#zostanwdomu w Wielkanoc. Najprostsze dekoracje, które zrobisz samodzielnie

 dekoracje wielkanocne

By udekorować dom na Wielkanoc, nie potrzebujemy drogich i skomplikowanych ozdób. Dekoracje możemy przygotować własnoręcznie

Fot. JESHOOTS/Unsplash

Wielkanocne dekoracje nie tylko wprowadzają do domu ducha świąt, ale również są świetnym sposobem na kreatywne spędzenie czasu w rodzinnym gronie. Oto kilka przykładów dekoracji wielkanocnych, które są tanie, łatwe w przygotowaniu i wyglądają efektownie. Z większością tych ozdób poradzą sobie nawet najmłodsi członkowie rodziny.

Wielkanocne dekoracje, które zrobisz w kilka minut

Wielkanocne dekoracje nie muszą być czasochłonne i skomplikowane. Przy niewielkim nakładzie kosztów możemy przygotować wielkanocne ozdoby, które zachwycą każdego domownika. Jednym z najpopularniejszych symboli świąt wielkanocnych są jajka. Różnokolorowe pisanki zazwyczaj wkładamy do koszyczka, ale możemy również wykorzystać je do udekorowania domu na święta. Wielkanocne dekoracje z pisanek mogą więc przybrać różną formę – ciekawym pomysłem na wykorzystanie jajek jest zrobienie z nich świecznika. Do kolorowych skorupek po pisankach wkładamy tealighty, a następnie umieszczamy je w pustym pojemniku na jajka (może być papierowe lub plastikowe). Do skorupek możemy również nasypać ziemi i zasadzić np. rzeżuchę lub zieloną cebulkę. Możemy także powtykać w nią sztuczne kwiaty.

Pisanki są niezastąpioną wielkanocną dekoracją. Minimalistyczne, pokryte brokatem, obklejone taśmą washi tape, muliną czy koronką, pomalowane farbami, barwione na jeden kolor – ułożone w koszyczku lub szklanym pojemniku będą ozdobą każdego domu. Jajka to nie jedyny symbol świąt wielkanocnych. Ponieważ święta te wypadają wiosną, w dekoracjach wielkanocnych często wykorzystuje się symbole związane z tą porą roku. Jednym z nich są bazie. Gałązki pokryte charakterystycznymi puszystymi pąkami możemy wstawić do wazonu i przystroić kolorowymi wycinankami i pisankami. Ciekawy efekt uzyskamy, malując każdy z białych pąków na inny kolor.

Wielkanocne dekoracje przygotujemy z materiałów, które każdy z nas ma w swojej kuchni. Te proste ozdoby w szczególności przypadną do gustu młodszym domownikom, ponieważ mogą zrobić je sami. Do papierowego lub styropianowego kubeczka doklejmy zajęcze uszy, nos, wąsy i oczy. Taki wielkanocny zając aż się prosi, by wypełnić go czekoladowymi jajkami lub innymi słodyczami. Jeśli w kuchni mamy kilka dodatkowych ziemniaków, możemy zrobić z nich stemple, którymi udekorujemy kartki świąteczne lub inne ozdoby wielkanocne. By wykonać ziemniaczane stemple będzie potrzebna pomoc dorosłych. Przepołówmy ziemniaki i wykrójmy konkretny kształt (np. pisanki lub głowy zajączka), następnie pomalujmy stempel farbą i odbijmy na kartce.

Udekoruj swój dom na święta. Proste dekoracje wielkanocne

Wielkanocne dekoracje nie muszą ograniczać się tylko i wyłącznie do wnętrz. Dobrym pomysłem jest wykonanie wielkanocnego wieńca na drzwi. Podobnie jak wieniec bożonarodzeniowy, wielkanocna wersja ozdobiona jest charakterystycznymi dla tego święta symbolami – pisankami, baziami i kwiatami. Można udekorować go również sylwetkami zajączków czy baranków. Wieniec z gałęzi może być nieco bardziej pracochłonny, dlatego warto rozważyć prostszą i szybszą w przygotowaniu wersję, która również będzie dobrze prezentować się na naszych drzwiach. By zrobić wieniec na drzwi z pisanek, będziemy potrzebować papierowego talerza i kolorowych arkuszy papieru. Zacznijmy od wycięcia środka z talerza tak, by utworzył się okrąg lub obręcz. Następnie wycinamy z kolorowych arkuszy pisanki – możemy je ozdobić własnoręcznie lub wyciąć z papieru z gotowym nadrukiem (np. w kwiaty, prążki, zygzaki). Pisanki przyklejamy wokół obręczy tak, by ich boki delikatnie na siebie zachodziły. Na górze wieńca możemy przymocować kolorową kokardę, by wzmocnić dekoracyjny i odświętny efekt.

Wielkanocne girlandy to kolejna, szybka i prosta w przygotowaniu dekoracja. By przygotować girlandę z zajączków lub pisanek będziemy potrzebowali mocnego sznurka i grubszych arkuszy kolorowego papieru. Jeśli chcemy, możemy wykorzystać również kawałki lnianej tkaniny wyciętej na kształt odwróconego trójkąta, do której przymocujemy wycięte z papieru ozdoby. Wielkanocna girlanda może przybrać taki kształt, jaki chcemy – tak naprawdę ogranicza nas tutaj tylko wyobraźnia. Jak przygotować wielkanocną girlandę? Z kolorowych arkuszy papieru wytnijmy zarys zajączka, pisanki, kurczaczka itd. Tak stworzony szablon posłuży nam do odrysowania pozostałych elementów. Jeśli chcemy urozmaicić wielkanocną girlandę, stwórzmy kilka szablonów, które będą powtarzać się na całej jej długości. Wycięcie szablonu wcale nie jest trudne! Na przykład: jeśli chcemy wyciąć wielkanocnego zajączka, narysujmy koło, tuż nad nim mniejsze, bardziej spłaszczone, a jeszcze wyżej parę długich uszu. Każdy element ozdóbmy frywolną kitką z waty. Taką girlandę możemy rozwiesić w pokoju dziecka, salonie czy przedpokoju.

Jak ozdobić stół na Wielkanoc? Wielkanocne stroiki to element dekoracji, który uświetni każdy świąteczny stół. Najczęściej przygotowuje się je z gałązek, bazi, świeżych kwiatów i pisanek. By skomponować wielkanocny stroik, warto wykorzystać koszyki, szklane misy, doniczki, słoiki czy splecione gałęzie. Piękne kompozycje wiosennych kwiatów, np. żonkili z pisankami lub innymi symbolami świąt Wielkiej Nocy to jeden z najprostszych i najbardziej efektownych dekoracji, które umilą świętowanie w gronie najbliższych.

Zainspiruj się! Przygotowujemy dom na Wielkanoc

 

 

Ocena: 0
Tekst: Barbara Ruppel Zdjęcia: JESHOOTS/Unsplash

POLECANE ARTYKUŁY