Klamka do drzwi – najważniejsze cechy

Niezależnie od tego, czy wybieramy klamkę do drzwi zewnętrznych, czy też wewnętrznych, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka uniwersalnych cech tego elementu:

Ciężar i wielkość – klamki do drzwi dopasowujmy do wielkości skrzydła. Jeśli jest ono duże i masywne, zadbajmy o to, by klamka była podobna. Dzięki temu nie tylko będzie się dobrze prezentowała, ale również ułatwi wygodne otwieranie i zamykanie nawet masywnych drzwi.

Stylistyka – bogato zdobiona klamka do drzwi nie będzie pasowała do gładkich, prostych skrzydeł. Podobnie okucia minimalistyczne nie wpasują się w drzwi pełne żłobień, dekoracji i przeszkleń.

Materiał wykonania – plastikowe klamki do drzwi zarezerwujmy dla skrzydeł balkonowych i tarasowych, a te metalowe dopasowujmy do każdego skrzydła osobno. Jeśli nasze drzwi są klasyczne, drewniane i zdobione, możemy pokusić się o mosiężne okucia, z kolei do tych prostszych modeli zawsze uniwersalnym wyborem będą chromowane czy niklowane klamki do drzwi.

Budowa klamki do drzwi – pierwszym elementem, jeśli chodzi o konstrukcję, jest typ szyldu. Klamka do drzwi może mieć okrągły lub kwadratowy szyld, jeśli pozbawiona jest otworu na klucz. W innym przypadku najczęściej jest on okrągły, choć coraz częściej zdarza się, że klamki do drzwi są dwuelementowe – same uchwyty znajdują się wówczas na kwadratowym lub okrągłym szyldzie, a pod nimi montuje się dopiero zamki, na analogicznych szyldach. Drugim elementem decydującym o konstrukcji klamek do drzwi jest obecność sprężyn – obecnie powinny się one znajdować po obu stronach, by zapewnić wygodne używanie skrzydła. Dzięki nim po naciśnięciu uchwyt klamki do drzwi szybko wraca na swoje miejsce.

.. Klamki do okna: co wybrać? >>>

Klamka do drzwi zewnętrznych – co powinno ją charakteryzować?

Klamka do drzwi wejściowych powinna być przede wszystkim bezpieczna. Co to oznacza? Klamki w drzwiach zewnętrznych określane są pięcioma poziomami klas – od 0 do 4. Te sygnowane klasą 3 i 4 są polecane do stosowania w połączeniu ze skrzydłami antywłamaniowymi. Warto również pamiętać, że klamki w drzwiach wejściowych będą narażone na działanie czynników atmosferycznych, a zatem warto, by były one zabezpieczone przed korozją. Tutaj również możemy kierować się pięciostopniową skalą – od 0 do 4 – przy czym już przy trzecim poziomie mamy do czynienia z klamkami do drzwi zewnętrznych.

Jak wybrać klamkę do drzwi wewnętrznych?

Klamki do drzwi wewnętrznych na równi pełnią funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną. To właśnie w ich przypadku wygląd jest najważniejszy – najlepiej prezentują się takie mieszkania, w których zastosowano takie same skrzydła we wszystkich pomieszczeniach i doposażono je w takie same klamki do drzwi wewnętrznych. Tak drobne szczegóły mogą bowiem zadecydować o spójnym wystroju otoczenia.

W kategorii klamek do drzwi wewnętrznych należy wyróżnić modele z wkładkami – do łazienek warto wybrać specjalne klamki z blokadą umożliwiającą zamykanie pomieszczenia od wewnątrz. Nie ma tu żadnych kluczy. Te stosowane są natomiast w klamkach do drzwi wewnętrznych do sypialni np. w mieszkaniach współdzielonych z innymi lokatorami lub nawet wtedy, gdy chcemy zapewnić sobie odrobinę prywatności we własnym domu rodzinnym.

Klamka do drzwi balkonowych – co powinno ją wyróżniać?

Klamka do drzwi balkonowych najczęściej dostarczana jest z samymi drzwiami, ale jeśli nie jest w pełni funkcjonalna, można ją wymienić. Najważniejsze, by zapewniała ona różne stopnie otworzenia skrzydła – od pełnego rozwarcia na całą szerokość przez uchylenie aż po delikatne rozszczelnienie zapewniające cyrkulację powietrza zimą. Jeśli natomiast twój balkon lub taras otwierają się w niestandardowy sposób, zwróć uwagę na specjalne klamki do drzwi przesuwnych, a nawet uchylno-przesuwnych. Dzięki temu zadbasz o to, by twoje wyjście do ogrodu było komfortowe w użytku.

.. Wybieramy zamek do drzwi >>>