Styl japandi z nutą luksusu. Elegancki apartament dla trzyosobowej rodziny
Właściciele apartamentu w Mławie zaprosili do współpracy architekt Weronikę Budzichowską z pracowni To Be Design, która stworzyła dla nich wymarzoną przestrzeń. Za jej sprawą typowe dla stylu japandi elementy wystroju nabrały niezwykłej elegancji doprawionej szczyptą luksusu. Ten apartament cechują stonowane kolory, naturalne materiały oraz obłe meble.
Autor: Projekt: To Be Design Weronika Budzichowska (www.tobedesign.pl)
Spis treści
- Apartament szyty na miarę. Zmiana układu pomieszczeń
- Ukryte drzwi optycznie powiększają przestrzeń
- Minimum detali, maksimum piękna
Apartament szyty na miarę. Zmiana układu pomieszczeń
Trzyosobowa rodzina z Mławy, która ceni sobie niewymuszoną elegancję oraz ład i harmonię, dzięki pomocy architektki, stworzyła wymarzoną przestrzeń do życia. Zadanie, które postawiono przed Weroniką Budzichowską z pracowni To Be Design nie było łatwe. Stanęła przed wyzwaniem gruntownej zmiany układu pomieszczeń, jednocześnie zachowując ich najważniejsze funkcje.
Inwestorzy nabyli apartament w stanie deweloperskim. Ten jednak nie do końca spełniał ich oczekiwania, przede wszystkim co do rozkładu funkcjonalnego pomieszczeń. W mieszkaniu była tylko jedna łazienka. Zabrakło też garderoby, bez której pani domu nie wyobrażała sobie swego wymarzonego M. Nie było jednak mowy o rezygnacji z jakiegokolwiek pomieszczenia, które zaplanował deweloper
– opowiada Weronika Budzichowska.
W ramach projektu udało się wygospodarować dodatkową przestrzeń na garderobę kosztem pokoju dziecięcego i gościnnego, który jednak pozostał w planie z myślą o przyszłym powiększeniu rodziny. Główna sypialnia została powiększona, a przy niej zaprojektowano dodatkową toaletę. Kluczowym osiągnięciem była jednak reorganizacja otwartej strefy dziennej – zachowano jej dotychczasowy metraż, a nowy podział na strefy użytkowe pozwolił maksymalnie zoptymalizować przestrzeń, czyniąc ją bardziej funkcjonalną i komfortową w codziennym użytkowaniu.
Polecamy: 60-m dla seniorów i ich dorosłych dzieci. Tu kluczowa była funkcjonalność!
Kuchnia, która pierwotnie znajdowała się w centralnej części mieszkania, została przesunięta do wnęki powstałej w wyniku wprowadzonych zmian. Dzięki temu rozwiązaniu stała się mniej widoczna, co pozwoliło oddzielić przestrzeń gotowania od strefy wypoczynkowej w salonie. Między kuchnią a salonem znalazła się jadalnia z dużym stołem, idealnym do rodzinnych posiłków. Strefa relaksu została z kolei zlokalizowana w pobliżu wejścia do salonu, co było możliwe dzięki nowo wytyczonym ciągom komunikacyjnym. Choć wprowadzone zmiany były znaczące, Weronice Budzichowskiej udało się zachować czytelny i funkcjonalny podział przestrzeni, w pełni odpowiadający oczekiwaniom mieszkańców.
Ukryte drzwi optycznie powiększają przestrzeń
Inwestorom zależało na ładzie i porządku, dlatego w tym apartamencie zastosowano system szaf w wysokiej zabudowie, które zawsze optymalnie pozwalają wykorzystać dostępną przestrzeń. W tym projekcie wszystkie zabudowy zostały subtelnie wtopione w tło, a dzięki zastosowaniu drzwi wewnętrznych z ukrytą ościeżnicą, cała przestrzeń zachowała niezwykle wytworny charakter.
Ukryte w ścianach drzwi to doskonały sposób, by optycznie powiększyć dostępną przestrzeń i dodać jej elegancji. W tym projekcie wykorzystałam je także jako element wizualnie budujący wystrój wnętrz. W strefie wejściowej stanowią one prosty kontrapunkt dla zdobnych sztukaterii. W poszczególnych pomieszczeniach, dzięki zastosowaniu różnorodnych wykończeń, wtapiają się w tło, tworząc jednolitą gładką powierzchnię
– wyjaśnia Weronika Budzichowska.
Czytaj również: Nowocześnie i przytulnie! Piękne wnętrza w szarościach, bieli i drewnie
Minimum detali, maksimum piękna
Olśniewający efekt w tym wnętrzu to zasługa starannie dobranych materiałów i kształtów, które nadają przestrzeni wyjątkowy charakter. Na życzenie inwestorów projektantka postawiła na naturalne surowce w odcieniach ziemi oraz miękkie, organiczne formy inspirowane naturą. Dzięki nim wnętrze zyskało subtelność i ciepło, a jasne drewno, wyrazisty rysunek kamienia i faktury tkanin harmonijnie współgrają z delikatną kolorystyką. Całość emanuje spokojem, tworząc idealne miejsce do odpoczynku. Monotonię przełamują wyraziste akcenty, takie jak designerski bordowy fotel w salonie, które dodają wnętrzu charakteru. Minimalizm zdobień podkreśla wyrafinowane detale, jak tapeta przypominająca teksturę tkaniny za kanapą, półokrągłe zakończenie zabudowy kuchennej z przeszklonymi półkami, czy oryginalne krzesła w jadalni. Okrągłe stoły i stoliki dopełniają harmonii projektu.
Autor: Projekt: To Be Design Weronika Budzichowska (www.tobedesign.pl)