Malowanie ścian: szablon dekoracyjny. Jak malować wzór na ścianie? [WIDEO]

2016-08-01 16:34

Jak malować ścianę z szablonem? Obejrzyj nasze WIDEO z malowania ściany przy użyciu szablonu i stwórz własną tapetę z oryginalnym wzorem. Nowa tapeta w wersji malowanej, która nie obciąży domowego budżetu? Z nami wykonasz ją samodzielnie w jedno popołudnie.

Malowanie ściany wzorem z szablonu DIY
Autor: Redakcja

Spis treści

  1. Malowanie ściany wzorem z szablonu: materiały
  2. Wzór na ścianie: KROK PO KROKU

Jak szybko odmienić banalną ścianę w jedno popołudnie? Malowanie wzorów z szablonu na ścianie zastąpi drogą tapetę, a szybkość i efektowność metamorfozy ściany za pomocą farb i szablonu zachęci do samodzielnej pracy. Pomysł na dekoracyjną ścianę w przedpokoju czy w garderobie, efektowną ścianę za łóżkiem w sypialni czy dekorację na ścianie w pokoju dziecka? Zobacz jakie to proste!

Malowanie ściany wzorem z szablonu: materiały

Szybka metamorfoza banalnej ściany w jedno popołudnie? Oto jak się do niej przygotować. Potrzebować będziesz:

- taśmę malarską,- emulsję do malowania ścian (jeśli kolor ściany wymaga odświeżenia),- farbę kredową w wybranym kolorze (nasza ma kolor szary),- mały wałek malarski,- korytko na farbę,- mały pędzelek (do ewentualnych poprawek),- szablon malarski z wybranym wzorem.

Zobacz WIDEO: Fotografia na drewnie PREZENT DIY

Wzór na ścianie: KROK PO KROKU

Zabezpiecz podłogę folią malarską (przyklejając ją taśmą malarską na styku ze ścianą). Przyklej też taśmę wzdłuż styku ścian sąsiadujących. Jeśli ściana, na której chcemy namalować wzór, wymaga odświeżenia (jest poszarzała, zabrudzona, kolor wyblakł lub wytarł się) połóż jedną warstwę emulsji do malowania ścian (my odświeżyliśmy ścianę emulsją w tym samym kolorze, który już był na ścianie, czyli białym). Odczekaj minimum 2 godziny, aż emulsja dobrze wyschnie. Gdy ściana jest już sucha, możemy do niej przykleić szablon z wybranym wzorem. Wzór na ścianie najlepiej zacząć malować od góry ku dołowi, stąd też  Szablon przyklejamy więc od górnego narożnika ściany, za pomocą odciętych kawałków taśmy malarskiej, przyklejanych w kilku miejscach szablonu bezpośrednio do ściany. Wlewamy do korytka niewielką ilość farby kredowej i dokładnie rozprowadzamy ją na małym wałku malarskim. Należy bardzo pilnować, by farba nie ociekała z wałka (lepiej nałożyć jej mniej, niż zbyt wiele). Dla pewności i wiedzy ile farby nakładać na wałek malarski, przed nałożeniem farby na ścianę warto zrobić test na kartonie. Gdy test wyjdzie pozytywnie (farba nie tworzy zacieków pod wzorem z szablonu), delikatnie dociskając szablon ręką, malujemy wałkiem dekoracyjne miejsca na szablonie. Wałek z farbą prowadzimy pewnymi ruchami, starając się jak najdokładniej zapełnić malowany wzór kolorem. Gdy zamalujemy wszystkie motywy z szablonu, odklejamy go i przeklejamy w analogicznym ułożeniu (najeżdżając szablonem nakońcowy fragment namalowanego już na ścianie wzoru). Jeśli mamy dobrą taśmę malarską, te same jej kawałki przytrzymają szablon jeszcze przy 2-3 zmianach miejsca. Fragment najbliżej narożnika ściany najłatwiej wypełnić wzorem z małego szablonu (producenci szablonów zazwyczaj dołączają do szablonu głównego powtórzenie wzoru na małym fragmencie - taki mini szablon ułatwia dotarcie do trudnych miejsc i ułatwia wykończenie wzoru na pełnej ścianie). Farba kredowa wysycha błyskawicznie, dla pewności odczekajmy jednak około godziny. Gotowe!

Więcej inspiracji:

Nasi Partnerzy polecają