Zjawiskowe mieszkanie w stylu nowojorskim. Tu motywem przewodnim jest granat!

2024-04-19 13:55

Zastanawiasz się, jak urządzić mieszkanie w stylu nowojorskim? Ten apartament na krakowskich Bielanach pełnymi garściami czerpie inspiracje z nowojorskich wnętrz. Krakowskie mieszkanie w stylu nowojorskim składa się z dwóch kondygnacji, a w jego wnętrzu znajdziemy nawet oranżerię. Charakterystycznym motywem dominującym jest kolor granatowy. Zobacz, jak wyglądają wnętrza w stylu nowojorskim.

Spis treści

  1. Co to jest styl nowojorski?
  2. Kolor granatowy w mieszkaniu
  3. Salon w stylu nowojorskim
  4. Łazienka w stylu nowojorskim z nutą art déco
  5. Oranżeria na poddaszu
  6. Wnętrza w stylu nowojorskim - zobacz zdjęcia

Co to jest styl nowojorski?

Styl nowojorski charakteryzują subtelna elegancja oraz wyrafinowane wzornictwo. Wnętrza właśnie w takim klimacie były marzeniem pary, która postanowiła przeprowadzić generalną metamorfozę swojego mieszkania. Aranżacją wnętrz zajęło się studio projektowe Mikołajska. 

Kolor granatowy w mieszkaniu

Zanim rozpoczęło się właściwie projektowanie mieszkania, należało wybrać motyw przewodni. Padło na odcień głębokiego granatu mający kojarzyć się z rezydencją w Hamptons. Jest on widoczny praktycznie w każdym pomieszczeniu od kuchni, przez łazienki po sypialnię i drugi salon.

Bazą dla tego koloru stały się beże, szarości oraz szlachetne złoto. Połączono je z meblami o ponadczasowym wzornictwie, klasyczną sztukaterią i nietuzinkowym oświetleniem.

Aby stworzyć przestrzenie rodem z nowojorskich apartamentowców, trzeba było najpierw dokonać wielu zmian w układzie pomieszczeń.

— Ten projekt był sporym wyzwaniem, bo apartament zaplanowany przez dewelopera miał niefunkcjonalny rozkład. Jego zmiana przypominała układanie skomplikowanych puzzli — mówi Ida Mikołajska.

Do części dziennej mieszkania wchodziło się od razu z windy. Architekci stwierdzili, że to zbyt bezpośrednie rozwiązanie. Stworzyli więc niewielki korytarz będący jakby przedsmakiem tego, co czeka nas dalej.

Oprócz tego zlikwidowano jeden zbędny pokój, a jego kosztem powiększono wspólną przestrzeń, w której rodzina spędza najwięcej czasu.

Salon w stylu nowojorskim

Największą uwagę w salonie przyciąga portal kominkowy. Na gzymsie postawiono książki oraz jasne świece, a nad nim zawisło ogromne lustro, które dzięki złotym szprosom, przypomina dodatkowe okno, a przy okazji optycznie powiększa przestrzeń. 

Mieszkanie w Krakowie w nowojorskim stylu
Autor: MikołajskaStudio fot. Yassen Hristov

W salonie udało się wydzielić dwie strefy. Jedną z nich tworzy kanapa, przy której stanął stoliczek o marmurowym blacie. Natomiast drugą drewniany stół otoczony przez tapicerowane krzesła w odcieniach beżu. 

Na wszystkich ścianach salonu ułożono sztukaterię, która współgra z liniami krzeseł, stolika kawowego i innych mebli. Elegancji i smaku dodają temu wnętrzu jeszcze szerokie i dekoracyjne listwy sufitowe. 

Łazienka w stylu nowojorskim z nutą art déco

Może się wydawać, że te dwa pokoje kąpielowe stoją do siebie w totalnej opozycji, jednak ich wspólnym mianownikiem są granatowe motywy. Podczas gdy jedna z łazienek jest ciemna, a granat jawi się w niej postaci szafirowej sztukaterii zestawionej z tapetą w klimacie art déco, aranżacja drugiej poszła w kierunku jasnego stylu hampton

Mieszkanie w Krakowie w nowojorskim stylu
Autor: MikołajskaStudio fot. Yassen Hristov

Oranżeria na poddaszu

W dwupoziomowym mieszkaniu na piętrze urządzono kolejny salon, z którego rozpościerają się widoki na las oraz zewnętrzny taras, na którym właściciele urządzili prawdziwą zieloną oazę. 

Mieszkanie w Krakowie w nowojorskim stylu
Autor: MikołajskaStudio fot. Yassen Hristov

Z założenia to pomieszczenie miało być jak najbardziej przestrzenne, znalazły się w nim zatem tylko zupełnie niezbędne meble. Na ciemnej, dębowej posadzce ułożonej we francuską jodełkę ustawiono granatową sofę oraz fotel. Obok nich stanął złoty, okrągły stół.

Wnętrza w stylu nowojorskim - zobacz zdjęcia

  • Projekt: Mikołajska
  • Zdjęcia: Yassen Hristov
  • Stylizacja: @soryzabalagan

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: 27 m2 kawalerka w stylu modern classic. Jak wydzielić sypialnię w kawalerce?

Złoto we wnętrzach WZ Studio

QUIZ. Jaki to styl wystroju wnętrz? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 15
Jaki styl przedstawia zdjęcie?
styl rustykalny