Pustostan na Mokotowie skrywał unikalne mozaiki z lat 60. Tak udało się go ocalić i przemienić w lodziarnię

2024-05-10 9:20

Pustostan przy ul. Puławskiej 51 w Warszawie udało się niemałym wysiłkiem przywrócić do życia. W zabytkowym lokalu z oryginalnymi mozaikami z lat 60. powstała klimatyczna lodziarnia Pallone. W cyklu „Metamorfozy na Plus” pokazujemy, jak wyglądały zabytkowe wnętrza kiedyś, a jak prezentują się dziś.

Spis treści

  1. Historia lokalu przy ul. Puławskiej 51 w Warszawie 
  2. Mozaika z lat 60. wpisana do rejestru zabytków
  3. Lokal przy ul. Puławskiej 51 obecnie
  4. Inne „Metamorfozy na Plus”. Zobacz najbardziej spektakularne przemiany

Historia lokalu przy ul. Puławskiej 51 w Warszawie 

W 1965 roku podczas wierceń geologicznych w Konstancinie k. Warszawy odkryto bogate źródła solanki. Dwa lata później powołano Państwowe Przedsiębiorstwo „Uzdrowisko Konstancin”.

Władze PPUK zdecydowały, by warszawską filię pijalni wód ulokować w parterowym lokalu przy ul. Puławskiej 51 na Mokotowie.

Gdy pijalnia wód przestała istnieć, w lokalu przy ul. Puławskiej 51 mieścił się m.in. warzywniak i piekarnia.

Przez ostatnie lata lokal był pustostanem i niszczał, aż do połowy 2023 roku, gdy miasto obiegła wiadomość, że otworzy się tu lodziarnia. Tak też się stało i obecnie pod adresem Puławska 51 działa lodziarnio-kawiarnia Pallone Uzdrowisko.

Mozaika Puławska 51
Autor: UM Warszawa, mat. MWKZ Wnętrze lokalu przy ul. Puławskiej 51 - stan z kwietnia 2023

W cyklu „Metamorfozy na Plus” prezentujemy przedsięwzięcia, dzięki którym zapomniane historyczne obiekty i wnętrza otrzymują drugie życie za sprawą pasjonatów, racjonalnych biznesmenów, rzetelnych samorządowców, czy wreszcie - niespokojnych dusz... Wszyscy oni ożywiają dzięki swoim wizjom dorobek umysłów i rąk pokoleń architektów, inwestorów i budowniczych, którzy na placu budowy zostawili przed laty nadzieję, że ich dzieło ucieszy w odległej przyszłości jeszcze niejedno oko…

Mozaika z lat 60. wpisana do rejestru zabytków

Gdy pod koniec lat 60. powstała pijalnia wód, wystrój wnętrz udekorowano typową dla tamtego okresu mozaiką abstrakcyjną. Ta z lokalu przy Puławskiej 51 wykonana została ze szkliwionych płytek ceramicznych i otoczaków i przedstawiała plażę i słońce.

Mozaika, której autorstwo przypisuje się Krzysztofowi Heniszowi, przetrwała do dzisiaj, podobnie jak płynne lastriko na podłodze i słup konstrukcyjny pokryty błyszczącą mozaiką w odcieniach błękitu.

Tę unikatową dekorację wnętrza opisuje w swojej książce „Mozaika Warszawska. Przewodnik po plastyce w architekturze stolicy 1945-1989” Paweł Giergoń:

Był to lokal elegancki, ze skórzanymi kanapami pod ścianami i kantorkiem w rogu sali, gdzie rozlewano nie zawsze bezwonne wody mineralne dla pokrzepienia zdrowia. Nad kanapami ściany jak dziś wypełniała abstrakcja, mocno kojarząca się z plażą i słońcem kompozycja mozaikowa wykonana z dobrej jakości płytek ceramicznych i surowych otoczaków. Wnętrze to zawiera jeszcze jedną mozaikę, zdobiącą słup konstrukcyjny, który pierwotnie znajdował się na zewnątrz (w podcieniu budynku)

Nowe życie domu podcieniowego na Żuławach. Odbudowa budynku z historią
mozaika
Autor: UM Warszawa, mat. MWKZ Mozaika ścienna w lokalu przy ul. Puławskiej 51 - stan z kwietnia 2023

W kwietniu 2023 roku dekoracje ścienne w dawnej pijalni wód przy Puławskiej 51 zostały wpisane do rejestru zabytków ruchomych województwa mazowieckiego.

Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków w wydanym wtedy oświadczeniu sprecyzował, że chodzi przede wszystkim o dekorację mozaikową na północno-wschodniej ścianie lokalu, płytki ceramiczne szkliwione, otoczaki, polichromię i płynne lastriko.

Lokal przy ul. Puławskiej 51 obecnie

W wywiadzie dla portalu warszawanaszemiasto.pl właściciel lodziarni Pallone Uzdrowisko, która obecnie działa przy ul. Puławskiej 51 przyznał, że jeszcze zanim zdecydował się wynająć lokal, często do niego zaglądał przez szybę. Wspomniał, że wnętrza były bardzo zaniedbane…

Na ścianach było sporo dziur. W momencie, gdy już wynająłem lokal, mozaiki zostały wpisane do rejestru zabytków. Planuję dalsze prace konserwatorskie. Udało nam się odświeżyć mozaiki, zgodnie z zaleceniami konserwatora nie ingerowaliśmy w ich otoczenie – powiedział nam Dagmar Czerniawski.

Mozaika Puławska 51
Autor: Szymon Starnawski

W Pallone Uzdrowisko wyeksponowano historyczny wystrój wnętrza. Mozaiki ścienne z lat. 60. po konserwacji i dokładnym oczyszczeniu odzyskały dawny blask, podobnie jak słup konstrukcyjny pokryty błyszczącą, utrzymaną w odcieniach błękitu mozaiką.

Teraz siedząc na kultowym fotelu Chierowskiego 366 można delektować się pysznymi lodami lub kawą, podziwiając oryginalną mozaikową aranżację.

Mozaika Puławska 51
Autor: Szymon Starnawski

Skoro o legendarnych krzesłach PRL mowa, nie sposób nie wspomnieć o „Hałasach”, których w lodziarni Pallone nie brakuje. Chodzi o krzesła typ 200-190 zaprojektowane przez Rajmunda Hałasa, które były popularne w latach 60. XX w. Te w lokalu przy Puławskiej 51 mają kolor butelkowej zieleni.

Mozaika Puławska 51
Autor: Szymon Starnawski

Do retro stylistyki lodziarni na Mokotowie nawiązuje również fornir baru, ścienne menu, a także płytki w biało-brązową szachownicę. Uroku i „uzdrowiskowego” charakteru dodają wnętrzom liczne rośliny i niewielka fontanna ścienna z lwem.

Zobacz, jak zmieniły się wnętrza Puławskiej 51 na przestrzeni lat:

Inne „Metamorfozy na Plus”. Zobacz najbardziej spektakularne przemiany

Metamorfoza lokalu z zabytkowymi mozaikami przy ul. puławskiej w Warszawie to nie jedyne przedsięwzięcie godne uwagi. W cyklu „Metamorfozy na Plus” do tej pory opisaliśmy również:

Listen on Spreaker.