Polacy projektują domy mobilne całoroczne. Zobacz, jak się mieszka na minimetrażu

2023-09-25 15:42

Mobilny domek całoroczny nazywany jest też domkiem na kółkach lub domkiem holenderskim. Czy da się stworzyć wygodny całoroczny mobilny dom, gdy masz do dyspozycji 17 m²? Polscy projektanci udowadniają, że to jak najbardziej możliwe. Zobacz, jak się mieszka w domku mobilnym.

Spis treści

  1. Wielkość domu mobilnego
  2. Wyposażenie domu na kółkach
  3. Funkcjonalna przestrzeń na minimetrażu, to możliwe
  4. Zobacz: Funkcjonalne wnętrza urządzone na małym metrażu

Wielkość domu mobilnego

Wielkość domków to najczęściej 8x2,55 m. Ich wysokość od poziomu gruntu wynosi 4 m, bo zgodnie z prawem o ruchu drogowym nie może być większa. Podobnie waga – nieprzekraczalne jest 3,5 tony, łącznie z całym wyposażeniem. Dzięki temu każdy model Tiny Smart House można przewieźć w wybrane miejsce. Ten na zdjęciach należący do pary muzyków – Ingrid i jej męża – będzie „podróżował” po Skandynawii.

Wyposażenie domu na kółkach

– Każdy projekt jest indywidualny. Bierzemy pod uwagę konkretne potrzeby przyszłych właścicieli. W tym przypadku ich założeniem było mieszkanie w domku przez okrągły rok. Lista niezbędnych rzeczy obejmowała m.in. pojemną garderobę, a także kuchnię z… pełnowymiarowymi sprzętami, w tym lodówką w wersji XL – side by side.

Z kolei dla innych klientów projektujemy wnętrze, w którym będą się dobrze czuli i ludzie, i zwierzęta – trzy małe pieski oraz dwie papugi – opowiada Eliza Ziemińska-Żak, architektka wnętrz z pracowni Nasze Nowe.

Przeczytaj także: Marzysz o wakacjach w kamperze? Poznaj blaski i cienie życia w przyczepie

Funkcjonalna przestrzeń na minimetrażu, to możliwe

Wydaje się, że nie sposób urządzić funkcjonalnej i przyjaznej przestrzeni na tak małym metrażu. Reakcja większości osób po wejściu do środka domku jednak temu zaprzecza.

– Ile tu miejsca! – nie ukrywają zaskoczenia. Historia Tiny Smart House, marki braci Pastuszaków, zaczęła się kilka lat temu właściwie przypadkiem. Kamil obejrzał w telewizji reportaż o luksusowych mobilnych minidomach w Stanach i uświadomił sobie, że nikt nie robi takich na naszym rynku.

– A gdybyśmy zajęli się budową mieszkań na kółkach? – zapytał brata Marcina, zawodowego stolarza. Nie musiał go przekonywać. Prace nad prototypem trwały kilka ładnych miesięcy. Wymagał on poznania wielu zagadnień konstrukcyjnych, instalacyjnych, materiałowych, ergonomicznych.

Ale Kamil i Marcin nie byli sami. Rodzina od początku zaangażowała się w pomoc. Mama Marzena malowała ściany, szyła poduszki. Kuzyni stolarze i szwagier współpracowali przy budowie, żony przy wykończeniu i aranżacji, jedna z nich zajęła się księgowością.

Polecamy: Mikrokawalerka – wady i zalety. Jak urządzić bardzo małe mieszkanie?

A potem pojawił się program dla HGTV „Odjazdowe minidomy”, a wraz z nim Eliza. Projekty nabrały telewizyjnego tempa. Gdy po emisji kolejnych odcinków wszystko wróciło do ram codzienności, architektka nie zaprzestała współpracy z ekipą braci. – Uwielbiam projektowanie, a kreowanie przestrzeni w skali mikro to dla mnie wspaniała przygoda – mówi.

Domek mobilny całoroczny
Autor: Projekt: Eliza Ziemińska-Żak/Nasze Nowe, Kamil Pastuszak, Marcin Pastuszak/Tiny Smart House, zdjęcia i stylizacja: Marta Behling/Pion Poziom
Jak zaprojektować małe wnętrze?
Eliza Ziemińska-Żak, Nasze Nowe, naszenowe.pl
Eliza Ziemińska-Żak, Nasze Nowe, naszenowe.pl

W projektowaniu ważna jest umiejętność powiedzenia sobie „stop” w odpowiednim momencie – często kawałek pustej ściany daje lepszy efekt od jej zagęszczenia. Przy urządzaniu niewielkiej przestrzeni pomyślmy o niej tak, by nie przytłaczała i po roku nie męczyła domowników. Proponowałabym wybór zgaszonych kolorów i ewentualne ożywienie ich barwnym akcentem. Mocne tonacje w niewielkim pomieszczeniu mogą okazać się wręcz opresyjne. Lepiej też zdecydować się na gładkie materiały niż takie z wyrazistymi fakturami. Warto poza tym wykorzystać zabiegi powiększające przestrzeń – otwarcie wnętrza na widoki za oknem, rozjaśnienie poszczególnych stref, a także zastosowanie większych płaszczyzn zamiast małych (np. płytek ściennych i podłogowych) oraz luster. Klienci, którzy kupują minidomki, cenią innowacje, przychodzą do nas już z własnymi przemyśleniami. Niekiedy trzeba je wspólnie z nimi przefiltrować i przeanalizować, by użyć w projekcie tych rzeczywiście dla nich przydatnych.

Zobacz: Funkcjonalne wnętrza urządzone na małym metrażu

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE