Mieszkania w stylu francuskim, hiszpańskim, niemieckim, włoskim... Wnętrza inspiracje: 8 domów w różnych częściach świata

2015-06-30 12:16 materiały prasowe Westwing Home&Living

Wystrój wnętrz w styl francuskim, włoskim, niemieckim, hiszpańskim... czyli światowe inspiracje na wnętrza. Zaglądamy do mieszkań w różnych częściach świata. Odwiedzamy Paryż, Barcelonę, Berlin, Moskwę, Mediolan, Amsterdam, Warszawę, Rio de Janeiro, by zobaczyć, jak warunki klimatyczne i różnice kulturowe przekładają się na wystrój i wygląd wnętrz domów.

Wnętrza inspiracje: w stylu francuskim, włoskim, hiszpańskim, niemieckim i holenderskim. Po swoich wnętrzach domów w różnych miejscach na świecie oprowadzać nas będą dyrektorzy stylu Westwing.

Wnętrza w stylu francuskim: kolor w roli głównej

We francuskim mieszkaniu Elise Simian, dyrektor stylu Westwing we Francji, każdy przedmiot ma swój kolor i opowiada własną historię. Określenie heterogeniczny najlepiej oddaje wystrój wnętrza. W aranżacji w stylu francuskim umiejętnie połączono antyki z nowoczesnymi meblami i sprzętami, uwagę zwraca także kolaż na ścianach… całość tworzy wyjątkową i klimatyczną przestrzeń wnętrza. Wchodząc do mieszkania dyrektor stylu francuskiego Westwing pierwsze, na co zwraca się uwagę, to bogactwo kolorów, które są dla Elise synonimem życia. – Nie wyobrażam sobie wnętrza bez kolorów. Barwy są jak słowa, to one mają opowiadać historię i przekazywać uczucia, one są moim sposobem na wyrażanie siebie i własnych emocji.  Ściany mojego domu są białe, a nośnikami kolorów są meble, sprzęty i różne akcesoria. Kolorem zaznaczam w mieszkaniu to, co chce wyeksponować – mówi Elise. A jest tych rzeczy sporo. Wszystkie przedmioty i meble we wnętrzu w stylu francuskim, niezależenie od metryki, mają tu własną historię lub kojarzą się z jakąś opowieścią.

Wnętrza w stylu hiszpańskim: udany mix starego z nowym

Ensache - duma Barcelończyków - to dzielnica pełna wysokich mieszkań, mozaikowych podłóg i witraży. Dyrektor stylu hiszpańskiego Westwing zaprasza do domu architektki Ester Flavii, laureatki słynnej nagrody FAD. Klimat Barcelony widać w tym wystroju wnętrza na każdym metrze kwadratowym. Dom powstał w 1904 roku, a mieszkanie zostało gruntownie przebudowane. Szczególną uwagę w aranżacji wnętrza w stylu hiszpańskim zwraca podłoga. Pokryta mozaiką „Nolla”, zachwyca dynamicznym i oryginalnym wzorem, który harmonijnie współgra z bielą ścian i sufitów. Patrząc w górę, na sklepienie, dostrzeżemy piękne sztukaterie, przywołujące trendy z przełomu XIX i XX wieku. Całość wystroju hiszpańskiego wnętrza uzupełniają dodatki - meble, lampy, dekoracje - utrzymane w stonowanych odcieniach brązu, emanują nowoczesnym wzornictwem. Hiszpańskie mieszkanie Ester to idealny przykład na to, jak pięknie historia wnętrza może splatać się z nowoczesnym wzornictwem.

Wnętrza w stylu niemieckim: minimalizm i dyscyplina w aranżacji

- Minimalizm w wystroju niemieckiego wnętrza oznacza dyscyplinę. Trzeba się pilnować: umiejętność rezygnacji oznacza dojrzałość i procentuje stylistyczną czystością otoczenia – twierdzi Sebastian Freitag, dyrektor stylu niemieckiego Westwing. W jego mieszkaniu, położonym w centrum Berlina, obowiązują 3 zasady: czyste linie, czysta forma, minimalizm pod względem kształtów i kolorów. Sebastian zrezygnował w wystroju swojego niemieckiego mieszkania ze wszystkiego, co zbędne, nawet z tynków na ścianie, które zastąpił szarym, przecieranym betonem. Minimalizm w aranżacji wnętrza oznacza również rezygnację z kolorów. Zamiast ferii barw – w niemieckim mieszkaniu króluje zgaszona biel, czerń i ich pochodne: antracyt oraz popiele. Na takim tle pięknie prezentują się azjatyckie akcenty, do których Sebastian ma nieskrywaną słabość. W tym współczesnym, niemieckim lofcie stylistyczne wpływy Azji są widoczne nie tylko w dodatkach: świecach, misach, wazach, kamieniach, ale i w zapachach. I w ręcznikach, które Sebastian nie składa po europejsku, tylko na dalekowschodnią modłę - roluje je.

Wnętrza w stylu rosyjskim: klasyka w moskiewskim mieszkaniu

Patriarsze Prudy to jedna z najstarszych dzielnic Moskwy. Znana z powieści M. Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata”, kojarzona z wielkimi nazwiskami architektów, poetów, pisarzy, dla większości Rosjan jest wymarzonym miejscem do życia. Korzystając z wyjątkowej okazji, zajrzeliśmy do rosyjskiego mieszkania przyjaciółki Iriny Kuznetsovej, dyrektor stylu Westwing w Rosji, która doceniając historyczną tradycję tego miejsca i jego klimat art déco, stworzyła w pełni komfortowe i nowoczesne wnętrze. Mieszkanie w stylu rosyjskim, utrzymane w klasycznej monochromatycznej gamie kolorów, ożywiają kolorowe akcenty. Zachwyt w aranżacji wnętrza budzi łazienka, będąca ukłonem w kierunku klasyki. Białe ściany efektownie kontrastują z ciemną podłogą, a na ich tle doskonale prezentują się gustownie dobrane meble. Efekt? Wyjątkowe połączenie tradycji z nowoczesnością w rosyjskim mieszkaniu.

Wnętrza w stylu włoskim: piękny widok z okna

- Lepiej zrezygnować z kilku metrów kwadratowych powierzchni niż z ładnego widoku za oknem – twierdzi Margot Zanni, dyrektor stylu włoskiego Westwing, która zaprasza do swojego włoskiego mieszkania położonego na ostatnim piętrze mediolańskiej kamienicy. Z jednej strony mieszkania wyjście na zielony taras, z drugiej – zapierający dech w piersiach widok na serce Mediolanu: monumentalną średniowieczną katedrę. Bazą w aranżacji prezentowanego mieszkania w stylu włoskim jest biel, bo na tym tle najlepiej widać kolor. A kolor w wystroju włoskiego wnętrza można odnaleźć wszędzie: na grzbietach i okładkach książek rozmieszczonych w dużej bibliotece, na obrazach, w licznych przedmiotach. Kolekcjonowanie pamiątek to słabość Margot. W jej włoskim mieszkaniu pamiątki nie zajmują jednak dużo przestrzeni. Ukryte subtelnie w wazonach, stanowią oryginalną ozdobę wnętrza. Dla dyrektor stylu włoskiego Westwing „idealny dom to miejsce, które bierze Cię w objęcia, kiedy przekraczasz jego próg”. Właśnie takie odnosi się wrażenie, przekraczając próg jej mediolańskiego mieszkania.

Wnętrza w stylu holenderskim: dom z widokiem na morze

Wnętrza w stylu holenderskim to ciekawa aranżacja przestrzeni mieszkalnej. Salon na poddaszu, a sypialnia na parterze? Tak, to możliwe, jeśli ma się taki widok, jak Odette Simons, dyrektor stylu holenderskiego Westwing. W swoim holenderskim domu, pochodzącym z lat 20. XX w., Odette zakochała się od chwili, kiedy przestąpiła jego próg. Przepełniony światłem salon, łazienka przywodząca na myśl łaźnię turecką, podniebny pokój na dachu. Czy można marzyć o czymś więcej? Tak! O tym, by wyjść na taras, rozsiąść się wygodnie na sześciometrowej kanapie, by w spokoju kontemplować widok na spienione morze i samotną latarnię morską. Odette może to robić codziennie…

Wnętrza w stylu polskim: drewno i recykling

Marta Suchodolska, dyrektor stylu Westwing w Polsce, zaprasza do mieszkania, w którym wzrok przykuwają jasne, radosne kolory oraz bogactwo naturalnych materiałów. Na pierwszym planie wykonane z litego drewna meble. – Są solidne, pięknie się starzeją, z czasem nabierają szlachetnej patyny, a drobne zadrapania czy uszkodzenia tylko dodają im uroku  – mówi Marta. W tle kamionka oraz płótno, materiały kojarzące się z rękodziełem, które w tym wnętrzu zyskują współczesny wymiar. W salonie uwagę zwracają piękne fotele, obite tkaniną w charakterystyczne ornamenty. To meble z odzysku, w stylu art déco. – Lubię to, że w moim domu mogę miksować wszystko ze wszystkim. Mogę mieć fotele w stylu art déco, poduszkę z ludowym motywem, sztukę nowoczesną – podsumowuje dyrektor stylu polskiego Westwing.

Wnętrza w stylu brazylijskim: autentyczność i emocje w wystroju wnętrza

Alexandra Tobler, dyrektor stylu Westwing w Brazylii zarówno w modzie, sztuce, jak i w wystroju wnętrz kieruje się jedną zasadą: tylko to, co czujesz, będzie wyglądać dobrze i autentycznie. Wnętrza jej brazyliskiego domu wypełnione są bibelotami, które nadają przytulności aranżacji. – Każdy przedmiot mówi coś o mnie, każdy z nich ma także swoją historię. Znalazły się tu, ponieważ były częścią mojego życia w różnych jego momentach – opowiada Alexandra. Niezwykłe wrażenie w aranżacji wnętrza domu robi salon, niegdyś całkowicie otwarta przestrzeń z basenem, obecnie ziszczenie marzeń Alexandry. – Marzył mi się słoneczny salon na świeżym powietrzu z wygodnymi  krzesłami i parasolem. Wyszło zupełnie miło – mówi dyrektor stylu brazylijskiego Westwing.