Lampa podłogowa – wykorzystaj jej wyjątkowe zalety! Porady, inspiracje, zdjęcia

2024-09-03 12:49

Lampa podłogowa to źródło światła warte docenienia. Doskonale sprawdzi się jako dodatkowe światło funkcyjne oraz tworzące nastrój. Warto poświęcić czas na wybór najlepszego modelu tak, by lampa okazała się nie tylko praktyczna, ale i dekoracyjna. Powinna przecież podkreślać wystrój wystrój wnętrza i stanowić jego ozdobę.

Spis treści

  1. Lampa podłogowa – jaki to rodzaj lampy?
  2. Po co nam lampa podłogowa i gdzie ją ustawić?
  3. Lampa podłogowa to nie tylko źródło światła, ale i dekoracja
  4. Jak dobrać lampę podłogową do wnętrza?

Lampa podłogowa – jaki to rodzaj lampy?

Lampa podłogowa, jak wskazuje nazwa, po prostu stoi na podłodze. Składa się ze stabilnej podstawy (stopy) oraz pionowego stelaża z oprawą żarówki i konstrukcją, na której montuje się abażur, rzadziej klosz. Lampy podłogowe z reguły są stosunkowo wysokie – osłona żarówki znajduje się z reguły na poziomie oczu osoby dorosłej przeciętnego wzrostu.

Podstawa może być prosta albo łukowato wygięta z osłoną skierowaną do dołu (światło pada na podłogę) albo do góry (światło pada na ścianę lub sufit). Są także modele z  ruchomą część ramienia oraz możliwością zmiany kąta nachylenia abażura, co się bardzo przydaje, gdy chcemy sterować strumieniem światła.

Bywają też lampy, które świecą niejako całą swoją bryłą. Są one szczególnie efektowne, ale też i wymagające, bo trzeba odpowiednio dobrać moc i barwę żarówki, by światło było przyjemne w odbiorze.

Przewód zasilający biegnie wewnątrz stelaża (gdy ma otwór w środku) albo na zewnątrz (gdy stelaż jest pełny). Dla wygody najlepsze łączniki to podłogowy, który włącza się poprzez naciśnięcie stopą, albo zainstalowane na przewodzie (np. suwakowy) czy przy żarówce w formie łańcuszka do pociągania.

Po co nam lampa podłogowa i gdzie ją ustawić?

Zadaniem lampy podłogowej jest doświetlenie wnętrza i budowanie nastroju. Ustawia się ją z dala od ciągów komunikacyjnych w pomieszczeniu, zwykle przy kanapie, fotelu, regale, na tle okna itp. Najczęściej ustawia się ją właśnie w okolicy strefy wypoczynku, by ją dyskretnie oświetlała. Sprawdza się w większym korytarzu, w sypialni, jadalni, a nawet kuchni. Bywa też wykorzystywana jako lampa do czytania czy robótek ręcznych itp. 

Lampa podłogowa to nie tylko źródło światła, ale i dekoracja

Tego rodzaju lampa może tak naprawdę stanąć wszędzie tam, gdzie jest potrzebna jako źródło światła i... dekoracja. Wybierając lampę podłogową, warto więc znaleźć model, który będzie efektowny również po wyłączeniu światła.

Jeśli miejsca jest więcej, można stworzyć kompozycję z dwóch, a nawet trzech takich lamp – mogą być z jednej serii, ale różnić się np. wysokością, albo z różnych bajek, lecz harmonijnie dopasowane.

Jak dobrać lampę podłogową do wnętrza?

Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę proporcje i dobrać lampę tak, by nie była ani za duża, ani za mała w stosunku do pomieszczenia czy strefy, którą ma oświetlać. Są lampy przeskalowane, ale nawet wtedy nie można przesadzić z ich rozmiarem, bo efekt będzie karykaturalny.

Trzeba też mieć na uwadze to, ile jest miejsca dla lampy. Przecież nie może ona przeszkadzać w swobodnym poruszaniu się. Dla pewności lepiej też wybrać model o stabilnej, a więc odpowiednio ciężkiej podstawie, tak, by nie wywróciła się przy byle dotknięciu.

Lampa podłogowa powinna harmonizować z wystrojem wnętrza i podkreślać jego charakter (architekt radzi, jak sprawić by lampy stały się wyjątkową ozdobą wnętrza, czyniąc je szykownym i charakternym). Modeli jest tak wiele na rynku, a poza tym można zrobić też taką lampę samodzielnie (to dość łatwe). Nie muszą być z tej samej serii, co żyrandol i kinkiety. Może dopełniać te źródła światła nawet na zasadzie kontrastu. Tak będzie o wiele ciekawiej.