Prawdziwego luksusu nigdy dość. Garść inspiracji jak podkręcić aranżację mieszkania

2014-10-03 20:18 Monika Czerwińska-Konarska

Na luksusowe wnętrza stać niewielu z nas. Ale neutralne kolory ścian, sztukaterie czy ładne tkaniny może mieć każdy z nas. Wcale nie muszą być bardzo drogie. Ważne by meble i dodatki były z materiałów, które ładnie się starzeją i dobrane w sposób przemyślany. Nigdy przypadkowy.

Przebywanie w luksusowych wnętrzach powoduje, że bardziej się staramy. A to przecież nic nie kosztuje. Chętniej wracamy do lubianego domu i chętnie zapraszamy znajomych. Wnętrza luksusowe to także wnętrza wygodne. Tak jak powiedziała Coco Chanel: „luksus to wygoda”. Co nam po najpiękniejszej sofie jeśli jest twarda i niewygodna? Lub jeśli jej tapicerka jest sztuczna i się elektryzuje?

Neutralne kolory ścian i ładna posadzka to baza luksusu

Neutralne kolory ścian czyli lubiane beże, szarości, brązy, biele będą stanowiły niewidoczne tło dla mebli i dodatków. Wszelkie żywe fiolety, zieleń groszkowa czy ciepły odcień moreli będą zawsze wybijały się na plan pierwszy i na dłuższa metę staną się meczące. Jeśli decydujemy się na konkretne kolory ścian, to niech będą one złamane szarością lub mocno nasycone, ciemne, z dolnych pasków we wzornikach farb. Rozjaśni jest światło wpadające przez okna lub dobrze rozmieszczone oświetlenie. Drugim składnikiem luksusowej bazy jest posadzka. Parkiet z drewna, ułożony w polską lub francuską jodełkę, wykończony wyższą listwą przypodłogową będzie ozdobą wnętrza samą w sobie. To samo dotyczy kamienia naturalnego.  W miejscach narażonych na intensywne użytkowanie lepiej położyć kamień niż małe płytki gresowe z powtarzalnym wzorem. Drewno i kamień maja tę zaletę, że pięknie się starzeją, a wszystkie rysy i zadrapania tylko dodają im patyny. Tworzywa sztuczne, czy panele laminowane będą ładne tylko na początku, z upływem czasu niestety będą traciły na wyglądzie.

Sztukaterie, oświetlenie i tkaniny dopełnią luksusową bazę

Oświetlenie, jest bezpośrednio po kolorach ścian i posadzkach, najważniejszym elementem luksusowego wnętrza. Co nam po najpiękniejszych meblach i dodatkach jeśli pod sufitem powiesimy jedna lampę, która ma za zadanie oświetlić całe wnętrze. Zawsze, niezależnie od sytuacji tak samo. Dobry projekt oświetlenia, dużo punktowych opraw, wydobędzie poszczególne strefy pomieszczenia: osobno powinna być oświetlona strefa wypoczynku, strefa jadalniana czy biblioteka. Sztukaterie też są jeszcze synonimem luksusu, Kojarzą się z wnętrzami stylowymi. Natomiast w nowoczesnych wnętrzach, szczególnie tych w których zdecydowaliśmy się na tapety z bogatym wzorem lub ciemny kolor ścian jasne sztukaterie ujmą ściany w jasne ramy i spowodują, że wnętrza staną się eleganckie i luksusowe. Nie bójmy się również łączenia rożnych wzorów i kolorów tkanin. Czasem na pozór nie pasujące do siebie wzory idealnie się uzupełniają i dają wnętrzu to coś, co sprawia, że jest ono wyjątkowe i jedyne. Inną rzeczą, której nie można odpuścić w luksusowym wnętrzu jest utrzymanie go w porządku. Wnętrza luksusowe zawsze są uporządkowane. Ale to chyba nie problem kiedy każdemu  z domowników zależy na ładnym i luksusowym mieszkaniu?