Projektanci wnętrz radzą: 13 najczęstszych błędów w aranżacji mieszkania

2022-04-22 11:12

Pozornie wymarzony wystrój, a jednak w mieszkaniu coś nie gra? Bardzo możliwe, że został popełniony jeden z aranżacyjnych błędów. Wybraliśmy 13 najpowszechniejszych, na które szczególnie trzeba uważać, projektując i urządzając wnętrze.

Spis treści

  1. 1. Złamane zasady ergonomii
  2. 2. Za dużo mebli i dodatków, czyli… zagracenie mieszkania
  3. 3. Źle rozplanowane oświetlenie
  4. 4. Moda może być zdradliwa
  5. 5. Za dużo stylów w jednym domu
  6. 6. Błędy w doborze kolorów
  7. 7. Wszystkie meble pod ścianą
  8. 8. Wystrój okna – zapomniany i zaniedbany
  9. 9. Złe proporcje: metraż i wyposażenie
  10. 10. Wszystkie meble z jednej kolekcji
  11. 11. Błędy w aranżacji ścian
  12. 12. Pomijanie roli przedpokoju
  13. 13. Płytki pod sam sufit
  14. Wnętrza bez błędów: GALERIE ZDJĘĆ

Błędy aranżacyjne dotyczą zarówno koncepcji wnętrza, jak i samych mebli, kolorów oraz pozornie nieistotnych detali. Kluczowa jest zatem odpowiednia wiedza w tym zakresie.

1. Złamane zasady ergonomii

Warto pamiętać, że poszczególne elementy wystroju muszą być nie tylko piękne, lecz także funkcjonalne. Wnętrza nie urządzamy bowiem na pokaz – powinno nam dobrze służyć na co dzień. Zasady ergonomii są szczególnie ważne w przypadku aranżacji kuchni, dlatego zapytaliśmy architektów wnętrz, gdzie kryje się ryzyko „wpadek” i jak tego uniknąć.

Najczęstsze błędy przy projektowaniu kuchni
MO Architekci

Autor: MO Architekci

Każdy z nas chce cieszyć się wygodną i ergonomiczną kuchnią, w pełni odpowiadającą własnym preferencjom. Zauważyliśmy, że najczęstszym podstawowym błędem podczas projektowania kuchni jest poświęcenie zbyt małej ilości czasu na przeanalizowanie własnych potrzeb, jak i codziennego funkcjonowania w tym wnętrzu. Przekłada się to na nieprawidłowe zaprojektowanie przestrzeni kuchennej czy pomieszczeń często z nią połączonych, takich jak jadalnia i salon.

Kuchnia to pomieszczenie, w którym spędzamy dużo czasu. W przeciwieństwie do dawnego stylu życia to właśnie ona staje się sercem domu. Chętnie przygotowujemy w niej posiłki z całą rodziną. Obecnie można zauważyć tendencję do łączenia wnętrza kuchni wraz z salonem i jadalnią. W celu uniknięcia błędów podczas samodzielnego planowania tych przestrzeni warto zastanowić się, czego od nich wymagamy: jakie mamy przyzwyczajenia, potrzeby związane ze sprzętem AGD, czego brakowało nam w przestrzeni kuchni, w której do tej pory przyszło nam funkcjonować. Dokładna analiza potrzeb z pewnością pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów oraz błędu np. związanego z brakiem doprowadzenia odpowiedniej instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej bądź z nieprawidłowym jej umieszczeniem względem sprzętów.

Najczęstszym błędem podczas projektowania kuchni jest brak odpowiednio wydzielonych stref. Aby przebieg pracy w kuchni był płynny, warto przeanalizować dokładnie jej układ i wyznaczyć odpowiednie strefy, takie jak: zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowania oraz gotowania. Brak którejś z nich przyczynia się do dezorganizacji pracy w kuchni.

Kolejny błąd to niewłaściwe odległości pomiędzy sprzętami oraz meblami kuchennymi. Często dotyczy to za krótkiego albo za małego blatu roboczego. Wielokrotnie można spotkać się ze zbyt bliskim usytuowaniem zlewu w stosunku do płyty indukcyjnej lub zbyt bliskim położeniem płyty indukcyjnej wobec wysokiego rzędu meblowego.

Ważną i często pomijaną kwestią jest także dobrze zaplanowane oświetlenie. Pamiętajmy, że odpowiednio doświetlone blaty robocze zwiększą komfort gotowania, co przyczyni się do efektywniejszej pracy. Prawidłowo i równomiernie rozmieszczone oświetlenie w kuchni podnosi komfort codziennego funkcjonowania w tej przestrzeni.

Magdalena Statnik i Oskar Włodarek, MO Architekci

2. Za dużo mebli i dodatków, czyli… zagracenie mieszkania

Zarówno meble, jak i dodatki powinny być dobrane odpowiednio do potrzeb, ale też możliwości przestrzennych pomieszczenia. Gdy przesadzimy ze sprzętami, meblami, a przede wszystkim – bibelotami, wnętrze będzie wyglądało chaotycznie. Nawet gdy regularnie będziemy sprzątać, nie pozbędziemy się wrażenia nieładu, a nawet bałaganu. Co więcej, większa liczba mebli nie zawsze oznacza więcej miejsca do przechowywania. Czasem jedna pojemna szafa albo sprytnie zaprojektowany regał absolutnie wystarczą.

..  Salon – inspiracje – GALERIE ZDJĘĆ >>>

3. Źle rozplanowane oświetlenie

Najczęstszym błędem jest tylko jedna lampa sufitowa w pomieszczeniu. Nie jest ona w stanie dobrze doświetlić całego pokoju, a zwłaszcza kątów i zakamarków. Należy więc zawsze wspierać się oświetleniem dodatkowym w postaci kinkietów, lamp podłogowych oraz stołowych. A jak to robić w praktyce? Zapytaliśmy kolejnego eksperta.

Pułapki związane z oświetleniem
Magdalena Lehmann

Autor: Lehmann Design

Najczęściej popełnianym błędem w projektowaniu wnętrz, z jakim zgłaszają się do mnie klienci, jest nieodpowiedni dobór oświetlenia w domu czy mieszkaniu. Jest to problem, który tak naprawdę trudno wychwycić na etapie samodzielnego projektowania czy raczej planowania umieszczenia lamp w domu.

Kiedy kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego, również na początku nie zauważamy błędów w rozplanowaniu w nim oświetlenia. Tak naprawdę dopiero po faktycznym zamieszkaniu i użytkowaniu naszego lokum jesteśmy w stanie ocenić, czy jest ono odpowiednio doświetlone i czy rodzaj dobranych lamp oraz barwy światła nam odpowiada.

Newralgiczne pomieszczenia, w których najczęściej popełniane są błędy w oświetleniu, to pokój dziecięcy i łazienka. Zwykle znajduje się w nich jedna centralna lampa sufitowa i to wszystko.

W pokoju, gdzie bawią się i uczą maluchy, nie może panować półmrok. Strefa pracy, czyli biurko, czy miejsce zabaw muszą być odpowiednio oświetlone, tak by dziecko nie musiała wytężać wzroku, spędzając tam 80% swojego czasu. Odpowiednio dobrane powinno być oświetlenie do czytania, do usypiania czy to dekoracyjne.

Trudnym tematem jest również łazienka – tu chodzi o dobre doświetlenie twarzy w lustrze, strefy kąpieli (odpowiednie światło w kabinie prysznicowej czy nad wanną) etc. Ogromny wybór kinkietów dekoracyjnych wcale nie ułatwia zadania. Często klient zwiedziony ich ładnym wyglądem i formą nie zwraca uwagi na fakt, że po ich zamontowaniu nad lustrem twarz, która powinna być dobrze oświetlona, pozostaje w cieniu.

Bardzo ważna jest dokładna analiza światła, jego mocy, barwy i sposobu świecenia lampy (czy jest możliwość regulacji kąta świecenia, czy nadaje się jako oświetlenie ogólne – główna lampa w pokoju, czy świeci jedynie punktowo, zatem niewystarczająco).

Kwestia oświetlenia powinna być dokładnie przemyślana i przedyskutowana z projektantem zaraz po etapie planowania rozkładu pomieszczeń w mieszkaniu.

Magdalena Lehmann, Lehmann Design

4. Moda może być zdradliwa

Trendy wnętrzarskie zmieniają się jak w kalejdoskopie, i to kilka razy w ciągu roku. Warto je śledzić, bo zawsze stanowią gotową inspirację, ale ślepe podążanie za nimi może być zdradliwe. Jeśli wszystkie elementy wyposażenia wnętrza dobierzemy w zgodzie z bieżącymi trendami, to ryzykujemy, że za kilka sezonów mieszkanie stanie się swoistym… reliktem mody. Jak więc z tego wybrnąć? Jest na to prosty sposób: uniwersalna baza aranżacyjna, którą możemy co jakiś czas ubarwiać modnymi dodatkami.

Błędy aranżacyjne
Autor: mat. pras. Bloomingville Jeśli chcesz podążać za trendami, zwracaj uwagę na modne tkaniny, dodatki i akcesoria. Szybko można je wymienić, gdy się znudzą i opatrzą

5. Za dużo stylów w jednym domu

Salon w stylu skandynawskim, kuchnia vintage, a łazienka – pałacowa. Taka różnorodność w wystroju może się skończyć tylko… źle. Wybierz jeden przewodni styl, który w poszczególnych pomieszczeniach możesz urozmaicać. I co ważne, nie staraj się odtwarzać w 100% aranżacji z katalogów, prasy wnętrzarskiej czy internetu – urządzasz przecież swoje mieszkanie!

6. Błędy w doborze kolorów

Tych można, niestety, popełnić mnóstwo. Najczęstsze polegają na tym, że ciemne i mocne barwy pojawiają się w małych pomieszczeniach, a przez to wydają się one jeszcze mniejsze niż w rzeczywistości. Kolejna typowa wpadka: najpierw malowanie, później dobór mebli „pod kolor”. Należy odwrócić tę kolejność, bo zmiana koloru ściany jest łatwiejsza i tańsza niż wymiana całego kompletu mebli, bo nie pasują do barwy w tle!

W polskich mieszkaniach często stawia się też na brązy i beże, które całkowicie dominują w wystroju. Efekt? Wnętrze może być monotonne, mdłe, nieciekawe zamiast przytulnego. Nie bójmy się więc dodać do tego jaśniejszych kolorów kontrastowych albo np. błękitu.

..  Niebieskie akcenty – sposób na ożywienie aranżacji >>>

7. Wszystkie meble pod ścianą

… a więc szafki, regały, komody i sofy. Pozornie w ten sposób wygospodarujemy więcej miejsca. Tymczasem pomieszczenie wyda się mniejsze, bardziej przytłoczone, a w środku pokoju powstanie pusta przestrzeń, której nijak nie da się zagospodarować. Na początek wysuńmy więc przynajmniej sofę na środek, dodając do niej stolik kawowy. A później postarajmy się rozluźnić ciągi meblowe pod ścianami.

8. Wystrój okna – zapomniany i zaniedbany

Okna bez oprawy, a może wysłużone żaluzje? Czasami może to zepsuć cały wystrój pomieszczenia. Warto więc przyjrzeć się oknom i zadbać o dodatki: rolety, zasłony, firanki. Tym bardziej że oferta rynkowa jest bardzo szeroka, a prawdziwą furorę robią rolety rzymskie czy modele typu dzień-noc. Wspaniały efekt dekoracyjny zapewnią też żywe rośliny w ciekawych doniczkach. Nie przesadźmy jednak w drugą stronę, zwłaszcza jeśli chodzi o mięsiste, ciężkie, nadmiernie pomarszczone zasłony, które wielu osobom kojarzą się z minioną epoką w Polsce.

Błędy aranżacyjne
Autor: Maria Miklaszewska Lekkie optycznie rolety rzymskie z sukcesem dopasowane do stylistyki wnętrza (skandynawskiej)

9. Złe proporcje: metraż i wyposażenie

Wysoka i „siermiężna” meblościanka w małym salonie, duża i ciemna szafa w niewielkiej sypialni, wielka wyspa kuchenna w małym aneksie – to przykłady błędów w dobrze mebli i wyposażenia do wnętrz. Ale pułapki kryją się też na przeciwległym biegunie. Mały dywan w przestronnym salonie również zaburzy proporcje wnętrza.

..  Kuchnia z wyspą: jak zaplanować wyspę w kuchni? >>>

10. Wszystkie meble z jednej kolekcji

Pozornie dbamy o ład stylistyczny we wnętrzu, ale niestety efekt końcowy może być po prostu nudny. Jeśli już wybieramy wszystkie meble z jednej kolekcji, zdecydujmy się przynajmniej na drobne różnice w kolorach czy detalach. A najlepiej zadbajmy o przynajmniej jeden mebel, który będzie stanowił ciekawy kontrapunkt i ożywi wystrój.

11. Błędy w aranżacji ścian

Podstawowy: całkowicie puste ściany. Taki zabieg sprawdzi się właściwie tylko we wnętrzu minimalistycznym. A i tu warto zadbać o to, by materiał na ścianie albo jej faktura miały walory dekoracyjne. W innych konwencjach stylistycznych puste ściany to, niestety, recepta na ponury, pozbawiony życia wystrój.

Uwaga: z aranżacją ścian wiąże się inny powszechny błąd, czyli obrazy wieszane za wysoko. Najlepiej, jeśli umieścimy je na wysokości wzroku.

..  Jak wieszać obrazy na ścianie nad kanapą? >>>

Błędy aranżacyjne
Autor: Mariusz Bykowski Choć cegła na ścianie broni się bez dodatkowych ozdób, to jeszcze lepiej wygląda jako tło dla małej galerii

12. Pomijanie roli przedpokoju

Przedpokój jest pierwszym pomieszczeniem, które widzi każdy, kto wchodzi do mieszkania. Tym bardziej może zaskakiwać, że często nie przywiązujemy wagi do jego wystroju. Płaszcze i kurtki na wierzchu czy luźno rozrzucone buty zawsze robią złe wrażenie. A że przedpokój jest często mały, tym ważniejszy jest aranżacyjny porządek.

..  Szafka na buty do przedpokoju – jaką wybrać? >>>

..  Akcesoria do przedpokoju – praktyczne i dekoracyjne >>>

13. Płytki pod sam sufit

Płytki ścienne, zwłaszcza w łazience, często układane są pod sam sufit. Czy to dobre rozwiązanie? Zdania są podzielone, jednak przeważa opinia, że w ten sposób nieco przytłaczamy pomieszczenie i obniżamy je optycznie. Warto więc pozostawić pasek pomalowany farbą między płytkami a sufitem. Uważajmy też z drobnymi wzorami, a zwłaszcza mozaikami. Najlepiej prezentują się na jednej ścianie albo tylko jej fragmencie. W pozostałych przypadkach dobrze jest postawić na płytki wielkoformatowe.

Wnętrza bez błędów: GALERIE ZDJĘĆ

Popisowe, dobrze zaprojektowane wnętrza stanowią najlepszą inspirację! Ale tak jak wspomniano wyżej, nie starajmy się ich kopiować 1 do 1. Wybierajmy z nich zaś to, co najbardziej nam się podoba albo jest nam bliskie. Polecamy najciekawsze projekty wnętrz w naszych galeriach zdjęć.

Projektant wnętrz. Skorzystaj z jego pomocy
Nasi Partnerzy polecają