Wielkie przeszklenia: mieszkanie w kamienicy z przeszkleniem w stylu loft

2016-07-20 19:13

Wielkie ścian szklenie to trend, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Jak loftowe przeszklenia w stylu nowojorskiej bohemy mają się w aranżacji stylowego mieszkania w kamienicy, i to w centum współczesnej tkanki miejskiej? Zobaczcie niezwykłą, eklektyczną aranżację mieszkania w kamienicy o układzie amfiladowym, z przeszkleniami zamiast ścian i spektakularnym wyjściem na taras!

Przeszklone ściany i drzwi w aranażacji wnętrz to trend silnie kojarzony z nowojorską bohemą artystyczną i loftowymi pracowniami środowiska Andy'ego Warhola. Przeszklenia w aranżacji to także skojarzenia z otwarciem wnętrz... na zewnątrz, w zgodzie z ideą "życia bez zasłon" liberalnego Amsterdamu. Znany i oswajany od lat na Zachodzie trend przeszkleń strefy wnętrz, powoli zadomawia się i w polskich wnętrzach - nawet tych z wielkiej płyty! Ociepla wizerunek surowego stylu industrialnego, czyniąc z niego bardziej przytulną ( i lubianą u nas) wersję stylu soft loft. Przeszklenia w aranżacji wnętrz, u nas stosowane jeszcze nieśmiało i fragmentarycznie (np. jako propozycja ściany w aneksie kuchennym, ściana działowa doświetlająca wnętrze czy jako drzwi do przestrzeni jasnej sypialni), w aranżacji miejskich kamienic i plomb zrobiły istną furorę!

Mieszkanie w kamienicy: układ amfiladowy

Amfiladowy układ mieszkania w kamienicy, które z uwagi na wąski plan obfituje w pokoje przechodnie, zaplanowano jako wzajemnie uzupełniającą się całość, którą w dowolnym momencie możemy albo otworzyć na przestrzał, albo wydzielić z niej pojedyncze przestrzenie. Każde z pomieszczeń, nawet spośród tych w samym sercu domu (bez bezpośredniego dostępu do okien zewnętrznych), jest doskonale doświetlone. Gwarantują to spektakularne przeszklenia drzwi amfiladowych i przeszkleń pomiędzy poszczególnymi strefami mieszkania w kamienicy. Co ciekawe, wykorzystano w tym projekcie wszystkie atuty oryginalnej substancji zabytkowej (jak drewniana stolarka szklonych drzwi amfiladowych, klasycyzujący ekran kominka z oryginalnym, spatynowanym lustrem, drewniane okładziny płycinowe na ścianach, stiuki i bordiury...), przy jednoczesnym wprowadzeniu industrialnych elementów surowego stylu loft. I tak, oprawione w metalowe ramy szklone drzwi w jadalni, kuchni i łazience, wypełniono jeszcze bardziej podkreślającym surowość stylu loft, trawionym i nieprzeziernym szkłem. Pogodzenie elementów przytulnego salonu wypoczynkowego z funkcjonalizmem nowoczesnych rozwiązań do kuchni i łazienki osiągnęło stylistyczną harmonię w aranżacji wnętrz amfiladowej kamienicy. Jak to możliwe?

Kuchnia w kamienicy: doświetlenie z jadalni

Już sam projekt kuchni w tej wąskiej kamienicy zachwyca ergonomią wydzielonych stref i doborem materiałów wykończenia. Marmurowy blat Carrara na całej powierzchni roboczej w kuchni, powtórzono na wyspie kuchennej ze zlewem i częścią przeznaczoną na stół (z metalowymi hokerami wokół). Wyłącznie dolną zabudowę kuchni zaplanowano w układzie litery "U". Antracytowy odcień masywnych, ale prostych szafek kuchennych ocieplono bordiurami w kolorze egzotycznego drewna. Proste, czarne uchwyty praktycznie nie rzucają się w oczy. Nawiązują do czarnych, metalowych podstaw ażurowych krzeseł barowych wokół wyspy kuchennej, prostego okablowania górnego oświetlenia i - oczywiście - czarnej oprawy przeszklonej ściany sąsiadującej z jadalnią. Przeszklenie tego fragmentu ściany w kuchni wygląda na niedokończone, ale zamysł był świadomy. Przeszklenie większej części otworu w ścianie znacznie ogranicza rozprzestrzenianie się kuchennych zapachów na dalsze pomieszczenia w domu. Otwarta przestrzeń nad blatem gwarantuje swobodną komunikację osób znajdujących się w kuchni z tymi w jadalni. Ułatwia też podanie posiłku w czasie spotkań rodzinnych czy większej liczby gości. Jednocześnie przeszklenie tej części ściany w kuchni zapewnia dostęp światła dziennego z jadalni do kuchni, którego w innym przypadku kuchnia byłaby pozbawiona. Proste, białe płytki cegiełkowe na ścianie nad blatem kuchennym, betonowa podłoga czy masywna kuchnia i okap, przywołują skojarzenia z czysto funkcjonalnym wystrojem kuchni restauracyjnych. Drewniana, otwarta półka z drobnymi akcesoriami, jak młynki, zaparzarki czy grafiki, udomawiają wnętrze funkcjonalnej kuchni.

Zobacz też: industrialna kuchnia za szkłem w nowoczesnym wnętrzu

Loftowa spiżarnia na ścianie w kuchni

Drugą z krótszych ścian wnętrza kuchni w całości przeznaczono na obszerną spiżarnię. Gospodarując półki w ścianie z białą glazurą, przesłonino je szklanymi, loftowymi drzwiami w metalowych ramiakach, z wypełnieniem z trawionego i perforowanego szkła. Nieprzezierne szkło drzwi do spiżarni rozmywa obraz jej zawartości, jednocześnie prowokując "względny tam porządek". Piękna wystawa domowych weków w opasłych słoikach, uporządkowany suchy prowiant i wszelkie zapasy stanowią wspólnie całkiem pop-artowską kompozycję. Dolne półki spiżarni przeznaczono na przechowywanie mniejszego AGD i rzadziej używanych akcesoriów kuchennych, jak formy do pieczenia, miski, roboty kuchenne.

Czytaj też: Słoiki na weki! Jak i co wekować, w czym pięknie przechowywać?

Łazienka fabryczna z widokiem

Przeszklone ściany z trawionym szkłem wykorzystano także w aranżacji przestronnej łazienki ze strefą kąpielową. Szklane drzwi w metalowej oprawie posłużyły tu za szklany parawan, oddzielający zarzywającą kąpieli osobę od części łazienki z kamienną umywalką z granitu. Wzdłuż wolno stojącej żeliwnej wanny rozciąga się panoramiczny wręcz widok na zróżnicowane dachy miasta. Kąpiel z widokiem dla odważnych gwarantowana! Dla tych bardziej skrytych wymyślono białą roletę z tkaniny - przepuszcza światło dzienne, a chroni prywatność. Perforowana, metalowa podłoga podkreśla industrialny charakter przeszklonej strefy kąpielowej. Jednak wystarczy przekroczyć szklaną ścianę, by znaleźć się w przestrzeni łazienki z granitowym blatem i taką też półką umywalkową, trójdzielnym lustrem sferycznym i kryształowym plafonem pryzmatującym światło, by znaleźć się na skraju chropowatego stylu industrialnego z wysublimowanymi materiałami właściwymi bardziej stylistyce art deco. Odrębne pomieszczenie z WC zaaranżowano w bardziej klasycznym klimacie, choć metalowa, perforowana podłoga została powtórzona i tam. Klasyczne, kwadratowe płytki w bieli, położone do 1/3 wysokości ściany i wykończone czarną bordiurą, oraz biały kolor ścian i ceramiki łazienkowej zasygnalizowały neutralność tego wnętrza. Ale już mosiężna oprawa lustra z fazą i dobrane do niego mosiężne kinkiety oraz uchwyty na ręcznik i papier udomowiły i ten zakątek wnętrza w kamienicy.

Zobacz też: Mała łazienka, duży efekt! Elegancki projekt małej łazienki w kawalerce!

Amfiladą na taras!

Majstersztykiem wykorzystania potencjału wnętrza w kamienicznej plombie, jest przejście amfiladą przez całe mieszkanie do słonecznej jadalni, a z niej - bezpośrednio na taras! Słoneczna jadalnia z przepięknym, mozaikowym parkietem i białą cegłą na ścianach, przepuszcza światło dzienne zarówno bezpośrednio z okna tarasowego, jak i z przeszklonych stref dziennych serca domu. Reling na zasłonki, umieszczony ponad przeszkleniami, gwarantuje możliwość wizualnego oddzielenia jadalni, zarówno od części kuchennej, od strony tarasu jak i od obydwu tych części na raz, tworząc niezależne pomieszczenie. Długi, drewniany stół w jadalni pomieści liczną rodzinę i znajomych, a swobodne wyjście na taras (bez zbędnych progów, schodków i niewygodnych połączeń) naturalnie przenosi strefę jadalni do strefy tarasu. W ciepłe dni bezcenna, dodatkowa przestrzeń spotkań towarzyskich w domu.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021