Penthouse, czyli mieszkanie na najwyższym poziomie

2019-07-26 17:00 Anna Rychlewicz
Penthouse
Autor: mat. prasowe: Zyndrama, 6B47

Penthouse to ogromna przestrzeń mieszkalna o najwyższym standardzie. Do niej zaś przynależy taras, nieraz większy od samego wnętrza. Panoramiczne widoki zapierające dech w piersi; cisza, spokój, prywatność - to wszystko gwarantuje penthouse, czyli mieszkanie na najwyższej kondygnacji budynku. Dlaczego penthouse'y kojarzone są głównie z mieszkaniami największych gwiazd? Jak zmieniło się ich znaczenie na przestrzeni lat?

Penthouse i jego historia

Dziś, kiedy słyszymy słowo "penthouse", jawi nam się on jako ekskluzywny apartament, wystawna przestrzeń przepełniona luksusem i zamieszkiwana przez najzamożniejszych obywateli. Jednak nie zawsze penthouse był wyznacznikiem prestiżu. Do połowy XIX wieku funkcjonował jako mieszkanie dla najuboższych. Wnętrza lokali na najwyższych piętrach budynku zamieszkiwane były przez osoby z niższych klas społecznych. Wśród zamożnych królowały projekty wnętrz zlokalizowane na pierwszym i drugim piętrze, ponieważ nie trzeba było pokonywać wielu schodów, by się do nich dostać. Penthouse nabrał zupełnie innego znaczenia w momencie, kiedy w Stanach Zjednoczonych spopularyzowano windę. Wtedy też projektami wnętrz z panoramicznym widokiem na miasto zaczęli interesować się najbogatsi i najsławniejsi.

Czytaj też: Projekt wnętrz. Luksusowe wnętrza w duchu zen

Penthouse współcześnie

Dziś penthouse'y to luksusowe apartamenty, które zlokalizowane są na najwyższych kondygnacjach inwestycji, najczęściej w centralnych dzielnicach miast. Wnętrza mieszkań charakteryzują się podwyższonym standardem i wystawnością w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Brak w nich przepychu czy bogactwa form. Króluje tam raczej modny i praktyczny minimalizm, który jest gwarancją przestronnego wnętrza na najwyższym poziomie. Przyglądając się projektom wnętrz utrzymanym w stylu penthouse'ów, można wywnioskować, że są to nieruchomości, które łączą w sobie praktyczność mieszkań z intymnością domów wolnostojących.

Nie przegap: 9 KROKÓW: jak sprawić, by Twój dom wyglądał ekskluzywnie?

Penthouse kontra apartament – czym się różnią?

Często się zdarza, że określenia penthouse i apartament stosuje się wymiennie. Wynika to z tego, że mają trochę cech wspólnych, wśród których warto wymienić wysokiej klasy wykończenie, znaczną powierzchnię (często powyżej 100 metrów kwadratowych) oraz słuszną cenę.

Apartament to też szersze pojęcie i można powiedzieć, że penthouse jest jego podtypem. Ma też swoje specyficzne cechy. Penthouse to bowiem zawsze mieszkanie położone najwyżej w budynku, co najmniej dwupoziomowe, przestronne i znajdujące się zwykle w świetnej lokalizacji – najczęściej w centrum miasta.

Apartamenty - zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Zapraszamy do obejrzenia aranżacji mieszkań typu penthouse i innych apartamentów w galeriach zdjęć zamieszczonych poniżej.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Z czerwcowym „M jak Mieszkanie” w sezon letni wkraczamy pełni optymizmu – z fantazją, lekkością i w kolorze! Pomogą w tym rozwiązania, meble i dodatki, które poprawią nasz komfort wypoczynku i pozwolą poczuć się jak na wakacjach.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2021