35-metrowe mieszkanie na poddaszu jest nieustawne? To bzdura. Ten projekt to udowadnia

2022-10-31 13:41

Kiedyś był tu duży lokal, udało się go podzielić na cztery zgrabne mieszkanka. Architekt zaplanował, a Ola Dąbrówka z GOOD VIBES Interiors zamieniła pustą przestrzeń w przyjazne miejsce do życia. Podstawą udanej realizacji jest dobre przemyślenie układu funkcjonalnego, sprawdzenie jakie meble i sprzęty mamy do dyspozycji i czy się zmieszczą - mówi.

35 m2 na poddaszu. Męskie, stonowane, klasyczne, inspirowane stylem mid century modern
Autor: Mikołaj Dąbrowski Projekt wnętrza: GOOD VIBES Interiors

35 metrów kwadratowych to chyba idealna powierzchnia niedużego mieszkania?

Tak, nie ma w tym przypadku. Mieszkanie powstało wskutek podziału 133-metrowego poddasza na cztery niezależne lokale. Przy podziale blisko współpracowałam z dokonującym podziału technicznego architektem - Adamem Marquardtem z Pracowni Marquardt Design. Dzięki tej współpracy mogliśmy dokonać optymalnego podziału przestrzeni, z uwzględnieniem jej późniejszej aranżacji, a tym samym ograniczyć część kosztów i sporo czasu.

W sypialni jest wprawdzie zabudowa na wymiar, ale to jedyny robiony pod projekt mebel. Wszystkie pozostałe zamawiane były ze standardowej oferty popularnych sklepów wnętrzarskich.

35 m2 na poddaszu. Męskie, stonowane, klasyczne, inspirowane stylem mid century modern
Autor: Mikołaj Dąbrowski Projekt wnętrza: GOOD VIBES Interiors

Czy postawiono przed Panią konkretne zadania? Jeśli tak, to jakie?

Inwestor początkowo nie był pewien czy mieszkanie będzie wynajmowane w najmie długoterminowym, czy też zostanie od razu sprzedane. Dlatego jego najważniejszym życzeniem było, żeby stworzyć dobre do życia wnętrze przy użyciu optymalnych nakładów finansowych – zarówno w kontekście prac, jak i wyposażenia.  Dlatego wystrój wnętrz oparłam o spójność aranżacji i odpowiedni dobór kolorów.

Ograniczyłam konieczność angażowania podwykonawców – stolarz zrobił tylko, wspomnianą wcześniej, szafę w sypialni. Wyposażenie to starannie wyselekcjonowane produkty z sieciówek. W głównej mierze IKEA, ocieplona tapicerowanymi meblami od Scandicsofa.  

35 m2 na poddaszu. Męskie, stonowane, klasyczne, inspirowane stylem mid century modern
Autor: Mikołaj Dąbrowski Projekt wnętrza: GOOD VIBES Interiors

Co było największym wyzwaniem przy tym projekcie?

Hmm… ukrycie grzejnika w salonie bez obudowywania go. A poważnie, to miałam ten komfort w postaci ogromnego zaufania ze strony inwestora, które wypracowałam w pracy przy wcześniejszych projektach. Pracowaliśmy zgraną, sprawdzoną ekipą. Komunikacja dobrze działała. Mogłabym powiedzieć, że praca z budżetem była wyzwaniem, ale mam na to swoje wypracowane sposoby, więc i to poszło gładko. To był bardzo spokojny projekt.

A jakie są Pani doświadczenia z remontu, co warto podpowiedzieć innym osobom planującym urządzanie wnętrza?

Zdecydowanie, żeby się nie spieszyły. Żeby nie działały na łapu capu. Podstawą udanej realizacji jest jej dobre przemyślenie – układu funkcjonalnego, koncepcji wystroju – sprawdzenie jakie, realnie, meble i sprzęty mamy do dyspozycji i czy zmieszczą się, jeśli postawimy ścianę tu, gdzie planujemy ją postawić i czy będzie to wygodne w późniejszym codziennym funkcjonowaniu mieszkańców.

Na przykład tutaj cofaliśmy ścianę w między łazienką a sypialnią, żeby uzyskać dwustronny dostęp do łóżka, niwelując tym samym pustą, niewykorzystaną przestrzeń w łazience. Niby mała rzecz, a jednak duża różnica w komforcie użytkowania.

Ola Dąbrówka, twórczyni studia dekoracji wnętrz GOOD VIBES Interiors. Dba o dobry nastrój wnętrz. Tworząc wnętrza, tworzy przede wszystkim optymistyczne środowisko, w którym mieszkańcy czują się sobą i u siebie. Stawia na funkcjonalne, przyjazne rozwiązania. Na połączenia materiałów, form i kolorów, które pozytywnie wpływają na samopoczucie użytkowników.

Ola Dąbrówka, GOOD VIBES Interiors, dekorator wnętrz
Autor: GOOD VIBES Interiors Ola Dąbrówka, GOOD VIBES Interiors, dekorator wnętrz
Nasi Partnerzy polecają