Blat do kuchni to bardzo ważny element użytkowy i dekoracyjny, który potrafi odmienić styl kuchennej aranżacji. Blat tworzy ramę wykończeniową całego wnętrza. Czasami te same meble kuchenne mogą przyjąć odmienny styl i wygląd tylko za sprawą zmiany blatu. Jednolity, drewniany, czy kontrastujący z meblami – wybór dobrego blatu do kuchni bywa trudny. Poznaj podstawowe zasady wyboru blatu kuchennego, a wgalerii znajdziesz 10 inspiracji na ładny blat do kuchni!

Blat do kuchni: jak wybrać dobry?

Blat do kuchni musi być odporny na wilgoć, wysoką temperaturę, środki czyszczące, obciążenia i uszkodzenia mechaniczne, a do tego zapewniać wygodną pracę i ładnie komponować się z resztą kuchni. Kupując blat do kuchni nie kieruj się wyłącznie ładnym kolorem, czy ciekawą fakturą. Trwałość i odporność blatu to ważne cechy.

Blat do kuchni: jaki kolor?

Kolor blatu do kuchni powinien komponować się z innymi elementami takimi jak: meble, płytki, ściany, drzwi oraz okna. Blat kuchenny może kontrastować z meblami, ale powinien być utrzymany w kolorystyce aranżacji kuchni, w jej tonacji.

Duża rolę w dopasowaniu blatu do kuchni grają płytki na ścianie. Jeśli płytki są utrzymane w odważnej kolorystyce lub są mocnym akcentem w kuchni, blat powinien być utrzymany w „spokojnej” aranżacji, aby nie odwracał uwagi od płytek, a zarazem nie wprowadzał chaosu do wnętrza.

Blat może być utrzymany w identycznej kolorystyce co szafki kuchenne, wtedy jest on niejako monolitem z szafkami i niemalże znika we wnętrzu.

Sposoby na dopasowanie blatu do kuchni

Do modnych gładkich, białych mebli pasują ciepłe drewniane akcenty. Do kuchni utrzymanej w bieli pasuje blat drewniany. Doda wnętrzu ciepła i przytulności. Bardzo eleganckie jest również połączenie bieli z czernią. Czarny, błyszczący blat świetnie odbija światło i działa jak lustro.

Klasyczne zestawienie naturalnych materiałów – drewno i kamień. Szary granit o drobnym uziarnieniu na blacie i ścianie ładnie kontrastuje z drewnianymi szafkami.

W nowoczesnych aranżacjach kuchni, utrzymanej w stylistyce pop-artu, blat na pewno będzie w żywym kolorze. Do kuchni kolorowych poleca się blaty w jednym z kolorów kuchni bądź w neutralnym kolorze takim jak biały. Natomiast do klasycznej, dębowej kuchni pasuje najbardziej blat brązowy, czarny, ciemnozielony oraz rudy, a także jasny w jednolitym kolorze.