Pasterska Chata – niezwykły projekt domu z prestiżową nagrodą Red Dot Award

2018-05-04 12:50

Chata, ale w wersji nowoczesnej – tym wyróżnia się projekt domu nad Jeziorem Czorsztyńskim. Budynek położony na malowniczym półwyspie Stylchyn stanowi niesamowite połączenie tradycji ze współczesnym wzornictwem. Co więcej, Pasterska Chata zdobyła Red Dot Award, czyli najważniejszą nagrodę w świecie designu!

Pasterska Chata to projekt Grupy Projektowej HOLA. „Jest dla nas szczególny z kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że odpowiadaliśmy nie tylko za wnętrza, lecz także za architekturę tego budynku. To miejsce, które stworzyliśmy od początku do końca. Z poszanowaniem lokalnej tradycji i krajobrazu” – mówią Monika i Adam Bronikowscy, właściciele HOLA Design. Realizacja otrzymała prestiżową nagrodę Red Dot Award w kategorii Product Design. Warto więc lepiej poznać tę nowoczesną górską chatę!

Pasterska Chata w pięknym otoczeniu

Pasterska Chata zlokalizowana jest na półwyspie Stylchyn nad Jeziorem Czorsztyńskim (Kotlina Nowotarska, pomiędzy Pieninami a Gorcami). Miejsce to wyróżnia się niezwykłą historią i znajduje się w sąsiedztwie uratowanych przed zalaniem, zabytkowych drewnianych willi, zagród i murowanych piwniczek ze spichlerzami z drugiej połowy XIX i początku XX wieku. Otoczenie domu zachwyca też wspaniałymi widokami na jezioro oraz zamki w Czorsztynie i Niedzicy.

Nowoczesność i tradycja

Bryła domu, a także wnętrza stanowią świetny przykład nowoczesnej interpretacji tradycyjnej architektury, typowej dla tego regionu Polski. Głównym materiałem zastosowanym w projekcie jest drewno – oczywiście lokalne. Na sufitach i ścianach położono postarzane deski. Kuchnia wyróżnia się interesującym akcentem, czyli znakiem kwiatu życia (lokalny symbol ludowy), który wycięto w stalowej płycie. Ornamenty nawiązujące do miejscowej tradycji znajdziemy zresztą w różnych miejscach, m.in. na drewnianych drzwiach wejściowych, drzwiach wewnętrznych, meblach oraz schodach. A nowoczesne akcenty? Przede wszystkim oszczędne, minimalistyczne podejście do wystroju. Nie brakuje też ikon współczesnego designu, takich jak np. krzesła Masters projektu Philippe'a Starcka.

..  Wielki powrót boazerii, czyli co jest modne? >>>