38-metrowe mieszkanie na Placu Zbawiciela. Grzegorz stworzył męską jaskinię w stylu retro

2023-05-10 14:22

Grzegorz lubi podróże, wspinaczkę, aktywne życie. Na „bycie w domu” zostaje mu mało czasu. Coraz częściej docenia jednak posiadanie swojej bazy wypadowej – 38 m² przy warszawskim placu Zbawiciela. Chętnie do niej wraca.

Mieszkanie w stylu skandynawskim
Autor: Bernard Białorucki miana miejsca – W pierwszej wersji naprzeciwko sofy postawiliśmy regał na książki. Ale przytłoczył salon – mówi Grzegorz. – W jego miejscu zawisł więc dumnie telewizor. Nie do końca wiem, jak się z nim obchodzić. Odzwyczajony od telewizji – przez lata nie miałem odbiornika, włączam go dość rzadko. Doceniam jednak możliwość obejrzenia dobrego filmu wygodnie, na sofie. Zamiast z laptopem na kolanach.

Czy możemy spotkać się wcześniej, bo spieszę się na samolot?, zapytał Grzegorz, umawiając się na podpisanie umowy kupna mieszkania. – Prowadziłem w tym czasie wyjątkowo intensywne życie. Ciągle dokądś pędziłem, wyjeżdżałem – wspomina. – Na to lokum zdecydowałem się przypadkiem. Było pierwszym mieszkaniem z rynku wtórnego, jakie zdarzyło mi się oglądać.

Początkowo nie robiło zbyt dobrego wrażenia, wymagało gruntownego remontu. Interesujące wydało mi się jednak jego położenie, nieopodal placu Zbawiciela. Pokazałem rzuty Katarzynie Dziurdzia, architektce wnętrz, która stwierdziła z lekkością, że mieszkanie nadaje się do przebudowy w fajną przestrzeń. Koncepcja aranżacji rodziła się długo i ewoluowała.

Grzegorzowi zależało przede wszystkim na bieli, a także na minimalizmie. Katarzyna radziła skontrastować biel z czernią, delikatnie ożywić żółtym. Najważniejsze było jednak wprowadzenie zmian w układzie pomieszczeń. Aby poprawić funkcjonalność oraz optycznie powiększyć przestrzeń, wyburzona została ściana między kuchnią a salonem, powiększono nieco łazienkę kosztem holu.

Zmodyfikowano też ścianę oddzielającą przedpokój od salonu z kuchnią. – Wstawiliśmy w nią stare podwójne drzwi, które znalazłem w internecie i sprowadziłem z Poznania – mówi właściciel. – Po odświeżeniu idealnie wkomponowały się z wystrój nawiązujący do lat 60.

Powrót do przeszłości

Grzegorz interesuje się przedwojenną Warszawą. W antykwariacie wyszperał plan miasta z tego okresu. Nad sofą powiesił plakat z nieistniejącym już największym warszawskim kinem Rialto. Dekoracje retro dobrze korespondują z kamienicą, w której znajduje się mieszkanie. – Jesteśmy na Osiedlu Latawiec zaprojektowanym w latach 50. przez Eleonorę Sekrecką. Podobno na wzór placu Wogezów w Paryżu – dodaje właściciel.

Mieszkanie w stylu skandynawskim
Autor: Bernard Białorucki
Mieszkanie w stylu skandynawskim
Autor: Bernard Białorucki

Czarno na białym

Po wyburzeniu ściany między kuchnią a pokojem dziennym strefa gotowania nie wywołuje już skojarzeń klaustrofobicznych. Białe, połyskujące fronty odbijają światło, optycznie powiększając aneks kuchenny. Lodówka celowo się wyróżnia. – Nie chcieliśmy modelu do zabudowy. Wolnostojąca i w stylu retro lepiej podkreśla klimat domu – mówi projektantka.

kuchnia czarno-biała
Autor: Bernard Białorucki
kuchnia czarno-biała
Autor: Bernard Białorucki

Szachownica

Po zdarciu starego zielonego linoleum z podłogi w kuchni ukazała się czarno-biała kostka – Zareagowałem na nią entuzjastycznie. Była piękna. Wystarczyło ją wyczyścić i zakonserwować – mówi Grzegorz. Zabudowę meblową wykonano na zamówienie. Stolarz zrobił też nowy blat stołu (Custom Form). Ścianę między szafkami wykończono tynkiem dekoracyjnym. Drugą ścianę zdobi grafika autorstwa Magdy Paszewskiej.

Jadalnia w kuchni
Autor: Bernard Białorucki

Meble w sypialni są wykonane przez stolarza. Pasują do siebie jak klocki lego. Dzięki dostawieniu łóżka do boku szafy powstała przytulna wnęka, w której udało się zmieścić miniregał na książki.

Sypialnia z miejscem do pracy
Autor: Bernard Białorucki
Sypialnia
Autor: Bernard Białorucki
Sypialnia większa niż w rzeczywistości
Katarzyna Dziurdzia Dziurdzia Projekt, dziurdziaprojekt.com
Katarzyna Dziurdzia, Dziurdzia Projekt, dziurdziaprojekt.com

Ponieważ mieszkanie jest niewielkie, w sypialni musiało stanąć biurko i szafa. Meble zaprojektowałam pod wymiar pomieszczenia, w kolorze białym, by zlewały się optycznie ze ścianami oraz z bie-lonym parkietem, a przy tym nie przytłaczały sypialni. Półki nad łóżkiem pozwoliły na maksymalne wykorzystanie przestrzeni, przy-dają się podczas odkładania książek czy drobnych przedmiotów. Odcień zasłon harmonizuje z tapicerowanym zagłówkiem łóżka, narzutą, lampkami nocnymi oraz krzesłem. Spójna stylistyka dodatkowo powiększa wnętrze. Bardzo ważną rolę w sypialni odgrywa również światło – naturalne, wpadające przez duże okno – oraz sztuczne – lampa wisząca (tworzy delikatne efekty świetlne), a także kinkiety (sprawdzają się podczas czytania przed snem).

W pełnej odsłonie

– Po ściągnięciu tynku z jednej ściany, odkryliśmy powojenną cegłę. Dosztukowaliśmy ją, zaimpregnowaliśmy. Świetnie się sprawdza – mówi Katarzyna. Łazienka jest dosyć mała. Zmieścił się w niej jednak obszerny prysznic, z wykafelkowanym brodzikiem i odpływem liniowym (podwyższony rant brodzika zatrzymuje wodę).

Łazienka z prysznicem
Autor: Bernard Białorucki
Łazienka
Autor: Bernard Białorucki
Rozwiązania do małej łazienki

Ograniczona przestrzeń wcale nie musi umniejszać funkcjonalności wnętrza.

1. Priorytety. Przed rozpoczęciem prac remontowych zastanów się, na czym najbardziej ci zależy. Jeśli koniecznie chcesz mieć wannę, rozejrzyj się za narożną lub zwężaną (pozwalają zaoszczędzić miejsce). A może przeniesiesz pralkę do holu lub kuchni albo rozważysz przesunięcie ścian łazienkowych?

2. Dobry układ. Sanitariaty ustaw tak, by umożliwiały swobodne przejście. Przed umywalką i WC zostaw ok. 70 cm przestrzeni, a po bokach 20–30 cm. Jeśli zastosujesz dobrej jakości, wodoodporne materiały, szafkę umywalkową możesz „przykleić” do wanny lub kabiny prysznicowej. Aby uzyskać jak najwięcej wolnej przestrzeni pośrodku łazienki, dobierz sprzęty narożne.

3. Ujednolicenie. Zachowaj umiar kolorystyczny, materiałowy i stylistyczny. Jeśli decydujesz się np. na okrągłą umywalkę, niech miska WC i wanna nawiązują do jej kształtu. Unikaj wystających, ostrych krawędzi. Wnęki zabuduj szafkami.

4. Efekty optyczne. Stosując te same płytki ze ściany na podłogę, zatrzesz granice przestrzenne, powiększysz wnętrze. Pionowy pas wyróżniających się płytek doda łazience wysokości, a poziomy – szerokości. Pomieszczenie nabierze „oddechu”, jeśli zastosujesz w nim także duże lustra, fototapety lub grafiki z wrażeniem głębi. Ten sam efekt pozwalają uzyskać przeszklenia (zamiast kabiny prysznicowej).

Nasi Partnerzy polecają