Polski dom w stylu skandynawskim, czyli szeregówka po duńsku

2017-05-25 18:06

Właściciele domu często bywali w Danii i stamtąd przywieźli fascynację stylem skandynawskim. W trzypoziomowym domu we Wrocławiu udało się efektownie połączyć te inspiracje z nowoczesnym designem. Efekt? Jest wygodnie, barwnie, przytulnie, a przede wszystkim ciekawie!

Spis treści

  1. Styl skandynawski, czyli nowoczesna funkcjonalność
  2. Meble, wyposażenie i wyzwania projektowe
  3. Wnętrza w stylu skandynawskim: GALERIE ZDJĘĆ

Dom w zabudowie szeregowej znajduje się na wrocławskich Maślicach. Lokum należało zaprojektować dla rodziny: pracującego młodego małżeństwa z dwiema córeczkami (2 i 6 lat) i dodatkowo z czworonogiem. Autorką projektu wnętrza jest Krystyna Dziewanowska, która wzięła na warsztat trzy poziomy domu: pierwszy 43 mkw., drugi o tej samej powierzchni oraz poddasze 13 mkw.

Styl skandynawski, czyli nowoczesna funkcjonalność

Właściciele oczekiwali jasnego wnętrza, przytulnego, urządzonego w prosty sposób. A kolory? Przede wszystkim biel, beż i dużo drewna. To zresztą był strzał w dziesiątkę. Ponieważ poszczególne pomieszczenia w domu są bardzo małe, jasne kolory (wspomniane biel i beż, ale też jasna szarość) powiększają je optycznie.

W wystroju ważną rolę odgrywa drewno. Meble w kuchni czaruję ciepłym, orzechowym, lekko pomarańczowym odcieniem. Kafelki na podłodze ułożono tylko w miejscach najintensywniej użytkowanych (łazienka, część kuchni, przedpokój) – w pozostałych postawiono na drewno, i to w takim samym kolorze jak zabudowa kuchenna.

Nie przegap: Podłoga drewniana czy panele drewniane - co wybrać? >>>

Ściany w mieszkaniu pomalowane są farbą w jasnych barwach. Za to w salonie na jednej ze ścian królują płyty betonowe. Wprowadzają dzięki temu nowoczesną nutę.

Dom w stylu skandynawskim
Autor: Mateusz Torbus 7TH IDEA Beton na ścianie w salonie - ciekawy akcent w stylu nowoczesnym

Meble, wyposażenie i wyzwania projektowe

Większość mebli zaprojektowano na wymiar. W ten sposób udało się w pełni wykorzystać każdy centymetr. Mebli zresztą nie jest dużo – ponieważ pomieszczenia są małe, ważne było to, by ich nie „zagracać”. Za to na poddaszu powstała garderoba, składająca się z dwóch szaf i bardzo dużej komody. Nie zabrakło przy tym miejsca do zabawy dla dzieci.

Nie przegap: Mała garderoba - 5 sprytnych rozwiązań >>>

Kolorowe detale dodają aranżacji rumieńców. Rozsiane tu i ówdzie błękity oraz żółcienie wspaniale prezentują się na tle neutralnych kolorów ścian, mebli oraz materiałów wykończeniowych.

Duże wyzwanie projektowe stanowiła aranżacja małej łazienki. Na niewielkiej powierzchni miały się zmieścić wanna, prysznic i dwie umywalki. Zdecydowano się więc na mniejsze modele, dlatego wszystko, co trzeba, znajduje się w łazience.

Wnętrza w stylu skandynawskim: GALERIE ZDJĘĆ

Styl skandynawski cieszy się niesłabnącą popularnością zwłaszcza w małych wnętrzach. Jak korzystać z jego dobrodziejstw? Odpowiedzi znajdziesz w galeriach zdjęć z prawdziwymi mieszkaniami.