Szpachlowanie ścian krok po kroku: jak szpachlować ściany?

Szpachlowanie ścian to niekiedy konieczność. Bardzo łatwo jest bowiem o ubytek w ścianie - wystarczy zahaczyć o nią ciężkim meblem lub oberwać obrazek i już - na nieskazitelnej dotąd powierzchni ściany powstaje szpecąca dziura. Jak zlikwidować ubytki w ścianie? Nasz poradnik podpowie Ci, na co zwrócić uwagę podczas szpachlowania ścian, i KROK PO KROKU przeprowadzi przez wszystkie punkty tego procesu!

Szpachlowanie: krok pierwszy
Szpachlowanie: krok drugi
Szpachlowanie: krok trzeci
Szpachlowanie: krok czwarty
Szpachlowanie: krok piąty

Jeśli postawisz na staranność i będziesz uważnie kierować się wszystkimi podstawowymi zasadami szpachlowania ścian, możesz pozbyć się ubytków w ścianie bez pomocy fachowców! Zalecany czas pracy to 6 dni. Zanim zaczniesz malowanie, napraw wszystkie dziury i ubytki w ścianie, które powstały po preznoszeniu np. gniazdek elektrycznych czy wieszaniu półek.

Szpachlowanie ścian: niezbędne przybory i narzędzia

Na początek upewnij się, że masz przygotowane wszystkie niezbędne przybory i narzędzia do szpachlowania ścian. Potrzebne będą:

 • szpachelka stalowa
 • wałek malarski
 • pędzel
 • wiertarka z mieszadłem
 • paca tynkarska
 • kielnia
 • siatka ścierna
 • wiaderko
 • odkurzacz
 • preparat gruntujący
 • gips szpachlowy
 • zaprawa szpachlowa lub naprawcza
 Przybory potrzebne do szpachlowania

Do szpachlowania potrzebne ci będą: szpachelka stalowa, wałek malarski, pędzel, wiertarka z mieszadłem, paca tynkarska, kielnia, siatka ścierna, wiaderko, odkurzacz, preparat gruntujący, gips szpachlowy oraz zaprawa szpachlowa lub naprawcza.

Fot. Krzysztof Zasuwik

Szpachlowanie ścian: KROK PO KROKU

1. Zanim zabierzesz się do szpachlowanie ścian, które masz zamiar potem pomalować, usuń luźne fragmenty farby i tynku za pomocą szpachelki, a następnie omieć pędzelkiem to, co pozostało po skrobaniu. Pył zbierz odkurzaczem. 

2. Oczyszczone miejsce na ścianie należy pokryć preparatem gruntującym, który zmniejszy chłonność podłoża i zlepi najdrobniejsze pyłki, z którymi nie poradził sobie odkurzacz.

3. Następnego dnia możesz zacząć łatanie dziur w ścianie. Do czystego wiaderka wlej odmierzoną porcję wody, a następnie wsyp do niego zaprawę szpachlową lub naprawczą (do dużych ubytków w ścianie warto zastosować zaprawę cementową). Odczekaj kilka minut do nasycenia zaprawy wodą, a następnie wszystko wymieszaj. Uwaga! Na narzędziach i naczyniach, w których będziesz rozrabiać masę gipsową, nie powinno być żadnych resztek związanego gipsu – w kontakcie ze świeżym gipsem, spowoduje on przyspieszone wiązanie. Wyrobów gipsowych nie należy rozcieńczać wodą, jeśli już zaczęły wiązać w pojemniku – związany gips niestety trzeba spisać na straty.

4. Nałóż porcję masy na pacę tynkarską. Z niej nabierz masę prostokątną kielnią i wypełnij otwór w ścianie.

5. Kolejny dzień pracy należy zacząć od ponownego rozrobienia masy, tym razem przy użyciu gipsu szpachlowego, który umożliwia odpowiednie wygładzenie naprawianej powierzchni ściany.

6. Nazajutrz do pacy montujemy siatkę ścierną i szlifujemy naprawianą powierzchnię ściany.

7. Przeszlifowane miejsca należy odpylić i zagruntować, a na następny dzień można już pomalować ściany.

Gotowe! Zapraszamy również do obejrzenia załączonej galerii, w której na zdjęciach zobaczysz, jak szpachlować ściany krok po kroku!

Sprawdź też:

..  Jak usunąć plamy ze ścian. Nasze rady! >>>

..  Jak dobrze pomalować ściany i sufit. Sprawdź! >>>

..  Jak zaplanować remont mieszkania >>>

Remonty i metamorfozy wnętrza - GALERIE ZDJĘĆ

Wiele domowych prac możesz wykonać samodzielnie. Co więcej, poświęcając weekend, dokonasz ciekawych zmian we wnętrzu, które będzie nie do poznania. Zajrzyj do naszych galerii zdjęć, w których czekają gotowe pomysły.

Ocena: 5
Tekst: Sonia Łukomska Zdjęcia: Krzysztof Zasuwik

POLECANE ARTYKUŁY