Salon w kuchni czy kuchnia w salonie? Szorstka elegancja na 40 m²

2016-07-12 19:11 Agnieszka Zawadzka

Czy można kuchni nadać salonowy szyk? Czy pojęcie „aneksu kuchennego” zawsze musi kojarzyć się z kompromisem na rzecz salonu? Nie musi! Prezentujemy wysmakowaną aranżacją salonu z kuchnią w kawalerce, w której połączenie kuchni i salonu dało niezwykle stylowy, loftowy efekt. Oto nowe oblicze kuchni w salonie (salonu w kuchni)!

Otwartej na salon kuchni w 40-metrowej kawalerce z pewnością nie można nazwać aneksem kuchennym. Nie jest to również osobne pomieszczenie kuchenne. Skomponowany z ogromnym wyczuciem smaku i dozą szorstkiej elegancji salon z kuchnią nie przypomina żadnego z popularnych rozwiązań. Przestrzenie wkraczają wzajemnie w obręb „swojego terytorium”, stając się kompletną, pełną całością. Jakie zabiegi wpłynęły na tak postrzegany, wysmakowany salon z kuchnią?

Salon w kuchni czy kuchnia w salonie: idealny mix wzorów i materiałów

Kto powiedział, że nie można mieć wszystkiego? Można. W uwzględnieniu odpowiednich proporcji. Długi ciąg kuchenny pozbawiony został górnych szafek, dzięki czemu nie obciąża pomieszczenia. Ścianę ponad szafkami wyłożono okładziną z bielonej cegły. W jej centralnym miejscu zawieszono spektakularne lustro w matowej, posrebrzanej ramie. Dzięki tafli lustra efekt przypomina nieco rozwiązania rodem z przedwojennych kawiarni i sprawia, że faktura cegły nie przytłacza niewielkiego wnętrza. Pomalowany na biało klasyczny parkiet w jodełkę znakomicie rozświetla wnętrze. Delikatna szarość pojawia się na ścianach po obu stronach okna – wprowadza do wnętrza konieczne urozmaicenie bieli i stylowy look. Znakomicie rozwiązano również partię drewnianych okien – opalone z nagromadzonych latami licznych warstw malarskich „do żywego”, pozostawiono surowe, bez nowego koloru. Nieco rustykalna, „nie idealna” ich powierzchnia nawiązuje subtelnie do stylu skandynawskiego i wspaniale współgra z rozbieloną podłogą, sufitem i surowymi frontami drewnianych szafek kuchennych. Praktyczna szyba w strefie gotowania chroni białą cegłę przed trwałym brudem. Subtelne, ledowe oświetlenie w delikatnej wnęce w ścianie znakomicie rozprasza światło i oświetla miejsce do przygotowywania potraw na blacie kuchennym.

Salon w kuchni czy kuchnia w salonie: lekko i ze smakiem

Trafionym uzupełnieniem tak zaprojektowanej przestrzeni są meble na drewnianych, toczonych nóżkach. Ten prosty zabieg dodaje im lekkości i sprawia, że nie dominują nad architekturą wnętrza. Prostokątny stół ze stylowym szkłem na blacie (bardzo popularny wybieg w tradycyjnych wnętrzach mieszczańskich) oraz designerskie krzesła z białego tworzywa i drewna doskonale organizują kącik jadalny, bardzo gościnny. Prostą, rozkładaną kanapę na nóżkach, w przyjemnie grafitowym obiciu, ulokowano w przestrzeni relaksu i popołudniowej kawy z przyjaciółmi. Towarzyszą jej obrotowy podnóżek, lekki stolik stylizowany na kultowy design krajów północnych oraz stolik-taca w odcieniach starego złota. Główną jednak atrakcją „kącika kawowego” jest prostokątny, elektryczny kominek umieszczony na tle okładziny z wybarwianych na szaro desek. Ich kolor koresponduje z szarą kolorystyka ścian po przeciwnej stronie kanapy. Niewielki dywan z czarno-białym motywem, szaro-srebrne tekstylia i kilka osobistych drobiazgów i pamiątek (jak np. marmurowa rzeźba i obrazy koreańskich artystów) dodają bardziej osobistego charakteru wnętrzu. Dopełnieniem tej kompozycji jest wąski pas pomalowany czarną farbą tablicową – przydaje się do zapisania nowo odkrytego cytatu, czy listy zakupów.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Z czerwcowym „M jak Mieszkanie” w sezon letni wkraczamy pełni optymizmu – z fantazją, lekkością i w kolorze! Pomogą w tym rozwiązania, meble i dodatki, które poprawią nasz komfort wypoczynku i pozwolą poczuć się jak na wakacjach.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2021