Remont robili na raty. Przez 20 lat sukcesywnie przeobrażali pomieszczenie po pomieszczeniu

2024-07-09 14:49

To był niebywale długi remont, robiony dosłownie na raty. Trwał 20 lat, a każde z pomieszczeń przechodziło metamorfozę pod okiem architekta. Miało być ponadczasowo — tak, by odnawiana 20 lat temu kuchnia przystawała do aktualnych trendów i nie trąciła myszką. Niedawno udało się wyremontować ostatnie pomieszczenie. Teraz wnętrza domu przywodzą na myśl nieco włoski klimat!

Spis treści

  1. Zamknięta kuchnia w kształcie litery U
  2. Sypialnia w neutralnych kolorach
  3. Biblioteka w salonie. Pełno w nim antyków!
  4. Kobieca łazienka. Kiedyś “przaśne wnętrze z czasów PRL”
  5. Wnętrza we włoskim klimacie. Zdjęcia

Małżonkowie mieszkają w domu, który w przeszłości był własnością rodziny Ewy. Wybudowano go na przełomie l. 60 i 70 ubiegłego wieku. Remont podzielono na etapy i pierwsza na tapet trafiła kuchnia. Od tej pory minęło już 21 lat!

— Jak widać, mimo że poszczególne wnętrza powstawały na przestrzeni ponad dwóch dekad, wystrój domu jest spójny i, mimo przemijających mód, wciąż zachwyca. To w znacznej mierze zasługa zgodności gustów właścicielki i projektantki, ale także konsekwentnego stawiania na wysoką jakość i solidne rozwiązania — opowiadają autorzy projektu.

Zamknięta kuchnia w kształcie litery U

Kuchnia Ewy i Marka jest osobnym pomieszczeniem, całkowicie oddzielonym od salonu. Ma już ponad 20 lat, ale starzeje się bardzo szlachetnie. Jak widać, klasyka zawsze się obroni, choć dzisiaj nowoczesne kuchnie wyglądają całkiem inaczej. 

Ewa dba jednak, by co jakiś czas zmieniały się dekoracje. Obraz z dynią został wyszperany u zaprzyjaźnionego antykwariusza. Namalowała go jego żona. 

Dom we włoskim stylu
Autor: Projekt wnętrza: MM Architekci: Małgorzata Bacik i Andrzej Bacik, zdjęcia: Anna Bacik

Kuchnia łączy się z werandą. Wystarczy otworzyć drzwi, by wpuścić do środka naturę i zapatrzyć się ogród. 

Drewniana kuchnia wykończona brązowym fornirem ma ciekawy kształt. Poza tym, że układa się w literę U, to jedno z jej ramion to półwysep, który przechodzi w stół kuchenny.

Sypialnia w neutralnych kolorach

Po remoncie kuchni przyszedł czas na nową sypialnię. Ta powstała ok. 10 lat temu. Wzrok przyciąga szczególnie tapeta, którą pokryto ścianę za zagłówkiem łóżka. Jej wzór w romby (inspirowany kostiumem arlekina) w neutralnych odcieniach zdeterminował to wnętrze. 

Pozostałe ściany zostały pomalowane na beżowo. Kolor idealnie zgrywa się z barwami na tapecie. Na koniec dobrano dodatki i meble w podobnych kolorach, np. taboret-gondolę w stylu Ludwika Filipa.

Nieco życia wprowadzono tu za pomocą obrazu tarnowskiej artystki Renaty Stadler oraz welurowych poduszek w kolorze granatu, które jako mocny akcent dodały temu wnętrzu tylko szlachetności.

Biblioteka w salonie. Pełno w nim antyków!

Salon to czy biblioteka? Jedna funkcja nie wyklucza drugiej. Jedną ze ścian w pełni wypełnił pięciometrowy (!) regał na książki. Został zaprojektowany przez architektkę i składa się z kilku modułów. Wykonano go z MDF-u pokrytego fornirem z orzecha amerykańskiego. 

Biblioteczka wprowadza do salonu klimat vintage. Na pierwszy rzut oka nie wygląda, jakby pochodziła z obecnej epoki. Niektóre z półek są zasłonięte przesuwnymi panelami. Zrobiono ze szkła o efekcie postarzanego lustra. Plecy z kolei pokrył laminat w kolorze starego złota.

Dom we włoskim stylu
Autor: Projekt wnętrza: MM Architekci: Małgorzata Bacik i Andrzej Bacik, zdjęcia: Anna Bacik

Na przeciwległej do biblioteczki ścianie znowu pojawiła się tapeta o satynowym połysku. Na jej tle stanęła granatowa, welurowa kanapa. Zestawiono ją z gładkim dywanem w odcieniu jasnej szarości. 

Stylu vintage nadały temu pomieszczeniu francuskie, metalowe stoliki i wyszperane przez Ewę antyki na targach staroci czy antykwariatach. 

Kobieca łazienka. Kiedyś “przaśne wnętrze z czasów PRL”

Na remont najdłużej musiała czekać łazienka

— Dość przaśne wnętrze z czasów PRL zmieniło się w luksusowy, kobiecy salonik — opowiadają autorzy projektu. 

Pod oknami stanęła owalna wanna. Podłogę i dolne części ścian pokryto płytkami o rysunku marmuru. Nad nimi z kolei położono tapetę w kwiaty, która jest odporna na wilgoć. Pozostałe ściany pomalowano na jasny, zgaszony zielonkawy kolor wpadający w szare tony. Tak jak w przypadku salonu czy sypialni zaczerpnięto go z tapety.

Szafkę pod umywalkę pokryto lakierem samochodowym, który według architektki jest najtrwalszy. 

Wnętrza we włoskim klimacie. Zdjęcia

  • Projekt wnętrza: MM Architekci - Małgorzata Bacik i Andrzej Bacik
  • Stylizacja sesji zdjęciowej: Anna Bacik
  • Autor zdjęć: Anna Bacik

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Mieszkanie w stylu belle époque z zamkniętą kuchnią. W środku klasyka miesza się z nowoczesnością

QUIZ. Jaki to styl wystroju wnętrz? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 15
Jaki styl przedstawia zdjęcie?
styl rustykalny
Złoto we wnętrzach_WZ_Studio