Na rynku znajdziemy mnóstwo domków dla lalek - królują te wykonane z plastiku, w kolorach uważanych za typowo dziewczęce, czyli różowo-liliowych. Jednak taki domek dla lalek nie zawsze pasuje do naszego pokoju dziecięcego. Zaproponowane przez nas rozwiązanie łatwiej będzie dopasować do wnętrza, gdyż to my wraz ze swoimi pociechami udekorujemy jego „wnętrze”. W naszym cyklu zrób to sam prezentujemy instrukcję jak zrobić samodzielnie domek dla lalek.

Domek dla lalek: potrzebne materiały

Sama baza domku dla lalek jest neutralna oraz powściągliwa w formie, nowoczesna i skromna. Możemy zdecydować czy taka pozostanie, czy też dzięki naszej fantazji zamieni się w bardziej bogato zdobioną rezydencję - a więc do dzieła! Zróbcie z nami domek dla lalek, do jego wykonania użyliśmy regał IKEA.

Będziemy potrzebować:

  • Regał Kallax IKEA 77x77 cm, biały mat – 99 zł
  • Formatka ze sklejki brzozowej gr. 4 mm wycięta laserowo wg schematu – od 50 zł z materiałem
  • Ozdobne taśmy samoprzylepne, różne kolory i wzory - ok. 12 zł/ sztuka
  • 4 szt. gwoździ do drewna, dł. 10mm, śr. 10-13mm- ok. 7,50 zł/ opakowanie
  • Ołówek
  • Młotek

Robimy domek dla lalek: instrukcja zrób to sam

Domek dla lalek instrukcja: KROK 1
W pierwszej kolejności musimy zakupić w IKEA regał Kallax 77x 77 cm, najlepiej biały mat.

Domek dla lalek instrukcja: KROK 2
Następnie szukamy w Internecie zakładu zajmującego się laserowym wycinaniem elementów ze sklejki. Jest spory wybór takich miejsc - ważne, aby upewnić się, że dany zakład dysponuje własnym materiałem, w naszym przypadku sklejką brzozową grubości 4 mm. Należy przesłać szkic formatki z wymiarami (wg naszego rysunku) oraz zaznaczyć, że zależy nam na sklejce brzozowej gr. 4 mm. Następnie otrzymamy wycenę takiej usługi i jeśli zdecydujemy się na nią, to krok 2 mamy za sobą.

Domek dla lalek instrukcja: KROK 3
Na tym etapie mamy już regał oraz wycięty obrys tylnej ściany domku dla lalek wraz z oknami. Teraz należy położyć element sklejki na płasko, a na nim regał - tak, aby dolne krawędzie obu elementów stykały się. Należy zwrócić uwagę na to, aby środek dolnej krawędzi regału pokrywał się ze środkiem dolnej krawędzi sklejki. W tym celu najlepiej jest odmierzyć sobie oba punkty zanim położymy elementy jeden na drugim.

Domek dla lalek instrukcja: KROK 4
Następnie, starając się nie poruszyć żadnego z elementów, należy odrysować wewnętrzne krawędzie 4 kwadratów regału na sklejce. Najlepiej jest to zrobić cienkim i miękkim ołówkiem.

Domek dla lalek instrukcja: KROK 5
Kiedy mamy już narysowane 4 kwadraty na sklejce, odstawiamy regał na bok. Teraz należy ozdobić sklejkę w obrębie tych 4 kwadratów. W tym celu nalepiamy paski taśmy ozdobnej tworząc wzór niczym tapeta na ściance domku dla lalek. Każdy z kwadratów możemy ozdobić innymi paskami. Pamiętajmy, aby odciąć taśmę w miejscach, gdzie znajdują się otwory okienne.

Czytaj też: Kuchnia dla dzieci. Metamorfoza szafki nocnej!

Domek dla lalek instrukcja: KROK 6
Na tym etapie pozostało nam już tylko przymocować ściankę ze sklejki do tyłu regału. W tym celu należy przyłożyć sklejkę (ozdobioną płaszczyzną do regału) tak, aby odrysowane wcześniej kwadraty pokrywały się z krawędziami kwadratów regału. Najlepiej jest poprosić drugą osobę, aby przytrzymała oba elementy na czas wbijania przez nas gwoździ. Gwoździe wbijamy w 4 narożnikach zwracając uwagę na to, aby wcelować w ścianki regału. Domek dla lalek gotowy!

Domek dla lalek instrukcja: KROK 7
Ostatnim etapem jest umeblowanie nowego domu dla lalek oraz zaproszenie do niego nowych lokatorów! Możemy zaprosić nasze pociechy do dalszego ozdabiania rezydencji - przylepienia firanek, ułożenia dywaników. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia! Domek dla lalek wykonany samodzielnie będzię świetnym prezentem dla naszych pociech.

Czytaj też: ZRÓB TO SAM. Ozdobne kule z bibuły