Loft marzeń na Śląsku. Zajrzyj do industrialnej przestrzeni znanego architekta

2024-02-09 10:47

Bolko Loft - tak nazywa się rodzinny dom architekta Przemo Łukasika położony w Bytomiu na Śląsku. 200-metrową przestrzeń industrialną zamienił w oryginalne mieszkanie do życia. - Mój dom jest piękny – mówi o swoim najważniejszym życiowym projekcie i trudno się nie zgodzić. Sami zobaczcie, co kryje ten wyjątkowy loft!

Spis treści

  1. Jak urządzić loft? Postaw na proste i surowe formy
  2. Industrialny charakter wnętrza
  3. Kultowe fotele i stylowe oświetlenie
  4. Co jeszcze kryje stylowy loft?
  5. Przeszklona sypialnia
  6. Nagrody dla Bolko Loft
  7. ZOBACZ TAKŻE: Jak mieszka znany fryzjer? Zajrzeliśmy do domu Maniewskiego. Ale tam pięknie!

Jak urządzić loft? Postaw na proste i surowe formy

Loft znanego architekta położony jest w typowo śląskim otoczeniu, na terenie kopalni, a sąsiadami jego mieszkańców są̨ pracujący tu górnicy. Jego forma jest prosta, surowa, industrialna, tak jak cała architektura Śląska.

Bolko Loft to bowiem prostopadłościan postawiony na żelbetowych słupach osiem metrów nad ziemią. Do domu prowadzi zewnętrzna klatka schodowa, która liczy sobie niemal 40 stopni. Poniżej urządzono zaś w pełni wyposażoną letnią kuchnię, w centrum której ustawiony jest outdoorowy stół i krzesła. otoczona przepiękną̨ zieloną przestrzenią.

Bez wątpienia: to miejsce klimatyczne, idealne do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi.

- Klatka schodowa, którą przywlokłem za 1 zł z budowy w Gliwicach, balkon, który był wcześniej rusztowaniem, goły beton na suficie i na posadzce, kuchnia z MDF i ogród z kuchnią w kontenerze z donica- mi i szachownicą z demobilu Parku Śląskiego, no i ... ogrodzenie z korytek kablowych. To nasze otoczenie, nasz pomysł na budżet, nasze marzenia i czasami małe porażki – wspomina Przemo Łukasik.

Tak mieszka Przemo Łukasik
Autor: Bolko Loft/Fotograf: Bartek Barczyk

Industrialny charakter wnętrza

Surowy beton, wiekowa cegła na ścianach, odsłonięte belki sufitowe eksponujące urok starzejącego się̨ drewna oraz postfabryczne elementy konstrukcyjne doskonale oddają̨ charakter otoczenia, ukochanego Bytomia i Śląska.

Na 100-metrowej przestrzeni o imponującej wysokości 3 metrów znajduje się̨:

  • kuchnia z jadalnią,
  • a za lekkim szklanym przepierzeniem w neonowych kolorach - strefa dzienna.

Takie było zamierzenie - wnętrza mają sprawiać wrażenie surowych. Architekt pozostawił betonowe stropy, sufity i metalowe konstrukcje. Definiuje je jednak niesamowita energia, nasycone barwy i kształty, które dodają przestrzeni urokliwości.

Kultowe fotele i stylowe oświetlenie

Całość dopełniają ikony designu:

  • fotel z podnóżkiem Eames Lounge Chair,
  • fotel Vitra Slow Chair, RM58 VZÓR
  • czy stylowe oświetlenie.

W części dziennej zobaczymy dużo kolorów i mebli, które na dobre wpisały się̨ w historię światowego designu. Awangardową zielono - różową kuchnię tworzą system mebli modułowych USM. Zieleń ujęta w stalowe ramy kuchni koresponduje z żółtym kolorem wyspy, wnosząc sporą dawkę̨ energii na co dzień.

Ulubionym miejscem architekta jest wyspa z kawiarką. W tym miejscu osobiście parzy kawę swoim gościom, spotyka się z przyjaciółmi i najbliższymi. W części jadalnianej znajduje się duży drewniany stół, który jest miejscem spotkań.

Tak mieszka Przemo Łukasik
Autor: Bolko Loft/Fotograf: Bartek Barczyk

Co jeszcze kryje stylowy loft?

W tym śląskim, tajemniczym lofcie znajdziemy dwie łazienki, mniejsza znajduje się̨ przy sypialni małżeńskiej, a większa przy części dziennej.

To właśnie w niej uwagę̨ przyciąga ściana pokryta drewnem oraz podłoga wykonana w technologii przemysłowej z betonu zacieranego. Na tym tle doskonale prezentuje się̨ utrzymane w stylistyce loft - designerskie wyposażenie.

Przeszklona sypialnia

Kolejnymi interesującymi pomieszczeniami są:

  • główna sypialnia Przemo Łukasika i jego żony Joanny
  • oraz dwa pokoje dorosłych już̇ synów.

Przeszklona sypialnia połączona z niewielką przestrzenią do pracy to najbardziej intymna cześć całego wnętrza. Industrialne elementy grają̨ tu pierwsze skrzypce przypominając o historii miejsca i jego okolicy. Drewniany zagłówek idealnie prezentuje się ze starą cegłą ściany. Na tym tle została wyeksponowana przepiękna kolekcja krzyży Przemo Łukasika.

- Mój dom może być szczerą odpowiedzią̨, bo poza tym, że przetrwał, utrzymał historię, stał się domem dla moich Synów. Nie wyburzyłem go, a ocaliłem - nie dla świata, ale dla mnie i moich Dzieci. Tu jestem szczerym Architektem, Inwestorem i Wykonawcą. Tu można mnie oceniać́ – stwierdza Przemo Łukasik.

Tak mieszka Przemo Łukasik
Autor: Bolko Loft/Fotograf: Bartek Barczyk

Nagrody dla Bolko Loft

Loft Przemo Łukasika nie przestaje zachwycać. W 2004 roku projekt zosłał nominowany do prestiżowej nagrody Miesa van der Rohe, a w 2007 roku zdobył I miejsce w Leonardo Competition. To jednak nie jedyne prestiżowe nagrody, jakimi pochwalić się może Przemo Łukasik i jego pracownia Medusa Group.

Architekt jest także jurorem w wielu konkursach architektonicznych. Do nich można zaliczyć trwającą właśnie III edycję konkursu Paradyż Designers 2023 po raz pierwszy przeprowadzaną z międzynarodowym gronem jury, która swój finał będzie miała pod koniec marca 2024 roku.

Konkurs Paradyż Designers jest szansą dla młodych, utalentowanych adeptów architektury i projektowania, aby skonfrontowali swoje koncepcje z projektami innych uczestników. Pula nagród wynosi ponad 40 000 euro.

Laureaci będą mieli m.in. możliwość wyjazdu do Mediolanu na międzynarodowe targi designu Salone del Mobile. Inauguracja konkursu odbyła się 8 listopada 2023 roku podczas konferencji w ramach targów Warsaw Home & Contract. Zgłoszenia należy przesyłać do 29 lutego 2024 roku. Laureatów trzeciej edycji konkursu Paradyż Designers poznamy 28 marca 2024 roku.

Źródło: okkpr.pl, komunikat prasowy Ceramika Paradyż

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie

ZOBACZ TAKŻE: Jak mieszka znany fryzjer? Zajrzeliśmy do domu Maniewskiego. Ale tam pięknie!