70m2 mieszkanie w Szczyrku. Cudowny widok z okien na Beskid Śląski

2023-10-09 18:59

Na czym polega styl eklektyczny? Eklektyczne mieszkanie zadziwia i zachwyca bogactwem stylów, kolorów, wzorów i form, to istny kalejdoskop wrażeń, przeżyć, miejsc. W mieszkaniu Wiktorii, nawet najodleglejsze z nich stają się tak samo bliskie jak malowniczy Beskid Śląski, rozciągający się za oknem.

Spis treści

  1. Wnętrze w stylu chalet
  2. Eklektyzm we wnętrzach
  3. Kuchnia w stylu loftowym
  4. Jak zaaranżować spójne wnętrze?
  5. Sypialnia w stylu orientalnym
  6. Łazienka w klimacie spa
Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie

Eklektyczne mieszkanie znajduje się w kameralnym apartamentowcu w Szczyrku, wybudowanym niedawno na niewielkim wzgórzu nad rzeką. Za ogromnymi oknami można podziwiać szczyt Skrzyczne i stoki narciarskie, zimą oświetlone do późnych godzin wieczornych.

Wnętrze w stylu chalet

We wnętrzu potężne drewniane belki. Skojarzenie było jedno – alpejski kurort. I właśnie wspomnienie Wiktorii z ferii zimowych w Austrii stało się inspiracją dla Gaby Kliś. Projektantka wyeksponowała belki na tle czarnego sufitu i skontrastowała z elegancką tapetą inspirowaną przedwojennym modernizmem. Do tego dobrała nowoczesne, niepozbawione szyku meble. Tak powstał salon nawiązujący do stylu chalet.

Eklektyzm we wnętrzach

A pozostałe pomieszczenia? Choć mieszkanie jest bardzo niejednorodne stylistycznie, aranżacja wszystkich wnętrz ma wspólny fundament – przywołuje wspomnienia z najprzyjemniejszych podróży Wiktorii i jej bliskich. Stąd też obok wpływów austriackich znajdziemy odrobinę Portugalii, niemało egzotyki, nieco wysokiej klasy nowoczesnego designu i szczyptę modnego vintage.

Figurki
Autor: Łukasz Kitliński Na zdj. figurki Little Bird, Normann Copenhagen

Kuchnia w stylu loftowym

Kuchnia bez górnych szafek, w dodatku przysłonięta bufetem, gładko łączy się z salonem. Czarne tło wspaniale wydobywa blask mosiężnych lamp, z kolei wąski pas ceglanej okładziny chroni ścianę podczas prac kulinarnych. Wszystkie te elementy nawiązują do wystroju słynnej restauracji Kais w Lizbonie.

Kuchnia
Autor: Łukasz Kitliński
Stylizujmy, ale niebanalnie
Gaba Kliś, projektantka i stylistka wnętrz, gabaklis.pl
Gaba Kliś, projektantka i stylistka wnętrz, gabaklis.pl

Jak zaaranżować spójne wnętrze?

Sugestywne nawiązania do wybranych miejsc, kultur czy epok można (i warto) tworzyć bez sięgania po motywy najbardziej popularne. W przypadku kuchni zainspirowanej podróżą do Portugalii niemal oczywistym wyborem byłyby azulejos – tradycyjne biało-niebieskie płytki ceramiczne. A jednak ich tu nie znajdziemy. Wspomnienia z wakacji przywołują za to dyskretne cytaty z wnętrza lizbońskiej restauracji, która podbiła serce Wiktorii, do tego surowa cegła, błyszczący metal, matowa czerń. Podobny charakter mają stylizacje w pozostałych pomieszczeniach mieszkania. Operują odpowiednimi zestawieniami materiałów, form, wzorów i kolorów, a nie wątkami folklorystycznymi.

Sypialnia w stylu orientalnym

Wystrój sypialni był inspirowany podróżami po Azji, zwłaszcza po Kambodży. Co wykreowało nastrój wnętrza? Przede wszystkim charakterystyczny wzór tapety, ponadto połączenie różu z błękitem i złotem, a także przemyślany dobór dodatków. Przedmioty stylizowane harmonizują z nowoczesnym designem.

Sypialnia
Autor: Łukasz Kitliński

Łazienka w klimacie spa

Indyjska umywalka z głazu łączy pejzaże dalekie i bliskie. Choć przyjechała z Azji, budzi skojarzenia z kamieniami szlifowanymi przez wartkie tatrzańskie strumienie.

Łazienka
Autor: Łukasz Kitliński
Prywatna sauna

Można ją stworzyć nawet w zwykłym bloku. Jak się do tego zabrać?

1. Zacznij od lokalizacji. Do budowy sauny potrzebna jest przestrzeń, która pomieści minimum 2 osoby, koniecznie z dostępem do instalacji wodnej i kanalizacji. Najlepsze byłoby pomieszczenie z wyjściem na taras. Trafnym wyborem bywa duża łazienka, sypialnia lub nieużywana część korytarza.

2. Brak miejsca? Wykaż się sprytem. Warto pamiętać, że mniej miejsca niż tradycyjne modele z piecem zajmuje sauna na podczerwień. Oszczędność przestrzeni oferuje też sauna w szafie – pomysł firmy Klafs, niestety kosztowny. Gdy brak innej możliwości, rozwiązanie przyniesie kabina prysznicowa z funkcją sauny parowej.