Przeszklenia w stylach industrialnym i loftowym – jak je stosować? Jakie wybrać? Porady, inspiracje, gotowe rozwiązania!

2024-12-10 16:16

Charakterystyczne dla wnętrz industrialnych i loftowych przeszklone ścianki działowe oraz drzwi to ważny element aranżacji, dodający ich stylu i pazura. Oprócz roli dekoracyjnej spełniają także ważne funkcje praktyczne. Z powodzeniem dają się też stosować w innych konwencjach. Zobacz, jak najlepiej wykorzystać ich potencjał.

Spis treści

  1. Czym się różni styl industrialny od loftowego?
  2. Efektowne przeszklenia – ważny element aranżacji industrialnej i loftowej
  3. Przeszklone drzwi wewnętrzne i ścianki działowe – wykorzystaj ich potencjał
  4. Bezpieczne przeszklenia industrialne i loftowe

Czym się różni styl industrialny od loftowego?

Choć powszechnie przyjmuje się nazwy styl industrialny i styl loftowy za synonimy, wielu projektantów i dekoratorów wnętrz podkreśla subtelne różnice między tymi dwoma konwencjami.

Estetyka industrialna czy też postindustrialna wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie w połowie XX wieku nastała moda na przejmowanie pomieszczeń po nieczynnych fabrykach, warsztatach i magazynach – i adaptowanie ich do nowych funkcji. Głównie powstawały w nich pracownie artystyczne i galerie sztuki, ale szybko pojawił się „trend mieszkaniowy”.

  • Styl industrialny (fabryczny, postindustrialny) w czystej postaci jest zarezerwowany więc dla tych wyjątkowych miejsc. Cechy charakterystyczne to otwarta przestrzeń, duże okna i naświetla w metalowych ramach, czasem zachowane wielkie, dwuskrzydłowe metalowe „magazynowe” drzwi. Wszelkie instalacje (wodno-kanalizacyjna, elektryczna, wentylacyjna itp.) mogą „iść po wierzchu”. Wystrój jest surowy i minimalistyczny – nieotynkowane ściany albo tynk częściowo usunięty, cegła, beton, stal, żeliwo, stare drewno ze śladami użytkowania. Wyposażenie ogranicza się do niezbędnego. Mile widziane są stoły i taborety warsztatowe, gastronomiczne AGD i ciągi robocze, reflektory i lampy fabryczne, schody z metalowej kratownicy lub dech, elementy maszyn jako podstawa stolika czy wieszak czy... dekoracja. Jeśli pojawiają się rośliny, to raczej duże mające znaczenie „architektoniczne”, jak rzeźby, w betonowych czy kamiennych donicach.
  • Styl loftowy to łagodniejsza wersja estetyki industrialnej, bardziej przytulna i ciepła, choć opierająca się na industrialnej bazie aranżacyjnej. Nic nie stoi na przeszkodzie, by pojawiła się we wnętrzach pofabrycznych itp., lecz sprawdzi się też w kamienicach czy nowo wybudowanych blokach i apartamentach. Szczególnie dobrze wygląda we wnętrzach dwupoziomowych, z antresolą itp. Styl loftowy dopuszcza więcej barw. Poza czernią, bielą, szarością i odcieniami brunatnymi charakterystycznymi dla „industrialu”, pojawiają się intensywniejsze barwy, jak np. granatowy, żurawinowy, szmaragdowy, ciemny żółcień oraz żółcień i turkusy. Jest tu więcej drewna i roślin, wprowadza się też, choć oszczędnie: tekstylia, meble tapicerowane i dekoracyjne dodatki.

W obu konwencjach można wnętrzu nadać charakter nowoczesny albo np. pójść w kierunku retro, vintage'u czy steampunku.

Sprawdź także: Jak urządzić loftową kuchnię oraz loftową łazienkę

Efektowne przeszklenia – ważny element aranżacji industrialnej i loftowej

Wygląd okien w budynkach fabrycznych, warsztatowych i magazynowych, zwłaszcza tych budowanych dawniej, wiąże się z ich funkcjonalnością. Aby były maksymalnie wytrzymałe i trwałe, stosowano najczęściej metalowe ramy, zwykle dla wzmocnienia konstrukcji w formie kratownicy (z licznymi, regularnymi podziałami) z grubymi szybami. Ich charakterystyczny wygląd nieodparcie kojarzy się w takimi pomieszczeniami.

Gdy nastała moda na adaptowanie wnętrz fabrycznych na mieszkalne czy użyteczności publicznej, a wraz z nią na style industrialny i loftowy, jednym z ich wyznaczników stały się właśnie charakterystyczne okna.

Oprócz praktycznych, doceniono także ich walory dekoracyjne. Metalowe, przeszklone kratownice stały się też ważnym elementem wyposażenia wykorzystywanym do wydzielania przestrzeni i jej doświetlania.

Przeszklone drzwi wewnętrzne i ścianki działowe – wykorzystaj ich potencjał

Charakterystyczne przeszklenia są bardzo dekoracyjne, podkreślają styl wnętrza, dodają mu pazura. Docenimy je zwłaszcza wtedy, gdy metraż nie rozpieszcza, bo to rozwiązanie daje wrażenie większej przestrzeni i lepszego jej doświetlenia. Zależnie od potrzeb i oczekiwanego efektu można zastosować przeszklenia z rozmachem albo w sposób ograniczony, ale zawsze będzie to sukces!

Mogą to być duże powierzchnie szkła bez podziałów albo w formie większych lub mniejszych kratownic, ze szkłem przezroczystym, barwionym, mlecznym. Jak formy przeszkleń warto stosować?

  • Przeszklone drzwi jedno- czy dwuskrzydłowe – to najprostsza forma, która zawsze się sprawdza. Można je wzbogacić o naświetle (dodatkowa przeszklona część w formie nie otwierającego się okna nad drzwiami) oraz doświetlani (dodatkowa przeszklona część ścian po bokach drzwi).
  • Ścianki działowe – np. całe przeszklone albo w części, np. z niskim „murkiem”. Mogą stanowić całą „ścianę” z drzwiami zwykłymi, obrotowymi albo przesuwnymi, albo występować w formie paneli.
  • Kubiki – z przeszkleń wraz z drzwiami można wydzielić dwoma, trzeba, a nawet czterema ścianami osobne pomieszczenia zależnie od potrzeb.

Bezpieczne przeszklenia industrialne i loftowe

Można zdecydować się na gotowe systemy dające możliwość tworzenia przeszkleń oraz drzwi tradycyjne (na zawiasach), a także przesuwne oraz obrotowe. Szukając gotowego rozwiązania przejrzyj ofertę np. Rampulus, Komandor, IKEA, marketów budowlanych. Są też firmy prywatne, gdzie można zamówić wykonanie takiego przeszklenia według indywidualnego projektu, na wymiar.

Dokonując wyboru, nie można oszczędzać, kupując np. tanio, ale z niesprawdzonego źródła. Szklane ściany i drzwi  powinny spełniać normy bezpieczeństwa. Przede wszystkim szkło o odpowiednich parametrach i zabezpieczone tak, by było wytrzymałe na uderzenia, a jeśli nawet ulegnie uszkodzeniu, nie rozsypie się na drobne, ostre kawałki, które mogą stanowić zagrożenie. Sama konstrukcja powinna być stabilna, odporna na uszkodzenia i mieć odpowiednie zabezpieczenie przed wilgocią itp. Warto też zapytać producenta, sprzedawcę czy wykonawcę o ewentualną gwarancję.