Mieszkanie w duchu minimalizmu. Kuchnię zintegrowano z... przedpokojem!

2024-04-12 13:17

Jakie wnętrza wolicie? Takie, gdzie każde pomieszczenie nieco się od siebie różni, czy może tworzy estetyczną jedność? Ten 94-m apartament w Chorzowie został urządzony bardzo spójnie z minimalistycznym sznytem, który nie wyklucza jednak przytulności. Został zdominowany przez elegancką kombinację bieli, ciepłe szarości oraz jasne drewno.

Spis treści

  1. Przedpokój połączony z... kuchnią
  2. Minimalistyczny salon: jak urządzić?
  3. Sypialnia: miejsce do spania, ale nie tylko!
  4. Biało-drewniana łazienka

Spokój i równowaga — tak można w skrócie zdefiniować ten projekt. Na 94-metrach stworzono ciekawą przestrzeń. Z jednej strony strefa dzienna jest przestrzenna i otwarta, z drugiej natomiast istnieją widoczne granice między poszczególnymi pomieszczeniami. W mieszkaniu znajdują się salon, kuchnia, łazienka, sypialnia, pokój dziecka oraz gabinet.

Przedpokój połączony z... kuchnią

Między przedpokojem a kuchnią nie ma ściany. Nie była potrzebna, ponieważ oba pomieszczenia przedzieliła szafa w postaci wysokiej zabudowy. W ten sposób uzyskano miejsce do przechowywania jednocześnie w dwóch pomieszczeniach. 

Szafa w kolorze drewna została zestawiona z gładkimi, białymi, bardzo minimalistycznymi meblami kuchennymi, białą podłogą oraz marmurkową zabudową przestrzeni roboczej. Charakterystycznym punktem tego pomieszczenia są grube lamele, które zamontowano tuż nad wyspą kuchenną. Z sufitu w postaci ażurowego słupa schodzą do podłogi, tworząc ciekawą bryłę, która stanowi wejście do salonu.

94-metrowe mieszkanie w Chorzowie
Autor: Spacja Studio

Minimalistyczny salon: jak urządzić?

Projekt niewielkiego salonu, w którym dodatkowo wydzielono część jadalną, z pewnością stanowił wyzwanie. Ilość elementów w salonie została ograniczona do minimum, co dało efekt przestronności.

Między oknem a ścianą stanęła rozkładana, szara sofa. Na również szarym dywanie ustawiono z kolei prosty stolik o drewnianym blacie i delikatnych, białych metalowych nóżkach.

Naprzeciwko wypoczynku znajduje się ściana telewizyjna. Wypełniła ją zabudowa, która zapewnia dodatkowe miejsce do przechowywania, a jednocześnie nie przytłacza tego pomieszczenia, ale wręcz się  w niego wtapia. 

Tu powtórzono motyw znany nam z kuchni. Miejsce między dolnymi szafkami a górną zabudową wypełniono kamieniem o motywie marmuru. 

Sypialnia: miejsce do spania, ale nie tylko!

Sypialnia jest spójna stylistycznie z resztą domu. Szare tapicerowane łóżko zostało z dwóch stron otoczone również tapicerowanymi panelami. Stało się miejscem nie tylko dla snu, ale też po prostu wypoczynku. Za łóżkiem wydzielono miejsce na garderobę.

Biało-drewniana łazienka

Łazienkę zdominowała jasna kolorystyka. Delikatną urodę subtelnych szarości podbija jodełka wykonana z drewnopodobnych płytek. W tym pomieszczeniu pojawiła się w dwóch miejscach: nad wanną oraz tuż za dekoracyjnym, czarnym grzejnikiem. 

94-metrowe mieszkanie w Chorzowie
Autor: Spacja Studio

Wannę wyposażono w parawan, więc zyskał on również funkcję prysznica. Szafka pod umywalką kryje z kolei… kuwetę dla kota. W płycie wycięto koło, przez które zwierzę może sobie swobodnie wchodzić i wychodzić, a żwirek pozostaje zawsze na swoim miejscu i nie jest roznoszony po całym mieszkaniu.

  • Projekt: Spacja Studio

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Minimalistyczne mieszkanie w Otwocku. Neutralne barwy spaja czerń

Odróżnisz pawlacz od tapczanu? Rozwiąż quiz o mieszkaniach w PRL-u

Pytanie 1 z 10
Pawlacz to...