Rodzina & przyjaciele - historia firmy Moroso

2017-12-13 10:06
Sofa „VICTORIA & ALBERT”
Autor: Moroso Sofa „VICTORIA & ALBERT”, proj. Ron Arad

Miłość do pięknych mebli założyciele firmy Agostino i Diana Moroso zdołali przekazać kolejnemu pokoleniu. Ich córka Patrizia Moroso, obecna dyrektor kreatywna marki, nawiązała współpracę z najbardziej utalentowanymi projektantami przełomu wieków.

Za sprawą postaci takich jak Ron Arad, Patricia Urquiola, Ross Lovegrove, Konstantin Grcic, Alfredo Häberli, Toshiyuki Kita, Marcel Wanders, Tokujin Yoshioka, Enrico Franzolini, Tord Boontje, Nendo czy Nipa Doshi i Jonathan Levien katalog firmy Moroso zamienił się we wciąż rosnącą kolekcję kultowych projektów o dużej różnorodności, ale z wyraźnym rysem charakterystycznego stylu włoskiej marki. Dzięki tym walorom meble Moroso mogły się znaleźć we wnętrzach tej rangi co Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Le Palais de Tokyo i Grand Palais w Paryżu czy w pawilonach Biennale w Wenecji.

MOROSO COMPANY
Autor: Moroso Firma zrodziła się w 1952 r. ze wspólnych marzeń Agostina i Diany Moroso o projektowaniu i wytwarzaniu mebli tapicerowanych skrojonych na miarę nowej, powojennej epoki. Sofy i fotele sygnowane nazwiskiem włoskiej pary szybko zdobyły uznanie odbiorców za sprawą niezwykłej kreatywności odzwierciedlonej w formach mebli oraz najwyższej, prawdziwie rzemieślniczej jakości wykonania

W ciągu dekad niewielka wytwórnia rozwinęła się do rozmiarów potężnego przedsiębiorstwa. Dziś zatrudnia 140 osób. Wciąż poszukuje innowacji technologicznych i nowych materiałów. Inspiruje rozwój kunsztu pracowników, a rezultaty ich pracy eksportuje do 64 państw. Marka Moroso zdołała jednak zachować to, co w rodzinnych firmach najcenniejsze – bardzo osobisty, pełen uczucia stosunek do produktów sygnowanych własnym nazwiskiem.

Krzesła i szezlong „ANTIBODI”
Autor: Moroso Krzesła i szezlong „ANTIBODI”, proj. Patricia Urquiola

Patrizia Moroso zdradziła w jednym z wywiadów, że chce pracować tylko z tymi projektantami, których uwielbia. I to doskonale widać. Przyjacielskie relacje między twórcą a wytwórcą znajdują bowiem odzwierciedlenie w wyjątkowych kształtach mebli, kolorach i wzorach tkanin, wykończeniach oraz dodatkach. Niezwykłe formy nie są jednak sztuką dla sztuki. Meble Moroso mają ambicję jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby użytkowników. I właśnie to czyni je dobrami naprawdę luksusowymi. 

Fotel „TAKE A LINE FOR A WALK”
Autor: Moroso Fotel „TAKE A LINE FOR A WALK”, proj. Alfredo Häberli
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE