Zamki do drzwi – rodzaje

Zamek do drzwi wejściowych, zamek do drzwi pokojowych – czy jest pomiędzy nimi jakaś różnica? Tak, ale podstawowy podział zamków wygląda nieco inaczej i dotyczy rodzajów mechanizmów oraz sposobu montażu.

 • Zamek do drzwi wpuszczany – montujemy wewnątrz drzwi. Można go zamykać na różne typy zasuw, a więc klucz prosty, jako zamek do drzwi łazienkowych z blokadą lub zamek do drzwi łazienkowych z kluczem płaskim.
 • Zamek skrzydłowy (wielopunktowy) – jeden klucz uruchamia trzy, a nawet osiem zasuw, w zależności od wersji. To idealny zamek do drzwi zewnętrznych, stosowany również jako zamek do drzwi antywłamaniowych.
 • Zamek wierzchni – montowany bez wiercenia, na powierzchni drzwi, zamyka się na zasuwę zamontowaną na ościeżnicy. Takie rozwiązanie stosuje się najczęściej jako zamki do drzwi pokojowych.
 • Zamek oszczędnościowy – zamykany poprzez obrót klamką. Najczęściej można go spotkać w biurach i hotelach.
 • Zamek hakowy – montuje się go wraz z uchwytami i zaczepami jako zamek do drzwi przesuwnych. Tarcza klucza może być okrągła, podłużna lub kwadratowa.

Wkładki cylindryczne do zamków

Nie ma zamka bez wkładki cylindrycznej. Wyróżniamy ich trzy rodzaje:

 • Wkładka dwustronna – klasyczna, otwierana z obydwu stron kluczem. Na tej zasadzie działają zazwyczaj zamki do drzwi zewnętrznych.
 • Wkładka z pokrętłem – z jednej strony znajduje się pokrętło pełniące funkcję stałego klucza, z drugiej zaś wkładamy klucz.
 • Wkładka jednostronna – zamek można przekręcić tylko z jednej strony od zewnątrz.

..  Włamanie i kradzież w domu: co robić, a czego unikać? >>>

Elektroniczny zamek do drzwi

Elektroniczne zamki do drzwi zasługują na uwagę – nie każdy wie, że na rynku znajdziemy wiele różnych modeli, które świetnie sprawdzają się w biurowcach i hotelach, ale to również ciekawe rozwiązanie do domu jednorodzinnego. Wśród nich najpopularniejsze to:

 • Zamek biometryczny, otwierany na odcisk palca.
 • Elektrozamek do drzwi na kartę zbliżeniową.
 • Inteligentny zamek do drzwi otwierany zdalnie za pomocą telefonu komórkowego.
 • Zamek z kluczem chipowym (stosowany również w domofonach).

Inteligentne zamki do drzwi można śmiało zastosować w domach prywatnych jako dopełnienie dla innych funkcji, na przykład zdalnego włączania ogrzewania, sterowania oświetleniem itp. Ich zaletą jest nowoczesność, kompatybilność z różnymi systemami (na przykład Android) i fakt, że mają dodatkowe funkcje – mogą na przykład odgrywać rolę zabezpieczenia przed włamaniem. Taki zamek do drzwi zewnętrznych będzie kosztował kilkaset złotych, ale w inteligentnych domach będzie idealnym rozwiązaniem na miarę XXI wieku. Warto wiedzieć, że producenci oferują również często dwa rozwiązania w jednym, na przykład zamek do drzwi na kod może również być otwarty za pomocą telefonu.

Zamki do drzwi wejściowych – jak zadbać o bezpieczeństwo?

Co będzie podstawowym kryterium wyboru, jeżeli chodzi o zamki do drzwi? Przede wszystkim bezpieczeństwo. Design i dodatkowe funkcje powinny zejść na dalszy plan. O jakości zabezpieczenia decyduje liczba bolców we wkładce cylindrycznej. Na poziomie podstawowym minimum to 5 bolców, ale aby zapewnić sobie najlepszą ochronę antywłamaniową, warto kupić zamek z 6-8 bolcami.

Dodatkowym atutem zamka będzie zabezpieczenie przed przewierceniem, przed otwarciem wytrychem oraz przed złamaniem wkładki wpół. Bez względu na to, czy potrzebne nam są zamki do drzwi przesuwnych (na przykład na tarasie), czy wejściowych, inwestujmy w droższe opcje i sprawdzone marki, by nie dać szansy złodziejom. A jest z czym walczyć – ostatnie statystyki z 2017 roku pokazują, że w Polsce dokonano 65 514 kradzieży z włamaniem (za: statystyka.policja.pl).

Ile trzeba zapłacić za solidny zamek antywłamaniowy do drzwi zewnętrznych? Około 500 zł. Za zamek elektryczny – od 500 do nawet 1000 zł (choć znajdziemy również opcje o wiele droższe).

..  Drzwi antywłamaniowe: co warto wiedzieć? >>>