Metamorfoza zamku w Gniewie, czyli wypoczynek po królewsku

2018-08-22 16:20

Zamek w Gniewie na Pomorzu Gdańskim to potężna gotycka twierdza, której długa historia wiązała się z rycerzami, hetmanami i starostami. Przez długi czas zaniedbana, zyskała zupełnie nowe, królewskie oblicze. Niezwykłą metamorfozę nadzorował dyrektor generalny zamku Krzysztof Lisiecki. Czas zajrzeć do zamkowych wnętrz, w których funkcjonuje elegancki hotel.

Zamek Gniew stanowi ważną część europejskiego dziedzictwa kultury, dlatego przeprowadzana renowacja odbywała się pod ścisłym nadzorem Urzędu Pomorskiego Konserwatora Zabytków. Projekt odnowy zamku opracował prof. Andrzej Kadłuczka, jeden z najwybitniejszych polskich architektów, odpowiedzialny m.in. za rewitalizację podziemi krakowskiego rynku. W zespole profesora pracują cenieni specjaliści w dziedzinie architektury oraz konserwacji zabytków, którzy z pasją „ożywiają” historyczne budynki, przywracając im dawną świetność.

Dla Krzysztofa Lisieckiego szczególnym powodem do dumy jest, jak sam opowiada, „adaptacja tak zwanego dormitorium – zaplecza noclegowego w standardzie schroniska młodzieżowego, na zamkowe komnaty gościnne. Zlokalizowane są one we wschodnim skrzydle zamku, a z ich okien rozpościera się przepiękny widok na dolinę Wisły i Wierzycy. Komnatom patronują dawni komturowie gniewscy, starostowie, a także hetmani i królowie, których los związał z Zamkiem Gniew. Ich postacie i dzieła wojenne eksponowane są w komnatach poprzez ich życiorysy i ikonografię”.

..  Luksusowy hotel na Krecie w XVI-wiecznej rezydencji >>>

Wystrój wnętrz w Zamku Gniew

Pieczołowicie i z dużą starannością należało też zadbać o wystrój wnętrz. „Przy projektowaniu wnętrz w zabytkach należy zawsze zwracać uwagę na historię obiektu, a w szczególności, na dzieje jego dawnych mieszkańców. Ponad siedem wieków historii zamku Gniew, stwarza wyjątkową możliwość połączenia nowocześnie wyposażonych wnętrz z elementami historycznymi, do których należy sam układ przestrzenny czy eksponowane detale architektoniczne, będące świadkami przebudów, dewastacji wojennych oraz współczesnych działań w zakresie rewitalizacji zabytku” – wyjaśnia Krzysztof Lisiecki. Komnaty Gościnne zostały zaś wyłożone wysokiej jakości wykładzinami Carpet Studio. Mają nie tylko walory dekoracyjne, lecz także nawiązują do historii miejsca. Wykładzina w każdej z komnat ma wykonane na zamówienie elementy heraldyczne związane z postaciami patronów.

..  Jak urządzić pokój dla gości? >>>

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021