Olśniewające mieszkanie dla mamy i córki. Styl paryski widoczny jest gołym okiem!

2024-04-12 13:16

Dzisiaj zaglądamy do królestwa mamy i córki. Gołym okiem widać, że to typowo kobiece, pełna światła wnętrza urządzono w miksie dwóch stylów: śródziemnomorskiego oraz paryskiego i wypełniono je pięknymi przedmiotami. Przytulną elegancję przełamano nieco surowością ceramiki, kamienia oraz drewna.

Spis treści

  1. Jak urządzić elegancką kuchnię?
  2. Jadalnia: stół z mango i lampa z targu staroci
  3. Wyrafinowany salon w śródziemnomorskim stylu
  4. Dorosła sypialnia nastolatki
  5. Sypialnia pani domu

Mieszkanie na warszawskim Mokotowie ma 66 m kw. Zostało zakupione przez inwestorkę w stanie deweloperskim i na szczęście jego układ funkcjonalny nie wymagał praktycznie zmian. Jedynie toaletę zamieniono na pomieszczenie gospodarcze i pralnię. 

Inwestorka od początku wiedziała, czego chce. Zależało jej, by mieszkanie było kobiece i dekoracyjne: ściany miała pokrywać sztukateria, a z sufitów zwisać piękne i dekoracyjne lampy, głównie od hiszpańskiej marki Aromas del Campo.

Oprócz tego chciała, by jej apartament tchnął nieco śródziemnomorskim klimatem, co udało się uzyskać, wprowadzając do niego odpowiednie materiały. 

Sztukateria we wnętrzach, architekci WZ Studio

— Klientka od razu wiedziała, jaki klimat ma mieć jej przyszłe mieszkanie. Miło mi było zobaczyć w inspiracjach, jakie przygotowała, zdjęcia zrealizowanych przeze mnie wcześniej wnętrz — opowiada o początku współpracy architektka wnętrz, Katarzyna Szostakowska.

Jak urządzić elegancką kuchnię?

— Muszę przyznać, że inwestorka wykazała się dużą odwagą. Nie bała się rustykalnego drewna z sękami, a przede wszystkim zaakceptowała śmiały kolor kwarcytowych blatów — dodaje. 

Czerwony kwarcyt pojawił się m.in. w kuchni. Czerwień do takich wnętrz nie była oczywistym wyborem, jednak w połączeniu z brązowymi, nieco metalicznymi frontami dolnych szafek kuchennych sprawdził się idealnie, ocieplając je. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że to patynowana blacha, w rzeczywistości to laminat.

Zobacz też: Styl boho w przytulnym domu na warszawskich Kabatach. Klimat wyspy Bali z nowoczesną nutą

Kobiecie mieszkanie w stylu paryskim i śródziemnomorskim
Autor: Projekt wnętrza: Katarzyna Szostakowska - Kate&Co, zdjęcia: Yassen Hristov

Wąski pas przy ciągu roboczym pokryły jasne beżowe płytki, które z założenia miały przypominać starożytny kamień. Eleganckiego sznytu z kolei dodał tu gres, jaki wypełnił przestrzeń między szafkami, o rysunku mocno użyłowanego marmuru. 

Jadalnia: stół z mango i lampa z targu staroci

Kuchnia zajęła jedną ścianę. Bezpośrednio za nią na rustykalnej, drewnianej podłodze o dobrze widocznych sękach stanął piękny, ciemny stół z drzewa mango, a przy nim srebrno-białe krzesła. 

Nad nim zawisł kryształowy żyrandol. Pani domu kocha antyki i zanim znalazła swój ideał, przeczesała razem z córką i architektką sporo targów staroci. Dodatkowo urodę znaleziska podbiła ozdobna rozeta, którą przyklejono na suficie. 

Wyrafinowany salon w śródziemnomorskim stylu

Salon, który stanowi część strefy dziennej, został urządzony w jasnych, ciepłych kolorach: bielach uzupełnionych o beże i biele. W salonie pod jedną ze ścian stanęła jasna sofa. Architekta wiedziała, że takie kolory łatwo się brudzą, więc postawiła na materiał, który z kolei łatwo się czyści.

To szczególnie istotne, ponieważ oprócz mamy i córki domownikiem jest tu również chihuahua o imieniu Kiwi.

Urodę kanapy podbił oryginalny stolik kawowy, którego blat wykonano z płyty ceramicznej. Został zaprojektowany przez architektkę i pochodzi z jej kolekcji “Living by Kate&Co”, podobnie zresztą jak stolik w korytarzu oraz konsola.

Kobiecie mieszkanie w stylu paryskim i śródziemnomorskim
Autor: Projekt wnętrza: Katarzyna Szostakowska - Kate&Co, zdjęcia: Yassen Hristov

Naprzeciwko kanapy pojawiła się komoda, która z kolei została zrobiona na wymiar przez stolarza według pomysłu architektki. Telewizor, który jest tu czarną plamą, mocnym akcentem w jasnym salonie, został nieco złagodzony przez ujęcie go w drewnianą ramę. Odpowiedzią na niego jest znajdujący się naprzeciwko czarny klim, objęty w białe ramy sztukaterii.

Strefę dzienną wypełniła artystyczna ceramika. Na każdym kroku można zauważyć misy czy wazony od Oli Nadolny i Uli Michalak. Paryski sznyt wprowadziła tu sztukateria. Oprócz ozdobnych listew, które pokryły ściany, kinkiety wmontowano w rozety, nadając im ciekawą oprawę.

Dorosła sypialnia nastolatki

Obłe formy zauważymy również w sypialniach obu pań. Zagłówki ich łóżek są zaokrąglone. Większy pokój zajęła nastoletnia córka.

— Dostałam pełną zgodę, aby jej pokój nie był sztampowo dziecinny. Nastolatka była otwarta na duże „dorosłe” łóżko i pełne energii kolory, dalekie od typowych pasteli — wyjaśnia Katarzyna Szostakowska.

Dziewczyna uczestniczyła w tworzeniu projektu swojego pokoju, a efekt to odzwierciedlenie nie tylko jej potrzeb, ale i gustu.

Sypialnia pani domu

Sypialnia pani domu koresponduje z resztą mieszkania. Biele i beże zdominowały to wnętrze. Poza łóżkiem stanęła tu również biała szafa na wymiar oraz dwie drewniane szafki nocne, nad którymi zawisł zachwycające, biżuteryjne, przypominające kolczyki lampy.

Minimalistyczna łazienka z czerwonym akcentem

Łazienka jest najbardziej ascetyczna ze wszystkich wnętrz. W ściany i płytki w odcieniu piaskowca wtopiła się beżowo-oliwkowa, wolnostojąca wanna. Ten minimalizm zburzyła drewniana szafka pod umywalkę, której blat, podobnie jak ten w kuchni, wykonano z czerwonego kwarcytu. 

Na nim stanęła umywalka w identycznym odcieniu jak wanna, a nad nią zawisło zwieńczone łukiem lustro, a po jego bokach dekoracyjne lampy.

  • Projekt wnętrza: Katarzyna Szostakowska, Kate&Co.
  • Stylizacja sesji zdjęciowej: Magdalena Chudkiewicz
  • Autor zdjęć: Yassen Hristov

 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Cztery jednakowe kuchnie na cztery sposoby. Która najładniejsza? Zdjęcia

QUIZ PRL. Wzornictwo przemysłowe PRL, czyli Pospolita-Rzeczy Ludowa

Pytanie 1 z 10
Kiedyś popularny, a dzisiaj kultowy "lisek" to:
QUIZ PRL. Polski design czasów PRL