Mieszkanie w kamienicy: cegła, drewno i drobiazgi z historią

2017-01-24 13:39

Mieszkanie w kamienicy w Szczecinie jest jedyne w swoim rodzaju. Właściciele je zaprojektowali i własnoręcznie wyremontowali. Sami wykonali lub odnowili większość mebli. Tu każdy drobiazg ma swoją historię, która dzięki nim toczy się dalej. W aranżacji nie zabrakło też cegły na ścianie, a także ciekawych rozwiązań z drewnem w roli głównej.

Właściciele nigdy nie planowali kupna lokalu na nowym, zamkniętym osiedlu. Zależało im na klimacie, jaki mają tylko stare budynki. Skrzypiąca podłoga, wielkie okna, stare drewniane drzwi… to było ich wielkie marzenie. Kiedy po raz pierwszy zobaczyli 110-metrowe mieszkanie w starej kamienicy, z miejsca się w nim zakochali. Przekonała ich lokalizacja w centrum Szczecina i wielki potencjał, który dostrzegli od razu (mimo złego stanu technicznego wnętrz). – Od początku wiedzieliśmy, co i jak chcemy zmienić. A było tego wiele: przesuwanie ścian i drzwi, powiększenie sypialni, budowa garderoby, kominka, obniżenie sufitów – wylicza pani domu. Parze najbardziej zależało na zachowaniu starej podłogi i drzwi oraz na dużej spiżarni. Ponieważ uwielbiają gotować, takie miejsce śniło się im od dawna. Pan domu sam zrobił regał na przetwory. To był pierwszy mebel. Nie było jeszcze łóżka ani sofy, a już na półkach ustawiały się słoiki ze śliwkami.

Aranżacja mieszkania w wersji zrób to sam

Wystrój mieszkania to dzieło gospodarzy, których wielką pasją jest odnawianie mebli. Jeden z pokojów przeznaczyli na warsztat, pracują w nim nad starociami. – Poza tym całe to szaleństwo z urządzaniem sprawiło, że zapragnęłam zdobyć wiedzę teoretyczną i rozpoczęłam studia podyplomowe z aranżacji wnętrz – mówi właścicielka. – Na pewno wywoła to zmiany w naszym mieszkaniu, gdzie nic nie jest postawione raz na zawsze.

Zobacz też: Łóżko z palet: jak zrobić krok po kroku? >>>

Salon z kominkiem

Pierwotnie w mieszkaniu stał piec kaflowy. Para użyła go już pierwszej nocy po zakupie mieszkania. Kiedy zrobiło się szaro od dymu, wyszło na jaw, że piec jest zupełnie nieszczelny. Dlatego dziś w jego miejscu stoi kominek wykończony czerwoną cegłą, którą właściciele uwielbiają. Jest klejona, ale autentyczna – pochodzi z rozbiórki starej stodoły.

Zobacz też: Aranżacje salonu - inspiracje - galerie zdjęć >>>

Drewno w aranżacji: od deski do deski

– Kiedy kupiliśmy mieszkanie, mieliśmy nadzieję, że pod kilkoma warstwami dywanów znajdziemy drewnianą podłogę. Okazało się, że są tam płyty przybite milionami gwoździ, a dopiero pod nimi deski – opowiada właścicielka. Na szczęście cyklinowanie, czyszczenie wszystkich szczelin na kolanach i wybielanie olejem przywróciło im urodę. Na końcu korytarza znajduje się schowek zamykany starymi drzwiami od stodoły, które para przywiozła aż z Estonii.

Z kuchni do sypialni

Deski, którymi jest wyłożona ściana za łóżkiem, „przywędrowały” z kuchennej podłogi. – Musieliśmy je tam zerwać, ponieważ były zalane i wypaczone. Ale na szczęście udało się wykorzystać je w ten sposób. Ich kolor mnie zachwyca! – mówi właścicielka. Za zasłoną (uszytą przez mamę pani domu) znajduje się pojemna garderoba. Sypialnię od części dziennej oddzielają piękne dwuskrzydłowe drzwi (najczęściej otwarte, żeby trzeci domownik, czyli pies, mógł swobodnie biegać po całym mieszkaniu).

Biel i cegła w łazience

Nowoczesne meble łazienkowe zrobiono na zamówienie. Ich kolor i forma efektownie kontrastują z rustykalną cegłą. Podłoga i blat są wykonane z odpornego na wilgoć teku. Całość uzupełniają dodatki – ramki ze zdjęciami, tabliczka z napisem „Życie jest podróżą” (kupiona w małym sklepiku w Holandii) i żeliwne wieszaczki ze świńskimi główkami.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Przed Wami lipcowe wydanie M jak Mieszkanie . Zapraszamy gorąco do lektury, jednocześnie zdradzając 19 sposobów na uporanie się z upałem w domu.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - lipiec 2022