Tapeta w salonie na jednej ścianie. Najmodniejsze tapety do salonu. Galeria, inspiracje

2023-11-03 7:24

Tapety na ścianę to prosty sposób na szybką i popisową metamorfozę wnętrza. Tapety mogą być dyskretnym tłem albo dominującą dekoracją. Druga opcja to tapeta tylko na jedną ścianę. Sprawdź, jaki efekt zapewniają dobrze dobrane tapety ścienne.

Spis treści

  1. Tapety na ścianę i ich historia
  2. Jak dopasować tapety na ścianę do wystroju wnętrza?
  3. Tapety na ścianę: rodzaje
  4. Tapety jako dekoracje ścian: jak stosować?
  5. Jakie wzory tapet są najmodniejsze?
  6. Tapety na ścianę w pokoju dziecka
  7. Tapetowanie krok po kroku: jak łączyć wzory i kolory tapet?
  8. Tapety na ścianę: galeria zdjęć
Tapety ścienne - trendy we wzornictwie ściennym

O zaletach tapet ściennych nikogo chyba nie trzeba przekonywać: dekorują ściany, tworząc zarazem całe wnętrze i nadając mu określony styl. Teraz jednak modne jest pokrywanie tapetą jednej ze ścian lub jej fragmentu. Tapety na ścianę grają wówczas pierwsze skrzypce i pozostałe elementy dekoracyjne muszą się im podporządkować – w przypadku bardziej wyrazistych deseni są wręcz zbędne.

Tapety na ścianę i ich historia

Tapety na ścianę zostały stworzone jako dekoracje alternatywne dla drewnianych boazerii, gobelinów i tkanin dekoracyjnych, które stanowiły główną ozdobę wnętrz do XVII wieku. Były towarem luksusowym w dekoracji ścian, ponieważ drukowano je za pomocą ręcznie wykonanych stempli oraz misternie rzeźbionych wałków, z których każdy nanosił inny kolor. Do dziś istnieje kilku producentów ekskluzywnych, ręcznie malowanych tapet, zbliżonych jakością i kunsztem wykonania do dawnych produktów. Tapety jako dekoracje ścian popularność zyskały w XIX wieku, kiedy zaczęto produkować grawerowane cylindry i papier w długich rolach. Szczytowy rozkwit nastąpił w wieku sztuki i rzemiosła, dzięki pięknym wzorom wprowadzonym przez artystę Williama Morrisa. Dzisiaj również możemy te wzory przenieść na ścianę i nie tylko. W epoce wiktoriańskiej tapety epatują mocnymi wzorami, atakują sufity i zostają złapane w ramy lamperii. W latach 50., 60. przełomem stają się tapety na ścianę winylowe, które umożliwiają ekspansję na pomieszczenia wilgotne i te o ekstremalnych temperaturach. W latach 80. i na początku 90. przegrywają z farbami, aby na koniec lat 90. zrobić mocne wejście i rozgościć się na dobre w dekoracji ścian.

Zobacz też:

Tapety - aranżacje wnętrz >>>

Ściana z efektem. Szybka metamorfoza każdego wnętrza >>>

Pomysł na sypialnię z tapetą! >>>

Jak dopasować tapety na ścianę do wystroju wnętrza?

Dobrze jest skomponować wzorzyste tapety na ścianę ze stonowanymi meblami i tkaninami – dzięki temu tapeta we wnętrzu stanie się celebrytką. Zastosowana w ten sposób tapeta przełamuje monotonię ścian i wywołuje efekt zaskoczenia. Może też pełnić rozmaite funkcje. Nic tak nie wyróżni i nie wyeksponuje ściany jak tapeta w wyraźnym kolorze lub o dużym wzorze.

Sprawdź też: fototapety >>>

Tapety na ścianie efektownie podkreślą też uskok bądź wnękę. Takie rozwiązanie może być także podyktowane względami czysto estetycznymi. Tapeta na ścianie występująca w charakterze akcentu tworzy bowiem tło dla efektownej kanapy lub dostojnego kredensu – czyli tych elementów wnętrza, których obecność chcemy szczególnie podkreślić.

Zobacz też: Ściany w pokoju młodzieżowym - inspiracje i zdjęcia >>>

Oszczędne zastosowanie tapety na ścianę (zwłaszcza o wyraźnym deseniu lub w kontrastowych barwach) pozwala uniknąć przeładowania wnętrza wzorami i ozdobami. Wzorzysta tapeta ładnie się komponuje z prostymi meblami oszczędnymi w formie. Z kolei w domach urządzonych starymi meblami dobrze jest wykorzystać do aranżacji tapety  nawiązujące do konkretnej epoki. Najbardziej efektowne zestawienie tworzy ciemna tapeta na tle jasnych ścian, gdy więc decydujemy się na zastosowanie jej w roli akcentu, zadbajmy o to, by pozostałe ściany miały jasną tonację.

Sprawdź też: tapety i panele ścienne 3D >>>

Tapety na ścianę: rodzaje

Do dyspozycji mamy ogromną różnorodność tapet na ścianę, produkowanych na różne sposoby i dających we wnętrzu różnorodne efekty:

- tapety na ścianę standardowe; produkowane w ogromnej ilości wzorów i kolorów (szerokość rolki ok. 50 cm);- tapety na ścianę drukowane/z ręcznym nadrukiem; mają standardowe wymiary, ale ze względu na ręczny nadruk są droższe od standardowych;- tapety na ścianę winylowe; składają się z papierowego podłoża i zadrukowanej powłoki winylowej. Są bardzo trwałe i odporne na wilgoć i zadrapania. Łatwo się je układa i zdziera;- tapety na ścianę fakturowane/wytłaczane; są doskonałe do pokrywania niezbyt równych ścian, ponieważ wypukły wzór maskuje drobne niedoskonałości;- tapety na ścianę z wzorami wytłaczanymi; zdają egzamin w pomieszczeniach, w których ściany są szczególnie narażone na zniszczenie, ponieważ są odporne na uderzenia. Są bezbarwne, więc można nadać im dowolny kolor;- tapety na ścianę z wiórów drzewnych; szczególnie lubiane przy odnawianiu, ponieważ małe wiórki drzewne, doskonale maskują wiele wad nadając ścianom specyficzną fakturę. Bardzo dobrze przywierają do podłoża. Przy usuwaniu mogą odchodzić razem z tynkiem;- tapeta na ścianę winylowa z wzorem wypukłym; wzór wykonany w specjalnym procesie druku: podczas podgrzewania obszar nadrukowany unosi się dając trójwymiarowy efekt. Może imitować płytki mozaikowe, metal czy włókna naturalne.

Tapety jako dekoracje ścian: jak stosować?

Tapety na ścianę są dla wnętrza tym czym, ubiór dla człowieka. Właściwie dobrane zdobią, podkreślają charakter i skrywają niedoskonałości. Tapeta nadaje ścianie miękki wygląd i sprawia, że wnętrze staje się przytulne. Wybierając tapetę jako dekorację ścian, musimy wziąć pod uwagę wielkość, kształt i funkcję wnętrza. Kluczem jest dopasowanie właściwego rodzaju, koloru i wzoru, a także wybór właściwej płaszczyzny lub jej fragmentu. Tapeta może pomóc, ale też zaszkodzić. Czasem w dekoracji ścian sprawdzą się mocne, kontrastowe wzory, a czasem wystarczy stonowana, delikatna struktura. Musimy szukać tapety na ścianę na miarę naszego wnętrza i jego potrzeb.

W dużym pustym pokoju okładzina ścienna ograniczy pogłos, a w małym doda przestrzeni. Poprzez wzór tapety i odpowiednie zaakcentowanie wybranej płaszczyzny można wyrównać proporcje pomieszczenia. Jeżeli chcemy ukryć nierówności, z pomocą przyjdą nam tapety strukturalne. Jeżeli chcemy stylizować wnętrze do odpowiedniej epoki lub stylu, mamy do dyspozycji wzory, które w mgnieniu oka wprowadzą właściwy klimat.

Możemy zabezpieczyć tapetę na ścianie szkłem i użyć zamiast płytek w kuchni czy w łazience. Dzisiaj stosując tapety, odchodzimy od pokrywania nimi całego pomieszczenia. Łączymy je z powierzchnią malowaną, akcentujemy jedną ścianę lub jej fragment, ozdabiamy wnękę. Używamy jej z umiarem, podobnie jak w przypadku fototapety, i traktujemy jako główną ozdobę.

Jakie wzory tapet są najmodniejsze?

Nie ma oczywiście jednego absolutnie słusznego wzoru tapety. Tak jak w modzie ulicznej wszystko jest dozwolone. Wnętrza nowoczesne lubią przede wszystkim tapety we wzory geometrię, chociaż malowane delikatną kreską wzory florystyczne też się w nich odnajdują. Obecnie najczęściej poszukiwane są wzory geometryczne retro, czasem trójwymiarowe, metaliczne. Jeśli pasy, to położone poziomo.

Wnętrza klasyczne lubią natomiast wzory gobelinowe i proporcjonalne, stonowane kolorystycznie. Rekordy popularności biją tapety w paski. Do stylu klasycznego pasują także tapety ze wzorem kwiatowym i roślinnym. Bardzo modny jest ostatnio wzór drzew.

Od kilku sezonów dużą popularnością cieszą się tapety układane na jednej ścianie, szczególnie we wnętrzach w stylu nowoczesnym. Taką tapetę dekorującą wybraną ścianę naklejamy za sofą lub za łóżkiem albo na jednej ścianie w przedpokoju. Jeśli tapeta ma jednorodne tło, możemy położyć ją na fragmencie ściany, którą malujemy w kolorze tła tapety.

Tapety z wyrazistymi i gęstymi wzorami fantastycznie wyglądają na wszystkich ścianach. Wtedy jednak konieczne jest odpowiednie wykończenie ścian. Mogą to być sztukaterie pod sufitem, wysokie, przynajmniej 10-centymetrowe listwy przypodłogowe (najlepiej w jednym z odcieni bieli) lub boazeria. Świetnie sprawdza się boazeria poliuretanowa (jak sztukateria) bądź z białego MDF-u. W ten sposób możemy uzyskać w aranżacji wnętrza efekt glamour lub nowoczesnej klasyki, tak popularnej w miejskich domach we Francji i w USA.

Wracają również wzory tapet, które były supermodne w latach 50. i 60., np. rysunkowe motywy dmuchawca czy liści. Współcześni projektanci zmieniają jednak proporcje elementów graficznych i kolory tapet na ścianę. W efekcie tych zabiegów to, co pół wieku temu „świeciło” neonowymi barwami, dziś jest stonowane, subtelne. Hitem sezonu są tapety na ścianę udające beton, modne są też wzory tapet ceglane, ceramiczne, kamienne lub do złudzenia przypominające okładzinę drewnianą. W tym nurcie wzorów tapet ściennych zaznacza się podgrupa tekstylna – tapety jak koronki, dzianinowe sploty, z wyraźnie widoczną fakturą.

Tapety na ścianę w pokoju dziecka

Projektanci tapet posłuchali psychologów, którzy twierdzą, że dla rozwoju niemowląt lepsze niż pastele są barwy wyraziste (w tym czerń!), i proponują tapety na ścianę w pokoju dziecięcym w nasyconych kolorach. Wzory tapet też są bardziej dorosłe – mogą więc służyć zarówno niemowlakowi, jak i uczniowi.

NASZA RADA: Wystrój pokoju dziecka powinien pobudzać kreatywność, hitem są tapety-kolorowanki: można przy ich użyciu stworzyć strefę „mazania po ścianach”. W nauce czytania pomogą tapety z abecadłem.

Tapetowanie krok po kroku: jak łączyć wzory i kolory tapet?

Łącząc tapety, stosujemy dwie zasady – albo różne wzory i ten sam kolor, albo odwrotnie: wzór ten sam, barwa inna. Pozwoli to zachować harmonię we wnętrzu, co jest ważne szczególnie w sypialni. W tym pomieszczeniu unikać należy również dużych, „agresywnych” wzorów (a jeśli już, to na ścianie za wezgłowiem łóżka).

NASZA RADA: Jeśli decydujemy się na tapetę na ścianę tylko nad łóżkiem, pamiętajmy, że będzie to najbardziej wyrazisty element we wnętrzu. Do niego właśnie należy dopasować poduszki, narzutę, dywanik. Taka tapeta lepiej wygląda oświetlona kinkietami niż lampkami stojącymi na nocnych szafkach.

Stosując tapetę w duży wzór lub we wzór, który nie jest powtarzalny, trzeba pamiętać o tym, że wnętrze musi być na tyle przestronne, by można było patrzeć na tapetę na ścianie z dystansu.

WARTO WIEDZIEĆ: Kolor z tapety najlepiej jest powtarzać w dodatkach lub pomalować nim stolarkę – framugi okienne, drzwi, listwy przypodłogowe.

Tapety na ścianę: galeria zdjęć

W galerii propozycje na ciekawe - noowczesne i stylowe - tapety na ścianę. Zobacz, jak dekorować nimi wnętrza. Tapety na ścianę: inspiracje, aranżacje, zdjęcia.

Sonda
W jakim pomieszczeniu tapeta tworzy najlepszy efekt?