Mieszkanie inspirowane portugalskim minimalizmem. Ma sprzyjać emocjonalnej równowadze
To mieszkanie miało stać się prawdziwym azylem dla właścicieli, miejscem, gdzie od razu można poczuć spokój. Architektka, która czerpała inspirację z portugalskiego minimalizmu, połączyła delikatne barwy z różnorodnymi fakturami i teksturami. Celem było stworzenie przestrzeni sprzyjającej emocjonalnej równowadze, wyciszającej i wolnej od nadmiaru bodźców. Zobaczcie efekt!
Autor: Projekt: Hanna Pietras Architects, współpraca przy realizacji projektu: ANNA PETROVA, foto i stylizacja: FOLOW THE FLOW
Widok na jadalnię i kuchnię
Spis treści
- Minimalistyczne mieszkanie w stylu portugalskim
- Biało-drewniana kuchnia
- Minimalistyczne mieszkanie w stylu portugalskim. Zdjęcia
Minimalistyczne mieszkanie w stylu portugalskim
To mieszkanie początkowo mogło budzić mieszane uczucia. Z jednej strony dosyć duże, o powierzchni 110 m kw. Wydaje się, że można tam zmieścić naprawdę sporo.
Z drugiej trochę nietypowe, ponieważ w różnych jego punktach wysokość się zmienia i to nie o parę centymetrów, ale aż o 20! W związku z tym w jednym miejscu sufit był na wysokości 260 cm, a w innym sięgał zaledwie do 240 cm!
– Mieszkanie z tarasem liczy prawie 110 m kw., więc teoretycznie oznaczało to, że ta przestrzeń ma nieograniczone możliwości. Teoretycznie. Musieliśmy popracować nad różnymi wysokościami i układ funkcjonalny pomieszczeń dostosować właśnie do nich. Finalnie wnętrze na tym nie straciło. To wprowadziło pewną dynamikę w tej przestrzeni – mówi architektka Hanna Pietras.
Z drugiej strony projektantka miała ułatwione zadanie, ponieważ to nie była jej pierwsza współpraca z inwestorami. Wiedziała zatem, jaki styl lubią i jakich wnętrz oczekują: w duchu minimalizmu. Architektka, podążając za ich potrzebami, ubrała to mieszkanie w stonowaną kolorystykę, ale ubogaconą różnorodnymi materiałami.
– Wybrałyśmy bazę trzech kolorów i wokół nich zbudowałyśmy całe wnętrze. Dzięki temu przestrzeń jest spokojna, harmonijna i spójna. Zastosowaliśmy miks materiałów naturalnych. A ten „pazur”, na którym zależało właścicielom, przemyciłyśmy w detalach, które zbudowały charakter tego wnętrza – tapeta w sypialni, przeszklenia w kuchni – dodaje Pietras.
Biało-drewniana kuchnia
W wielu polskich domach kuchnia jest ich sercem. Tak jest i tu. W kuchni stanęła duża drewniana wyspa o miękkim, zaokrąglonym kształcie. Pewnej lekkości tej przestrzeni nadały otwarte oraz przeszklone wiszące, czarne szafki. Otoczyła je biała zabudowa, która nawiązuje do blatu zarówno na wyspie, jak i na meblach.
W strefie jadalni ustawiono drewniany okrągły stół na masywnej, stożkowej nodze (Kalwaria Meble). Obok stanęła komoda o ryflowanych frontach, która koresponduje ze znajdującą się nieopodal szafką kuchenną.
W tym mieszkaniu wszystko jest stonowane. Kolorystyka, która zdominowała salon, spoiła wszystkie pomieszczenia. Również tam pojawiły się naturalne materiały, takie jak drewno, oraz bezpieczne szarości.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Biało-drewniana kuchnia. Inspiracje z 11 prawdziwych polskich mieszkań
Zgodnie z życzeniem właścicieli nie mogło zabraknąć nadających charakteru wnętrzom dodatków. Ich ilość nie jest adekwatna, więc nie przytłaczają mieszkania.
– Jedną z inspiracji był portugalski minimalizm, gdzie jest dużo materiałów, faktur. Zabawa teksturą i odcieniem, a nie mocnymi odcięciami kolorów. Dlatego w tym wnętrzu jest sporo dodatków. Idealnie pasują do bazy. Budują to wnętrze – mówi Hanna Pietras.
Minimalistyczne mieszkanie w stylu portugalskim. Zdjęcia
Autor: Projekt: Hanna Pietras Architects, współpraca przy realizacji projektu: ANNA PETROVA, foto i stylizacja: FOLOW THE FLOW
Widok na jadalnię i kuchnię
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak urządzić mieszkanie w stylu japandi? Oto wnętrza na wzór!
Autor: Projekt wnętrza: Aleksandra Miodowska, architekt wnętrz Decoroom, stylizacja: Angelika Front, zdjęcia: Marek Koptyński Photography
Strefa dzienna