Przytulny dom rodzinny w Olsztynie. Ulubionym pomieszczeniem pani domu jest łazienka

2023-06-06 17:29

Przestrzeń rodzinna to taka, która sprzyja byciu razem, jest wygodna i bezpieczna dla każdego domownika. Tak właśnie został urządzony olsztyński dom Marty i Pawła, którzy zmienili miejsce zamieszkania z myślą o swoich dzieciach Asi i Tomku.

Salon z kominkiem
Autor: Łukasz Kozyra/Miód Malina Studio Jedną z największych przyjemności wynikających z posiadania domu jest możliwość istalacji kominika. To wokół niego toczy się rodzinne życie właścicieli. Drugie miejsce pod względem ważności zajmują telewizor i znajdująca się pod nim wygodne siedzisko.

Najczęstszym powodem zmiany miejsca zamieszkania jest powiększająca się rodzina. Tak było także w przypadku Marty i Pawła – wraz z pojawieniem się dzieci zamarzyli o większej przestrzeni. Poszukiwania domu zakończyły się w olsztyńskiej dzielnicy Gutkowo, która przypadła im do gustu od pierwszego wejrzenia. Byli pewni, że upatrzony dom, jego układ i styl pozwoli im spełnić marzenie o dużej, nowoczesnej przestrzeni, która sprzyja byciu razem.

– Zależało nam na wnętrzu jasnym, przestronnym, minimalistycznym, ale nie chłodnym. – wspomina Marta. Tę wizję pomogła właścicielom zrealizować architektka Weronika Steffen-Lotarska z pracowni V-projekt. Koncepcję musiała tworzyć od podstaw, ponieważ dom został zakupiony w stanie surowym. Rozpoczęła od otwarcia części dziennej i połączenia kuchni, jadalni oraz salonu.

Potem dobierane były materiały. Jeden szczególnie wyróżnia się we wnętrzu – to cegła, która najpierw zagościła na fragmencie kuchennej ściany w wersji mini, ale w pełni została wyeksponowana w łazience. – To był pomysł projektantki, który wydał nam się bardzo nieszablonowy. Nigdy wcześniej nie widzieliśmy takiego rozwiązania w łazience, dlatego tak bardzo nam się spodobało – opowiada właścicielka. Po chwili dodaje, że to pomieszczenie najbardziej lubi i najchętniej by z niego nie wychodziła.

Strefy

Koncepcja przestrzeni dziennej opiera się na zaznaczeniu poszczególnych stref za pomocą użytych materiałów. W części kuchennej jest cegła na ścianie z oknem, meble z MDF-u na wysoki połysk oraz zabudowa z płyty drewnopodobnej. Kącik jadalniany – oddzielony od kuchni regałem – wyznacza ściana z efektem betonu. W salonie panuje minimalizm i biel w wersji off-white.

Jadalnia
Autor: Łukasz Kozyra/Miód Malina Studio

We wnętrzu dominują szarości, biel i odcienie naturalnego drewna. Wszystkie elementy doskonale ze sobą współgrają.

Autorski projekt

Zabudowa kuchenna oraz wbudowany regał na książki zostały zaprojektowane przez architektkę Weronikę Steffen-Lotarską, a wykonane przez firmę Alfamebel. Meble zrobiono z płyt MDF i drewnopodobnej.

Kuchnia otwarta na salon
Autor: Łukasz Kozyra/Miód Malina Studio

Prosto

Sypialnia miała być skromna. Marcie i Pawłowi zależało na dużym łóżku i przytulnej kolorystyce. By wnętrzu nadać charakter, architektka zaproponowała użycie fototapety na szafie. Podpowiedziała konkretną, której kolorystyka spodobała się małżeństwu.

Sypialnia
Autor: Łukasz Kozyra/Miód Malina Studio
Fototapeta na meblach

Sypialnia Marty i Pawła po wstawieniu wszystkich mebli okazała się zbyt stonowana. Naklejona na szafę fototapeta całkowicie zmieniła pomieszczenie i to niewielkim kosztem.

1. Na co naklejać. Fototapetę możesz nakleić na każdego rodzaju gładką powierzchnię – płytę wiórową, laminat, szkło, szybę. Ważną kwestią jest otoczenie mebla. Jeżeli w pomieszczeniu panuje wilgoć, ucierpi na tym trwałość nadruku.

2. Rodzaje podłoża. Na rynku dostępne są fototapety foliowe, lateksowe, winylowe. Różnią się ceną, zastosowaniem, trwałością i podłożem. Aktualnie wchodzą na rynek fototapety drukowane ekologicznymi farbami, idealne do sypialni lub pokoju dziecka. Najtańszą opcją są fototapety foliowe, które przypominają dużą naklejkę i najczęściej są polecane do naklejania na meblach.

3. Przydatne wskazówki. Przed przyklejeniem fototapety należy dopasować ją do miejsca, w którym chcemy ją umieścić. Jeśli wzór składa się z więcej niż jednego elementu, należy go dopasować, kleić na zakładkę 2 cm i postępować tak przy klejeniu kolejnych elementów. Większość firm oferujących wydruki fototapet dołącza instrukcje montażowe, które pomogą nakleić nawet najbardziej skomplikowany wzór.

Stare i nowe

Łazienka Marty i Pawła to przykład wnętrza, w którym stare lubi się z nowym. Cegła i stylizowane, wykonane na zamówienie okiennice to ozdobniki retro. Armatura i zabudowy są nowoczesne i funkcjonalne. Za frontami kryją się pralka, detergenty i wszystko, co warto pochować, by nie psuć efektu.

Łazienka z prysznicem
Autor: Łukasz Kozyra/Miód Malina Studio

Oświetlenie

Taśma LED w załamaniu sufitu, punktowe oświetlenie LED-owe i kinkiety nad lustrami to niewiele, ale wystarczy w łazience z dużymi oknami..

Łazienka z cegłą
Autor: Łukasz Kozyra/Miód Malina Studio

Bezpieczna podłoga

Łazienka spełnia potrzeby każdego domownika. Jest na tyle duża, że pozwala na wygodne kąpiele dzieci i przygotowywanie ich do snu. Brodzik zamontowany w podłodze pozbawiony jest progu, a mozaika ma właściwości antypoślizgowe.

Łazienka z prysznicem
Autor: Łukasz Kozyra/Miód Malina Studio
Cegła w łazience
Weronika Steffen-Lotarska, Olga Januszkiewicz, Pracownia Projektowania V-projekt, projektowaniewnetrzolsztyn.pl
Weronika Steffen-Lotarska, Olga Januszkiewicz, Pracownia Projektowania V-projekt, projektowaniewnetrzolsztyn.pl

Efekt ściany z cegłą sprawdzi się we wnętrzach stylizowanych na loft, inspirowanych stylem skandynawskim, ale także w nowoczesnych aranżacjach. Nie ma żadnych ograniczeń co do stosowania cegieł we wnętrzu, dlatego nie obawiajmy się jej także w łazience. Często decydujemy się na prostsze rozwiązania, np. glazurę, ponieważ cegłę trzeba odpowiednio zaimpregnować, użyć profesjonalnych środków do zabezpieczenia. Impregnaty są bezbarwne (mogą być matowe lub w połysku), nie zmieniają koloru cegły. Sprawiają, że powierzchnia nie przyjmuje kurzu i jest łatwa w utrzymaniu oraz zabezpieczona przed wilgocią. Dzięki ogromnej ofercie kolorów można stworzyć niepowtarzalne wnętrze.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE