Sześć rzeczy z domowego wyposażenia, które błędnie nazywamy. Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów!
Czy wiesz, co to jest komoda, szyfoniera, kredens, pomocnik kredensowy, bufet i witryna? Nazwy brzmią znajomo, prawda? Wydaje się, że rozumiemy, czym się charakteryzują te meble. Tymczasem, choćby przeglądając w Internecie oferty sklepów z wyposażeniem wnętrz oraz ogłoszenia sprzedaży tych mebli z drugiej ręki, znajdziemy mnóstwo błędów! Upewnij się więc, że poprawnie kojarzysz nazwy. Oto pierwsza część naszego słowniczka pojęć związanych z wyposażaniem wnętrz.
Autor: Cuckooland
W aranżacji salonu (Cuckooland.com) wykorzystano naturalne materiały: drewno, wiklinę, skórę i wełnę. Tę szorstkość wystroju podkreśla także komoda zrobiona z surowego drewna. Jest płaska i długa, wsparta na wysokich metalowych nogach. Dzięki temu wygląda lekko, właściwie mogłaby także wisieć. Ścianę nad nią zagospodarowano lustrem i (co ciekawe) wiszącą rośliną oraz lampionami. Całości dopełniają biurkowa lampa i kilka drobiazgów.
Komoda – jaki to mebel? Wyłącznie z szufladami
Komoda to mebel skrzyniowy wyłącznie z szufladami. Jeśli mebel kojarzy ci się z komodą, lecz ma szafki albo szafki i szuflady to nie jest komoda! Często błędnie bywają komodą nazywane właśnie kabienty, bufety, bieliźniarki i niskie kredensy. Komody mogą mieć różne rozmiary i liczbę szuflad, ale zawsze mają wyłącznie szuflady. Komoda jest bardzo praktyczna, a przy tym dekoracyjna. Może być antyczna, stylizowana na retro albo zupełnie współczesna, wręcz minimalistyczna.
Szyfoniera – jaki to mebel? To wysoka komoda z siedmioma szufladami
Szyfoniera to wysoka komoda (wyższa niż szersza) z siedmioma szufladami do przechowywania bielizny i drobiazgów – po jednej na każdy dzień tygodnia, co ułatwiało poranne szykowanie się do nowego dnia. Jej wersją był też mebel o nazwie wellington, używany przez angielskich dżentelmenów do przechowywania biżuterii oraz m.in. kolekcji drobnych przedmiotów. Każda szyfoniera jest komodą, ale nie każda komoda jest szyfonierą.
Konsola – jaki to mebel? Wąski stolik przyścienny
Konsola to mały stolik przyścienny, prostokątny albo półokrągły. Może mieć pod blatem szufladkę jedną czy nawet dwie oraz półkę albo krzyżak łączący nogi, ale niekoniecznie. Konsola została stworzona jak mebel umieszczany pod okami albo pomiędzy nimi. Często umieszcza się nad nią lustro, a na niej ustawia lampy, wazony, rzeźby itp.
Kredens – jaki to mebel? Może być kuchenny albo jadalniany
Nazwa kredens ma dwa znaczenia. Pierwsze to pomieszczenie przy dworskiej czy pałacowej jadalni, w którym przechowywano naczynia, srebra i bieliznę stołową. W kredensie służba podgrzewała, układała na półmiskach i dekorowała potrawy, zanim trafiły na stół, jeśli kuchnia znajdowała się daleko. Drugie znaczenie słowa kredens, bardziej powszechne. Tak określa się mebel skrzyniowy służący do przechowywania naczyń i innego wyposażenia stołowego. Kredens może być kuchenny (prostszy, mniej dekoracyjny) oraz jadalniany (bardziej efektowny, elegancki). Kredens rzadko jest jednym meblem. Z reguły składa się z masywnego dołu, który bywa nazywany bufetem oraz nadstawki, czyli górnej części. Czasem jeszcze ma po bokach dodatkowe szafki słupki. Dolna skrzynia to z reguły szafki o zamkniętych frotach i szuflady. Górna część często jest przeszklona, z lustrem itp. służy także do eksponowania pięknych naczyń.
Bufet – jaki to mebel? To mebel pomocniczy do jadalni
Bufet to mebel skrzyniowy niczym dół kredensu, ale z założenia pozbawiony jest części górnej, czyli nadstawki. Wyposażony jest w półki zamknięte pełnymi (zwykle) drzwiczkami, a także często i szuflady. Jego zadaniem jest dopełnienie kredensu jako miejsca do przechowywania oraz jako pełnienie funkcji dodatkowego blatu ułatwiającego podawanie potraw. Mogą na nim stać np. dania na podgrzewaczach czekające na swoją kolej itp.
Pomocnik kredensowy – jaki to mebel? To dodatkowy kredensik
Z reguły to dodatkowy mały kredensik tworzący komplet z kredensem właściwym. Może to być niemal kopia „dużego brata” albo utrzymany w jego stylistyce oddzielny mebelek. Wtedy często wygląda jak mniejszy dół kredensu z blatem wykończonym ozdobnym fartuchem z lustrem lub niewielką półeczką. Jak nazwa wskazuje, jego zadaniem jest wspomaganie kredensu. W pomocniku można trzymać np. garnitury do kawy czy herbaty, szkło, sztućce itp. Blat przydaje się jako dodatkowe miejsce do ustawiania i chwilowego odstawiania naczyń podczas podawania posiłku.
Witryna – jaki to mebel? To szafka niczym gablotka
Powszechnie uważa się, że witryna to po prostu szafka z przeszklonymi frontami. Tymczasem to uproszczenie, bo aby w pełni mebel mógł zasłużyć na miano witryny powinien być co najmniej z trzech stron przeszklony, czyli np. mieć szklane boki i drzwiczki. Może oczywiście mieć także plecy ze szkła. W tej wersji witryna powinna stać tak w pomieszczeniu, by rzeczy w niej wyeksponowane można było oglądać z każdej strony. Witryna w domowych warunkach to mebel pełniący funkcje praktyczną (miejsce do przechowywania) i dekoracyjną (miejsce ekspozycji wyjątkowych przedmiotów).
Autor: Cuckooland
W aranżacji salonu (Cuckooland.com) wykorzystano naturalne materiały: drewno, wiklinę, skórę i wełnę. Tę szorstkość wystroju podkreśla także komoda zrobiona z surowego drewna. Jest płaska i długa, wsparta na wysokich metalowych nogach. Dzięki temu wygląda lekko, właściwie mogłaby także wisieć. Ścianę nad nią zagospodarowano lustrem i (co ciekawe) wiszącą rośliną oraz lampionami. Całości dopełniają biurkowa lampa i kilka drobiazgów.