Malowanie zasłon: wzory na zasłonie ZRÓB TO SAM

 Malowanie zasłon: wzór na tkaninie

Fot. Redakcja

Szybka metamorfoza starych zasłon? Zrób sobie wzorzystą zasłonę! Malowanie wzorów na tkaninie farbą kredową to świetny sposób na przeciętną czy nudną zasłonę. Jak odmienić zwykłą zasłonę? Zobacz jak razem z Pomaluj Mebel Redesign & Vintage, przy pomocy szablonu, gąbki i farby kredowej, wyczarowaliśmy piękny wzór na lnianej zasłonie [WIDEO].

Dwa komplety zasłon (wzorzyste i gładkie) na domowym "wyposażeniu", to swego rodzaju standard, który warto praktykować. Gładka, jednobarwna zasłona pasuje do firan z motywem. Świetnie też tonuje rozedrganie eklektycznej aranżacji, w której występuje dużo dodatków i wzorów (choćby na tapicerowanych meblach). Z kolei zasłona wzorzysta to silny element dekoracyjny. Sprawdzi się, gdy chcemy wprowadzić do aranżacji wyrazisty motyw, któremu podporządkujemy pozostałe elementy wnętrza: tekstylia, kolory, dodatki. Aby nie wpędzać się w niepotrzebne wydatki, wzorzystą wersję zasłony w naszym zasłonowym tandemie wykonać możemy samodzielnie. Wystarczy wybrać wzór, kolor farby kredowej i zarezerwować sobie jedno popołudnie. Malowany farbą kredową wzór jest niespieralny, zasłony więc można normalnie uprać w letniej wodzie z łagodnym detergentem. Zasłonę z wzorem można też prasować (po lewej stronie wzoru dla zachowania jego trwałości). Do tego zyskamy pewność, że własnoręcznie namalowany wzór na naszej gładkiej zasłonie będzie pasować do wnętrza w 100%!

Gładka zasłona wychodzi z cienia: kiedy malować wzór?

Kiedy znudzi nam się gładka, jednobarwna zasłona, wystarczy pomysł na wzór i jedno popołudnie. Dzięki temu nawet zwykłą, nudna zasłona może "wyjść z cienia" i zagrać główne skrzypce w naszej aranżacji! Malowanie wzorów od szablonu to wspaniałe rozwiązanie gdy:

  •  stara zasłona nam się znudziła,
  •  czujemy, że nowej gładkiej zasłonie brak jej polotu,
  •  potrzebujemy zmiany w aranżacji okien,
  •  chcemy nową zasłonę przy minimalnym nakładzie kosztów.

Malowanie wzorów na zasłonie: jak i co?

Od czego zacząć malowanie wzorów na zasłonie?

KROK 1: Wybierz wzór

Po pierwsze potrzebny jest pomysł na wzór. Warto skorzystać z dostępnych na rynku (polecamy sklepy internetowe) szablonów malarskich. Można je później wykorzystać również do dekoracji ścian i mebli. Jeśli wybieramy wzór na zasłonę starajmy się, aby był dość ażurowy, z dużymi odstępami. Dzięki temu tkanina zasłony obciążona farbą, nadal będzie się pięknie układać.

KROK 2: Przygotuj materiały

Zaplanuj sobie wolne popołudnie i przygotuj następujące materiały:

  • gładką zasłonę (najlepiej już obszytą i dopasowaną wymiarem do docelowego okna),
  • szablon dekoracyjny z wybranym wzorem (my postawiliśmy na skandynawski splot lub układ kłosa, który roboczo nazwaliśmy "zboża łan"),
  • farbę kredową w wybranym kolorze (do pomalowania zasłony wystarczy najmniejsza puszka farby),
  • gąbkę (do nakładania farby metodą tapowania),
  • talerzyk (do rozrobienia farby z wodą - kolor stanie się bardziej transparentny i sprawi, że zasłona z wzorem będzie się lepiej układać),
  • taśmę i folię malarską dla zabezpieczenia podłoża na którym będziemy malować).

WAŻNE: farba kredowa się nie spiera! Dlatego dokładnie zabezpiecz miejsce, w którym nakładać będziesz farbę na tkaninę zasłony oraz przygotuj robocze ubranie. Staraj się też być dokładny podczas nakłądania farby gąbką na zasłonę - poprawki nie wchodzą w grę.

KROK 3: Malujemy wzór

Przygotuj miejsce, w którym będziesz malować wzór na zasłonie. Najlepsza do tego będzie podłoga. Równomiernie rozłożysz tkaninę i nie będziesz jej przemieszczać w trakcie malowania - to zapewni równomierne wysychanie farby, bez uszczerbku na wzorze. Rozłóż folię malarską i przymocuj ją taśmą do podłoża. Zanim przyłożysz szablon (ma określone wymiary) dokładnie wymierz miejsce, w którym chcesz powielić wzór na zasłonie: odmierz równe marginesy po jednej i drugiej stronie zasłony i wypośrodkuj układ wzoru. Przyklej szablon do tkaniny za pomocą taśmy. Przelej niewielką ilość farby na talerzyk. Możesz delikatnie rozrobić ją z wodą, aby ułatwić sobie nakładanie farby na tkaninę. Dzięki rozwodnionej konsystencji, nałożony wzór będzie lekko transparentny. Dzięki cieńszej warstwie farby, tkanina z namalowanym wzorem będzie się ładniej układać. Nałóż niewielką ilość farby na gąbkę i delikatnymi ruchami stempluj farbę na tkaninę przez szablon (tapowanie). Pamiętaj, by mocno dociskać szablon na granicy wzoru. Im mniej farby na gąbce nanosimy, tym łatwiej będzie nam zapanować nad dokładnością wzoru na zasłonie. Poczekaj aż farba lekko przeschnie i odklej szablon od zasłony. Następnie przeklej szablon w kolejne miejsce zasłony (dokładnie sprawdź wzajemne odległości wzoru od siebie) i powtórz czynności. Zakończenie zasłony uzupełnij pojedynczym wzorem dla estetycznego wykończenia powtarzalnego motywu. Teraz wystarczy już tylko poczekać, aż farba dokładnie wyschnie. Zasłonę można lekko przeprasować i jest gotowa do zawieszenia. Gratulacje! Właśnie stworzyliście swoją własną wzorzystą zasłonę!

Zobacz też: Szablon dekoracyjny. Jak malować wzór na ścianie? [WIDEO]

Ocena: 5
Tekst: Agnieszka Zawadzka Pomysł i wykonanie: Wioletta Piotrowska / Pomaluj Mebel Redesign & Vintage Zdjęcia: Redakcja

POLECANE ARTYKUŁY