Spis treści
- Mieszkanie w stylu kalifornijskiego modernizmu
- Wnętrze w stylu retro. Jak z filmowego planu!
- Kolorowa kuchnia jak z katalogu vintage
- Sypialnia w stylu retro
- Łazienka inspirowana motelami z l. 60.
- Wnętrze z duszą, nie tylko na chwilę
- Palms Springs w Warszawie. Kolorowe mieszkanie w stylu kalifornijskiego modernizmu. Zdjęcia
Mieszkanie w stylu kalifornijskiego modernizmu
Choć za oknami nowoczesnego apartamentowca nie szumią palmy, wnętrze 43-m mieszkania zaprojektowanego przez Joannę Grotkowską z Deer Design oraz Annę Garbacz z Deer Wood przypomina klimat kalifornijskiego kurortu z połowy XX w. Wspomnienie złotej ery Hollywood, estetyki mid-century modern i beztroski amerykańskich przedmieść ożywa tu w najdrobniejszych detalach.
– Miało być jak z filmu – tłumaczy architektka Joanna Grotkowska z Deer Design. – Trochę jakby Doris Day właśnie wyszła z kuchni, a Tony Curtis czekał z drinkiem na sofie. I to się udało. Efekt? Wnętrze nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim estetycznie porywające – wakacyjne, energetyzujące i z przymrużeniem oka.
Projekt o nazwie „Palm Springs” to nie stylizacja, a świadoma kreacja przestrzeni, która funkcjonuje nie tylko jako miejsce do życia, ale też jako wizualna narracja. Oczy same wędrują od gradientowej ściany w kolorach zachodzącego słońca, przez szachownicę na podłodze, po miętowe fronty kuchennych szafek przywodzące na myśl klasyczne fordy i cadillaki.
– Chciałyśmy wprowadzić klimat zachodniego wybrzeża USA – mówi Anna Garbacz. – Miało być lekko, kolorowo i inspirująco. Stylizowane AGD, pastelowe fronty i subtelna sztukateria to tylko niektóre środki, które pomogły zbudować ten świat.
Wnętrze w stylu retro. Jak z filmowego planu!
Od momentu przekroczenia progu czuć, że to nie jest zwykłe mieszkanie. Wita nas atmosfera retro, która nie jest jednak nachalna czy sztuczna – raczej subtelna i nastrojowa. Przestrzeń dzienna została zaprojektowana z rozmachem typowym dla filmowych planów – to właśnie tam dominuje ręcznie malowana gradientowa ściana.
– Była eksperymentem, ale też spełnieniem marzenia. Chciałyśmy stworzyć coś w rodzaju "real life Instagram filter" – przestrzeń, która już samym kolorem wprawia w dobry nastrój – wyjaśnia Joanna Grotkowska.

i
Kolorowa kuchnia jak z katalogu vintage
– Najbardziej cieszy mnie kuchnia – to taka wisienka na torcie. Z jednej strony stylizowana, z drugiej nowoczesna. I pięknie komponuje się z resztą przestrzeni
– mówi Anna Garbacz.
Faktycznie, choć jej metraż nie jest imponujący, kompozycja detali sprawia, że trudno oderwać od niej wzrok. Szafki w kolorze chłodnej mięty, czarno-biała podłoga w szachownicę i elegancki, biały blat tworzą spójną całość, która z powodzeniem mogłaby znaleźć się w numerze „Better Homes and Gardens” sprzed sześćdziesięciu lat.
Estetyka idzie tu w parze z funkcjonalnością, której niekiedy brakuje w stylizowanych wnętrzach. Pod pastelowymi lakierowanymi frontami kryją się bowiem nowoczesne systemy szuflad, pojemne cargo i wytrzymałe powierzchnie robocze.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak urządzić pastelową kuchnię? Tak urządzisz piękne mieszkanie
Sypialnia w stylu retro
Tapicerowany panel w sypialni, przypominający klasyczny płotek z amerykańskich przedmieść, to element dekoracyjny, który równocześnie pełni funkcję zagłówka. Przytulna przestrzeń została tu zbudowana za pomocą tkanin, miękkich form i łagodnego światła.
– W sypialnianej zabudowie pełniącej funkcję garderoby zaprojektowałyśmy szuflady pod telewizorem – idealne na książki, dokumenty i rzeczy osobiste. Chodziło o to, by mieszkanie było zarówno atrakcyjne dla oka, jak i praktyczne
– podkreśla Anna Garbacz.

i
Łazienka inspirowana motelami z l. 60.
Nie mniej uwagi poświęcono łazience, której kompozycja jest ukłonem w stronę estetyki przydrożnych moteli z lat 60. Proste, geometryczne formy przeplatają się z zaokrąglonymi detalami – lustra, umywalki czy WC mają tu miękkie linie, które łagodzą surowość czarno-białej szachownicy na podłodze.
Uwagę przykuwa też pomarańczowa szafka pod umywalką – wyrazista, ale nie dominująca, grająca na zasadzie kontrastu.
Wnętrze z duszą, nie tylko na chwilę
Choć mieszkanie zostało zaprojektowane z myślą o wynajmie, nic tu nie sugeruje tymczasowości. Przemyślane rozwiązania – jak klimatyzacja kanałowa ukryta w suficie, schowki w zabudowie meblowej czy szuflady ukryte pod telewizorem – pokazują, że estetyka nie wyklucza funkcjonalności. Wręcz przeciwnie – dopełnia ją i wspiera.
Projekt jest również efektem współpracy z inwestorką, która również jest architektką. Dzięki temu proces decyzyjny był szybki, a całość realizacji konsekwentna i spójna.
Palms Springs w Warszawie. Kolorowe mieszkanie w stylu kalifornijskiego modernizmu. Zdjęcia
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Kolorowe mieszkanie inspirowane estetyką Wesa Andersona. Trudno oderwać wzrok!