Okno i parapet: jak zagospodarować ścianę wokół - 4 propozycje architektki

2015-12-02 12:53

Okno i parapet, a pod nimi kaloryfer, nie oznacza, że na tej ścianie nie można zaplanować zabudowy. Prezentujemy 4 propozycje zagospodarowania ściany wokół okna w aranżacji wnętrz.

Spis treści

  1. Zabudowa wokół ściany z oknem: 1 propozycja
  2. Zabudowa wokół ściany z oknem: 2 propozycja
  3. Zabudowa wokół ściany z oknem: propozycja 3
  4. Zabudowa wokół ściany z oknem: 4 propozycja

W zależności od rodzaju pomieszczenia na ścianie wokół okna, z powodzeniem możemy umieścimy półki na książki, szafy, pełną zabudowę, lub też siedzisko ze schowkami. Okno potraktujmy jako centralny punkt w aranżacji wnętrza, wokół którego zaplanujemy nasze meble pod wymiar. Staną się one niejako obramowaniem okna i zastąpią nie pełniące żadnej funkcji dekoracje okienne - zasłony, kotary. Przedstawiamy cztery propozycje w jaki sposób zagospodarować ścianę z oknem, parapetem i grzejnikiem.

Zabudowa wokół ściany z oknem: 1 propozycja

Takie rozwiązanie zabudowy ściany wokół okna idealnie sprawdzi się w pokoju dziennym, gabinecie czy salonie. Proponujemy wykonanie półek na książki, najlepiej z pełnego drewna, ale płyta meblowa również się tutaj sprawdzi. Warto jest pozostawić tył powstałego w ten sposób regału bez tylnej ścianki, tzw. pleców - tak żeby widać było ścianę za półkami. Nada to całemu rozwiązaniu lekkości w aranżacji wnętrza i nie będzie przypominać zwykłych regałów postawionych pod ścianą. Głębokość półek powinna wynosić ok. 30 cm, wysokość natomiast dostosujmy do naszych potrzeb. Aby całości takie zabudowy z oknem nadać uniwersalny i klasyczny wygląd, starajmy się zachować równe odstępy między półkami oraz jednakowe pionowe podziały. Warto jest wpierw zdemontować stary parapet - nowy będzie częścią regału, dodatkową półką. Całość będzie wyglądała spójnie. Książki są dekoracją samą w sobie. Zadbajmy o to, aby na półkach nie znalazły się przypadkowe przedmioty, a tylko książki właśnie. Aby całości nadać lekkiego i swobodnego wyglądu w aranżacji wnętrza, książki mogą być ułożone w różny sposób, trochę niedbale.

Zabudowa wokół ściany z oknem: 2 propozycja

Druga propozycja zabudowy i zagospodarowania ściany z oknem to rozwiązanie idealne do sypialni lub garderoby. Po obu stronach okna montujemy dwie pionowe szafy bez drzwi - najlepiej w kolorze ściany, tak aby były jak najmniej widoczne, wtapiały się w tło. Na całej długości ściany, pod sufitem znajdzie się miejsce na karnisz. Na nim zawiesimy zasłony, które zastąpią drzwi od szaf. Szerokość zasłon powinna być na tyle duża, aby możliwe było całkowite ich zasunięcie, na całą długość ściany. Zastosowanie tkaniny ociepli wnętrze, a możliwość zasłonięcia okna nada pokojowi intymności. Wykorzystana tkanina powinna być gruba, mięsista i nieprzejrzysta.

Zabudowa wokół ściany z oknem: propozycja 3

Trzecie rozwiązanie zagospodarowania ściany z oknem jest bardzo uniwersalne. Sprawdzi się w każdym pomieszczeniu i w zależności od tego jak zaplanujemy wnętrza szafek, może pomieścić sporo przedmiotów, które niekoniecznie chcielibyśmy eksponować. W naszym przykładzie zabudowy przedstawiliśmy geometryczny podział na poszczególne schowki - tworzy on kompozycję, która może stać się dominantą w aranżacji wnętrza. Jeśli zależy nam na bardziej dyskretnym rozwiązaniu, wystarczy zastosować jednolite fronty szafek. Planując taką zabudowę ściany wokół okna warto jest zadbać o szczegóły - boczne ścianki zabudowy wokół okna powinny być przedłużone aż do samego okna właśnie, aby w tych miejscach fragmenty ścian nie były widoczne. Jest to rozwiązanie estetyczne i technicznie łatwiejsze do wykonania. Ściany często odbiegają od pionu i w takich sytuacjach ich styk z zabudową meblową nie będzie dobrze wyglądał.

Głębokość takiej zabudowy powinna wynosić minimum 40 cm, aby była funkcjonalna. Nie powinniśmy planować też zbyt głębokiej zabudowy, gdyż w takim przypadku ścianki wokół okna będą wydawały się zbyt masywne, a samo okno wizualnie nam zginie w aranżacji wnętrza.

W miejscu, gdzie zamontowany jest grzejnik, zaproponowano ażurowy front - za nim można zamontować płytsze półki - między grzejnikiem a drzwiczkami - aby nie tracić cennego miejsca do przechowywania.

Zabudowa wokół ściany z oknem: 4 propozycja

Ostatnia propozycja zagospodarowania ściany z okenm to kompozycja i funkcja zabudowy, która najlepiej sprawdzi się w pokoju młodzieżowym. W tym rozwiązaniu również warto zadbać o wcześniejszy demontaż starego parapetu. Nowy parapet ma pełnić funkcję siedziska i być integralną częścią całej kompozycji. Głębokość takiej zabudowy powinna wynosić ok. 50 cm. Zaproponowano zabudowę schodkową - wytworzyły się w ten sposób trzy siedziska na różnej wysokości i trzy szafki. Dostęp do najwyższego siedziska zapewniony jest właśnie poprzez rzeczone schodki - dwie niższe szafki. W miejscu, gdzie znajduje się grzejnik, zamontowano płytkie, otwarte półki, tak aby nie odcinać ciepła od reszty pomieszczenia.Warto zadbać o drobiazgi, takie jak różne poduchy rzucone na szafki. Tego typu mebel na pewno będzie atrakcyjny dla nastolatków i może zastąpić kanapę w pokoju nastolatka, dodatkowo pomieści sporo cennych skarbów!

Jak uszczelnić okno z PCW?
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE