Meblowanie małego mieszkania: podpowiadamy jakie meble się sprawdzą

2015-11-04 9:54 Dominika Olszyna

W meblowaniu małego mieszkania najważniejszy jest dobry plan. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać przy wyborze mebli, jakie meble sprawdzą się w pokoju dziennym, czym się kierować podczas zakupów mebli do małego mieszkania.

Wbrew pozorom małe mieszkanie daje bardzo dużo możliwości aranżacyjnych. W ofercie producentów znajdziemy mnóstwo mebli do pokoju dziennego, które pozwolą nam wygodnie i funkcjonalnie urządzić każdą przestrzeń. Od czego zacząć meblowanie małego mieszkania? Jakie meble są niezbędne?

Meblowanie małego mieszkania: dobry plan

Meblowanie małego mieszkania najlepiej zacząć od dobrego planu i refleksji na temat własnego życia. Czy w kawalerce, którą dzisiaj urządzamy, za jakiś czas pojawi się dziecko? Czy to, co lubimy, wiąże się z gromadzeniem urządzeń, przedmiotów? Np. gadżetów do kuchni, bo kochamy gotować? Książek? A może mamy mnóstwo ubrań i wiemy, że będzie ich jeszcze więcej?

Zobacz też: SALON ładne zdjęcia z polskich mieszkań >>>

Bardzo ważny podczas meblowania mieszkania jest także aspekt towarzyski – gdzie będzie nocować siostra, gdy wpadnie w odwiedziny? Nie wszystko da się przewidzieć, ale można wybrać meble, które będą zmieniać swoje funkcje, tak jak my - nawyki i potrzeby. Podczas meblowania własnego mieszkania nie sugerujmy się chwilowymi modami i wybierajmy sprawdzone rozwiązania. W małym mieszkaniu najlepiej odnajdą się kolekcje mebli w jasnych, uniwersalnych kolorach. Takie meble do pokoju dziennego nie przytłoczą przestrzeni i staną się bazą dla dających się łatwo zmieniać dodatków. W sklepach meblarskich szukajmy rozwiązań wielofunkcyjnych – im więcej możliwości w jednym meblu, tym lepiej. Komoda ma dużo schowków i szuflad? To zawsze plus, nawet jeśli aktualnie mamy niewiele rzeczy.

Meble do małego mieszkania: mądre zakupy

Przed wizytą w sklepie meblarskim przygotuj dokładne wymiary każdego pomieszczenia. Najlepiej zabierz do sklepu plan mieszkania i koniecznie miarkę. Warto mieć też ze sobą kilka zdjęć, na których widać, gdzie pada światło, jakie miejsca wydają się mało ustawne. Koniecznie zapytaj sprzedawcę o meble projektowane z myślą o małych mieszkaniach – to w nich producenci ukryli najwięcej dodatkowych funkcji i pomysłów na przechowywanie. Meblując swoje małe mieszkanie inwestuj w sprytne pomysły, które pozwalają zagospodarować niewykorzystane dotąd zakamarki. Postaw na odpowiednie materiały. Np. szafki z elementami ze szkła czy szafy z lustrzanym i frontami wydadzą się „lżejsze” niż mocna, drewniana zabudowa. W małym mieszkaniu unikaj ozdobnych, stylowych kompletów mebli – przestrzeń będzie bowiem sprawiać wrażenie przeładowanej, zagraconej. W niewielkim pomieszczeniu sprawdzają się proste linie i kształty mebli.

Zobacz też: wnętrza GALERIE ZDJĘĆ >>>