"W tym układzie niewykonalne!" Architekci mieli sprytny plan na nieustawne mieszkanie
Projekt i realizacja tego 87-m mieszkania we Wrocławiu, za które odpowiada pracownia NA NO WO architekci, stanowią doskonały przykład inteligentnego podejścia do przestrzeni i potrzeb trzyosobowej rodziny. Pierwotny układ deweloperski charakteryzujący się długim korytarzem, obszernym holem i niewielką strefą dzienną nie spełniał oczekiwań inwestorów.
Autor: Materiały prasowe/projekt: Rafał Tamowicz, Piotr Cugier NA NO WO architekci, fot. Maciej Lulko
Spis treści
- Zaczęło się od burzenia!
- Strefa dzienna: drewno, biel i zieleń
- Zielono-biały pokój dziecka
- Łazienka z lastryko
- 87-m mieszkanie we Wrocławiu. Zdjęcia
– Kiedy pierwszy raz weszliśmy z inwestorami do mieszkania na etapie stanu deweloperskiego, zastaliśmy układ rozkładowy z długim korytarzem, stosunkowo dużym holem i małą strefą dzienną, w której miał się zmieścić salon z sofą (najlepiej z funkcją spania), kuchnia z półwyspem i rozkładany stół jadalniany z możliwością pomieszczenia co najmniej ośmiu osób. W tym układzie niewykonalne!
– wyjaśniają Rafał Tamowicz i Piotr Cugier, autorzy projektu.
Wyzwanie było niemałe, ale dzięki odważnej decyzji o przearanżowaniu ścian działowych projektanci stworzyli przestrzeń, która zachwyca zarówno funkcjonalnością, jak i estetyką.
Zobacz: Jak zburzyć ściankę działową? Jakie narzędzia będą przydatne? WIDEO „Murator Remontuje”
Zaczęło się od burzenia!
Kluczowym elementem metamorfozy było wyburzenie sporej części ściany oddzielającej pierwotnie wąski gabinet od salonu oraz zmniejszenie powierzchni holu. To pozwoliło na wygospodarowanie wnęki idealnie dopasowanej do okrągłego, rozkładanego stołu – serca nowej jadalni.

Gabinet natomiast został przesunięty w głąb mieszkania, zyskując pośrednie doświetlenie dzięki zastosowaniu przeszklonych ścian działowych. To innowacyjne rozwiązanie nie tylko wpuszcza naturalne światło do wnętrza gabinetu, ale również optycznie powiększa całą strefę dzienną, płynnie łącząc kuchnię, jadalnię i salon.
Dzięki przebudowie cała przestrzeń zyskała więcej światła dzięki dodatkowemu oknu balkonowemu. Loggia, wcześniej dostępna jedynie z małego pokoju, stała się integralną częścią strefy dziennej, otwierając się zarówno na salon, jak i jadalnię.
Strefa dzienna: drewno, biel i zieleń
Strefę dzienną zdominowały jasne, neutralne barwy – biele, szarości i subtelne odcienie beżu. Stanowią idealne tło dla naturalnego światła i drewnianej podłogi ułożonej w klasyczną jodełkę.
Akcenty kolorystyczne pojawiają się w postaci zielonych krzeseł przy okrągłym stole, żółtych poduszek na szarej sofie oraz starannie dobranych dekoracji.

Otwarta na strefę dzienną kuchnia utrzymana jest w podobnej palecie barw. Dolne szafki w odcieniu oliwkowej zieleni wprowadzają subtelny, naturalny akcent, doskonale korespondując z drewnianym blatem półwyspu i jasnymi górnymi szafkami. Minimalistyczne fronty i nowoczesne oświetlenie podkreślają funkcjonalny i stylowy charakter kuchni.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Zielona kuchnia: jak ją urządzić? Najpiękniejsze aranżacje!
Zielono-biały pokój dziecka
Pokój dziecięcy to przestrzeń pełna wyobraźni i funkcjonalnych rozwiązań. Dominują w nim spokojne, dobrze znane nam już ze strefy dziennej, odcienie zieleni, przełamane bielą i akcentami drewna.
Zabudowa meblowa wzdłuż jednej ze ścian oferuje mnóstwo miejsca do przechowywania zabawek i książek, utrzymując porządek w pokoju.
Ciekawym elementem jest zaaranżowana strefa do spania z tapicerowanym wezgłowiem i nastrojowym oświetleniem. Zdobią ją geometryczne, przypominające góry motywy.
Nie brakuje również miejsca do zabawy i nauki – biurko z lampką oraz tablica do rysowania zachęcają do kreatywności. Dodatkowo domowy plac zabaw ze ścianką wspinaczkową to świetny sposób na rozładowanie energii i rozwój fizyczny.
Łazienka z lastryko
Łazienka to kolejne pomieszczenie, w którym widać dbałość o detale i niebanalne rozwiązania. Dominuje biel przełamana pastelowym lastryko i okrągłą, spójną kolorystycznie z resztą pomieszczenia tapetą. Jasnozielona szafka pod umywalką wprowadza świeży akcent kolorystyczny, korespondując z elementami w innych częściach mieszkania.
87-m mieszkanie we Wrocławiu. Zdjęcia
Autor: Materiały prasowe/projekt: Rafał Tamowicz, Piotr Cugier NA NO WO architekci, fot. Maciej Lulko
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Surowa elegancja inspirowana Bauhausem. W środku znikająca kuchnia i schody niczym rzeźba
Autor: Materiały prasowe/VIVA DESIGN, fot. Marcin Steciak