Mieszkanie w stylu japandi w Gdańsku. Przytulna i harmonijna przestrzeń z widokiem na Stare Miasto

2023-06-27 9:49

Pracownia Sikora Wnętrza zaprojektowała dla japońsko-amerykańskiej pary inwestorów wyjątkowe mieszkanie w samym centrum Gdańska. Na Wyspie Spichrzów, w jednej z kamienic architekci stworzyli wakacyjny apartament w stylu japandi. We wnętrzach nie zabrakło również inspiracji amerykańskich i kaszubskich.

Klimatyczne wnętrze w stylu japandi

Styl japandi cieszy się ogromną popularnością, a architekci wnętrz chętnie sięgają do niego, urządzając nowoczesne apartamenty. Japandi łączy w sobie to, co najlepsze z estetyki japońskich wnętrz i stylu skandynawskiego.

Z kultury Wschodu czerpie rustykalny minimalizm, a ze Skandynawii funkcjonalność i umiłowanie do naturalnych materiałów. Ta fuzja tworzy idealne połączenie funkcji i formy, skupiając się na czystych liniach i jasnych przestrzeniach.

Dwukondygnacyjny apartament w Gdańsku zaprojektowany przez pracownię Sikora Wnętrza przypomina dom jednorodzinny. Ma parterze znajduje się salon, kuchnia i mała łazienka, a na piętrze wyjątkowa przestrzeń master bedroom z dużą łazienką i garderobą. Niepowtarzalnym elementem jest także most, który architekci zbudowali nad lewą częścią salonu, prowadzący do wyjątkowego miejsca pracy.

Apartament w stylu japandi w Gdańsku
Autor: Tom Kurek

Fuzja trzech kultur

To, co jest niezwykłe w mieszkaniu na Wyspie Spichrzów, to wpisanie inspiracji pochodzących z Japonii i USA w hanzeatycką kulturę miasta. Jednym ze sposobów, w jaki architektom udało się to osiągnąć są ogromne naturalne głazy wtopione w podłogę salonu. Głazy pochodzą od lokalnych kaszubskich rzemieślników.

To właśnie taki element spaja tradycję japońskich i gdańskich domostw, gdyż występował w obu kulturach jako próg zapraszający do wnętrza

- mówi Jan Sikora, właściciel pracowni Sikora Wnętrza.

Apartament w stylu japandi w Gdańsku
Autor: Tom Kurek

Meble i dodatki w tej przestrzeni to prawdziwy koncert współczesnego światowego designu. By przestrzeń przybrała swój finalny charakter, architekci osobiście przemierzyli magazyny w Australii, Japonii, USA i oczywiście w Polsce. Efektem finalnym jest zestawienie tego, co piękne, nasze i lokalne, z tym, co wyjątkowe i odważne, jak kafle wielkoformatowe tworzące prawdziwe obrazy w tej przestrzeni.

Łazienka na piętrze to kwintesencja Japonii i kobiecości. Tworzy ją delikatna, tradycyjna, dalekowschodnia wanna, kwiaty i geometria na posadzce. Całość uzupełnia szczotkowana, mosiężna armatura.

Apartament w stylu japandi w Gdańsku
Autor: Tom Kurek

Projekt: Apartament Deo Plaza, Gdańsk

Projekt wnętrz: Sikora Wnętrza

Zdjęcia: Tom Kurek

Zajrzyj do gdańskiego apartamentu: