Przekonanie, że kolor wnętrza jest tym samym co kolor ścian, jest zbyt dużym uproszczeniem. Ściany, podłoga, drzwi, ramy okien, meble, obrazy, dodatki – to wszystkie elementy barwnej układanki, które muszą do siebie pasować, aby kolory wnętrz były dobrze dobrane. Wprawdzie kolory ścian (kolory farb) odgrywają tu dominującą rolę i to one tworzą istotne tło. W dobieraniu kolorów ścian, należy wziąć pod uwagę wnętrze: jego nasłonecznienie, wielkość, ilość okien oraz zastanowić się nad ciekawymi akcentami kolorystycznymi. Kolory farb muszą ze sobą współgrać, szczególnie jeśli wybieramy dwa czy trzy odcienie do pomalowania jednego wnętrza.

Wybieramy kolory ścian w zależności od wnętrza

To, jak widzimy barwy i kolory ścian, zależy od światła, w którym je oglądamy. Pomieszczenia z oknami wychodzącymi na wschód będą najintensywniej oświetlone rano, gdy dominuje promieniowanie niebieskie. Te z oknami na zachód doświetli w większym stopniu promieniowanie czerwone. Tę różnicę warto wziąć pod uwagę, wybierając ciepłe kolory farb do malowania ścian. Ciepłe kolory ścian będą lepiej wyglądały w promieniach wschodzącego słońca, zachodzące wydobędzie z nich intensywny odcień, może nawet sprawić, że staną się krzykliwe. Duże nasłonecznienie powoduje kontrast między oświetleniem przy oknach i wewnątrz pomieszczenia. Można go zminimalizować, zmieniając natężenie barw na różnych ścianach. Ściany najbliżej okien najlepiej malować na jaśniejsze, nieco przygaszone kolory, na ściany w głębi pomieszczenia można wybrać kolory farb bardziej intensywne. Wnętrza nasłonecznione dobrze wyglądają w zimnych barwach, te z gorszym dostępem do światła słonecznego, na przykład z oknami od północnej strony – nie. Znacznie lepiej prezentują się w ciepłych, jasnych kolorach.

Kolory wnętrza: odcienie ciepłe i zimne

Wybór temperatury wiodącego koloru wnętrza wpływa na to, jak postrzegamy przestrzeń. Zimne barwy  (takie jak zielenie, błękity, fiolety) zwiększają ją optycznie, ciepłe (żółcie, pomarańcze, czerwienie) – zmniejszają, czyniąc bardziej przytulną. Kolory potrafią optycznie przybliżać i oddalać – stąd ich podział na „atakujące” i „ustępujące”, który w praktyce jest równoznaczny z podziałem na kolory ciepłe i zimne. Ciepłe barwy sprawiają wrażenie bliskich, zimne – oddalonych. Reguła ta odnosi się zarówno do ciemnych, jak i jasnych kolorów. Im większe nasycenie ciepłych barw, tym efekt przybliżenia jest wyraźniejszy. W przypadku zimnych jest odwrotnie – im bardziej rozbielone, tym wydają się bardziej odległe.

Akcenty kolorystyczne: ciekawe kolory ścian

Akcenty kolorystyczne potrafią nadać charakter kolorystyce i aranżacji wnętrza. Najmocniejszym barwnym akcentem w kolorze wnętrza może być ściana, podłoga, drzwi albo dodatki uzupełniające wystrój. Kolor farby do pomalowania miejsca, które chcemy zaakcentować, powinien kontrastować z tłem. Najsilniejsze kontrasty to biel i czerń, ale równie skuteczne jest zestawienie czerni z żółcią czy bieli z czerwienią, a nawet bieli z błękitem i fioletem. Inny sposób na kolorystyczny akcent we wnętrzu to wykorzystanie barw dopełniających się – z pewnością żółty fotel na tle fioletowej ściany lub czerwona kanapa na tle zielonej staną się punktem przykuwającym wzrok.