Szarość i turkus w nowoczesnym mieszkaniu

2019-01-10 15:02

Odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni i spójność w aranżacji to kluczowe elementy tego projektu. W wystroju przeważają szarość, biel i drewno, uzupełnione o turkusowe dodatki – głównie tkaniny i dekoracje, które pojawiają się we wszystkich pomieszczeniach. To właśnie one wprowadzają harmonię oraz są modnym akcentem, który urozmaica stonowane wnętrza.

Strefa wypoczynkowa w salonie

Punktem centralnym otwartej części dziennej jest duża, wygodna sofa. Za nią znajduje się efektownie podkreślona wnęka: ściana ma betonowe wykończenie, na jej tle doskonale prezentuje się dekoracyjny grzejnik oraz minimalistyczne, modne oświetlenie, w postaci kilku żarówek na kablach o różnej długości. Wewnętrzna zabudowa wnęki jest wykonana z drewna, podobnie jak oprawy lamp. Drewno z wyraźnym usłojeniem pojawia się także na podłodze oraz w meblach. Projektanci z pracowni KODO zrezygnowali w tym projekcie z typowej zabudowy z telewizorem na rzecz niedużej, podwieszonej szafki RTV o lekkiej wizualnie formie i dekoracyjnego oświetlenia. W strefie relaksu nie mogło zabraknąć również stolików kawowych oraz tekstylnych dodatków, wprowadzających przytulny klimat - poduch i dywanu.

.. Turkus we wnętrzach. Z czym go łączyć? >>>

Jadalnia w otwartej strefie dziennej

Na granicy strefy wypoczynkowej i kuchni stanął biały, okrągły jadalniany stół, który optycznie podkreśla podział funkcjonalny otwartej części dziennej. Kuchnia ma nietypowy kształt, jej przestrzeń została wizualnie powiększona za pomocą białych frontów z połyskiem. Drewniana zabudowa z szafkami od strony salonu pełni funkcję kredensu. Zasłania również kuchenny rozgardiasz. Jedna ze ścian w kuchni jest pomalowana farbą tablicową, można zanotować na niej przepis, listę zakupów, plan dnia czy wiadomość dla domowników. Z kolei ścianę nad blatem ozdabia mozaika w dekoracyjny, geometryczny wzór.

Przytulna sypialnia – miejsce do odpoczynku i relaksu

Turkus w delikatnej, nieco rozbielonej odsłonie ma działanie kojące i wyciszające, stąd z powodzeniem może być używany w miejscach przeznaczonych do odpoczynku, np. w sypialni. Jako baza kolorystyczna ponownie pojawia się tu gama szarości. Uwagę przyciąga ściana za wezgłowiem łóżka wykończona tapetą z wzorem nawiązującym do tego, który pojawia się na ścianie w kuchni. Kontrastuje z nią ciemnoszare, miękkie wezgłowie tapicerowanego łóżka. Surowe szarości zostały przełamane za pomocą tkanin i poduszek – o różnej fakturze, w kolorze mniej lub bardziej stonowanego turkusu.

.. Szara sypialnia: aranżacja sypialni w odcieniach szarości – HIT czy KIT? >>>

Turkus to jedna z ciekawszych barw pozwalających ożywić surowe, chłodne wnętrza. Jest wyrazisty, dlatego rzadko stanowi dominujący kolor w aranżacji. W postaci dekoracji i dodatków z powodzeniem może być stosowany w każdym pomieszczeniu.