Projekt domu przy plaży – kompaktowe wnętrze z widokiem na morze

2018-02-01 15:43

Dom wypoczynkowy w miejscowości Pleśna koło Ustronia Morskiego to przykład nowoczesnej architektury współgrającej z otoczeniem. Prosta bryła i naturalne materiały idealnie wtapiają się w nadmorski krajobraz.

Obserwacja natury to najlepszy wypoczynek – ta myśl przyświecała architektom z pracowni ZUP-a (Zakład Usług Projektowo-Architektonicznych) odpowiedzialnym za projekt domu wypoczynkowego usytuowanego nad brzegiem morza.

W nawiązaniu do krajobrazu

Dom przy plaży został zaprojektowany z myślą o dwóch osobach lub niewielkiej rodzinie. Jego powierzchnia to 54 m2. Oszczędna forma, duże przeszklenia, elewacja i dach wykończone drewnianymi deskami oraz gontami pasują do naturalnego otoczenia – nadmorskich sosen, traw i piaszczystych wydm. Wnętrze jest utrzymane w stylu nowoczesnym, pojawiają się też elementy rustykalne i nawiązania do stylu marynistycznego.

Założenia i rozwiązania projektowe

Inwestorom zależało, aby nadmorski domek wypoczynkowy był w pełni funkcjonalny. Ze względu na niewielkie rozmiary wnętrze jest kompaktowe. Centralną część stanowi rdzeń w postaci prostopadłościanu. W pokrytym drewnianymi panelami kubiku znajdują się łazienka, zabudowa kuchenna, miejsce do pracy oraz przestrzeń do przechowywania. Nad nim, na poddaszu umiejscowiono sypialnię. Ponadto w domku znajdują się strefy jadalniana i wypoczynkowa z przeszklonym wykuszem. Od strony morza zaprojektowano wykończony surowym drewnem, przeszklony taras z kominkiem i ławą, z którego roztacza się widok na pobliskie wybrzeże.