i ścian, zadbać o stylowe dodatki i nie bać się koloru na ścianach, czy kolorowych blatów kuchennych. Najprościej stworzyć kuchnię staro-nową. Niezawodnym sposobem na ładną aranżację wnętrza jest zestawianie materiałów łączonych ze stylem tradycyjnym, i tych zwykle kojarzonych z nowoczesnym.

Aranżacja kuchni: meble kuchenne

W tej kuchni nie ma żadnych standardowych rozwiązań. Zabudowę kuchenną wykonano z lakierowanej płyty MDF, blat z laminowanego MDF-u. Pomysł z szafą wnękową umożliwił zamontowanie minimalnej liczby półek. Zamiast tradycyjnych drzwiczek w szafkach kuchennych są zasłonki, to czyni kuchnię bardziej przytulną. Cały wystrój kuchni: meble, blat, ściany - jest utrzymany w soczystym kolorze pomarańczy. Dzięki temu nie ma wyraźnych, ograniczających przestrzeń podziałów. Najbardziej efektowną ozdobą kuchni i zarazem spoiwem stylistycznym wnętrza jest motyw dużych fioletowych kwiatów. Jasna podłoga z drewnianych paneli sprawia, że kuchnia wydaje się większa. Jest także bardziej słoneczne, bo od paneli odbija się światło wpadające zza okna. W efekcie powstała kuchnia wdzięcznie łącząca tradycję i fantazję.

Projekt kuchni: trudne proporcje

W wąskiej i długiej kuchni nie było szans na umieszczenie po obu stronach standardowych szafek. Zabrakłoby wtedy miejsca dla kucharza. Dlatego zaprojektowana została tu szafa z lustrami odbijającymi wnętrze - dzięki nim kuchnia wydaje się większa i szersza. Szafa wnękowa (by ją zainstalować, trzeba mieć możliwość wkucia się w ścianę) nie musi mieć standardowej głębokości, ta w aranżacji ma 45 cm. To wystarczy, aby przechowywać w niej większość kuchennych akcesoriów. Dodatkowo może też pomieścić część spiżarni - przetwory i produkty, których nie trzeba trzymać w lodówce.

Wystrój kuchni

Materiały na podłogę i ścianę oraz fronty szafek nie muszą być koniecznie tradycyjne. Klasycznego charakteru dodadzą kuchni starannie wybrane detale: wykonane z lakierowanego na czarno metalu żyrandol, wisząca półka z haczykami na kubki, podstawki do naczyń.

W aranżacji kuchni użyto:

Chłodziarko-zamrażarka COO 2210SHC, płyta gazowa PLS 6040W (ARDO); trzydrzwiowa szafa z lustrzanymi drzwiami przesuwnymi (INDECO); świecznik/żyrandol czarny Queen, karafka Christmas, zestaw sztućców do gotowania Daily, komplet sztućców Brasserie Black, serwetki śliwkowe Home, obrus śliwkowy, brytfanka żeliwna (DUKA); szyld z sentencją, barek/wieszak metalowy, świece Blackberry i orchidea (ALMI DECOR); butelki w koszyku Fiasco, osłonki Orange, pomarańczowa osłonka Prymula, rośliny doniczkowe: Calthea, papryczka ozdobna (LEROY MERLIN); słoik Sota, szklany lampion Ising, światełka choinkowe Glansa, wazon wysoki Parodi, kosze białe, plecione Agen, komplet talerzy Arv, podstawka pod garnki Brukling, kwadratowy żeliwny garnek Favorit, rurka karnisza Index, żabki do karnisza, z kółkami Adele, zasłonki z obrusa Andea, kosz metalowy Knod, suszarka do naczyń Utsaga, szklanki Pokal, zlew Domasjo, bateria Loviken (IKEA); miseczki śliwkowe, kawiarka, śliwkowe talerze, kubki śliwkowe, magnesy na lodówkę, dzbanek na sok, młynki do soli i pieprzu, szklany fioletowy wazon (HOFT); szafki kuchenne wykonano w PENTAGON Studio Foto (MDF lakierowany, blat laminowany); ściany pomalowano farbami firmy PARA.