ZNACZENIE KOLORÓW: jakie KOLORY wybrać, by wnętrze nam się podobało?

2013-05-09 17:21

Jak robi się coraz cieplej zbliża się czas remontu. Chętnie zmieniamy kolory ścian. Jakie jest znaczenie kolorów i jak dobrać kolor ściany, by nie żałować i dobrze go dopasować do wnętrza. Kolory ścian zarówno jasne, jak i mocne ciągle są na topie.

kolory-ścian-zdjęcia
Autor: Konrad Kalbarczyk Kolor szary to jeden z najciekawszych trendów w malowaniu ścian.

Spis treści

 1. Znaczenie kolorów: co polecają projektanci
 2. Znaczenie kolorów: niebieski
 3. Znaczenie kolorów: pomarańczowy
 4. Znaczenie kolorów: fiolet
 5. Znaczenie kolorów: szary
 6. Znaczenie kolorów: żółty
 7. Znaczenie kolorów: czerwony
 8. Znaczenie kolorów: zielony
 9. Kolory wnętrz: brązowy
 10. Kolory wnętrz łączą lub dzielą
 11. Znaczenie kolorów: pomysły na aranżację wnętrz

Planujesz malowanie mieszkania na wiosnę i zastanawiasz się jakie wybrać kolory ścian? Zanim zaczniesz malować ściany warto zorientować się w jakim są stanie i czy nie wymagają naprawy. Może się zdarzyć, że np. ściana po zerwaniu tapety będzie potrzebowała gładzi, naprawienia spękań, ubytków.

Jak dobrać kolory ścian do danego wnętrza i do swojego charakteru? Tak, aby przy doborze barw osiągać wyznaczone cele - np. stworzyć sobie w domu miejsce relaksu - malując jego ściany na niebiesko lub zielono, ożywić uczucia, wykańczając sypialnię jednym z odcieni różu, lub sprawić, że goście będą chętnie przebywać w naszym salonie - pomarańczowym lub żółtym. Przy tym wszystkim należy pamiętać o własnych potrzebach i intuicji. Niezależnie od wszystkiego, kolory wnętrz w naszym domu powinny nas wspomagać i powodować, że będziemy czuli się szczęśliwi. Wybierajmy więc te kolory ścian, które naprawdę nam odpowiadają.

Znaczenie kolorów: co polecają projektanci

Kolory ścian oprócz tego, że mają pasować do wnętrza, muszą ci się podobać. To podstawowa zasada, a więc przejrzyj najpierw swoją szafę i zobacz jakie lubisz kolory w ubiorze. Oczywiście zachowaj rozsądek, jeśli uwielbiasz koszule czy sukienki w czarnym kolorze, nie maluj całego wnętrza na czarno, bo będzie przygnębiające, ale pomyśl już o eleganckiej szarości jako kolorze ścian. Jeśli preferujesz ubrania w mocnym kolorze i takie chcesz mieć też kolory ścian - wybieraj o dwa, trzy tony jaśniejsze. Pamiętaj, że mocny kolor ścian podkreśli wystrój salonu, ale może też uwidocznić jego wady. Szarości, róże, fiolety oraz biel to najmodniejsze połączenie kolorystyczne. Zastosowane w nowoczesnym wnętrzu, doda mu lekkości i delikatności.

Znaczenie kolorów: niebieski

Intensywny niebieski to zimny kolor ścian, uspokaja i powiększa małe wnętrze. Warto go łączyć z jasnymi barwami. Dobrze wygląda też w połączeniu z drewnem. Oczywiście niebieski kolor ściany może mieć różne nasycenia, od błekitu po grantowy. Dlaczego warto wybrać kolor niebieski? Bo wpływa na ludzkie mechanizmy fizjologiczne - w niebieskim otoczeniu np. obniża się ciśnienie krwi. Kolor ten uśmierza ból, ma silne działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Niebieski kolor ścian znakomicie sprawdza się w pomieszczeniach związanych z relaksem i odpoczynkiem. Może też być stosowany w sypialni - pomaga zasnąć nerwusom i osobom przemęczonym. Ze względu na to, iż kojarzony jest z czystością i higieną - często używa się go jako kolor wnętrz w łazience oraz kuchni (ale trzeba pamiętać, że hamująco działa na apetyt, więc nie poleca się go do mieszkań niejadków).

Znaczenie kolorów: pomarańczowy

Pomarańczowy to bardzo pozytywna barwa, przywodząca na myśl przede wszystkim ciepło i wygodę. Taki kolor wnętrza pomaga uwolnić się od złych emocji, pobudza umysł do działania. Oddziałuje także na fizjologię ludzkiego organizmu - przebywanie w pomieszczeniach utrzymanych w odcieniach tego koloru powoduje wydzielanie się soków trawiennych i wzmocnione odczuwanie głodu. W związku z tym bardzo dobrze pasuje do wnętrz, w których przygotowujemy i spożywamy posiłki. Jasne odcienie pomarańczowego świetnie sprawdzą się jako kolor ścian w jadalni, trochę mocniejsze - w kuchni. Idealnie nadaje się też do wykorzystywania w aranżacji sal restauracyjnych.

Znaczenie kolorów: fiolet

Fioletowy kolor ścian? Dlaczego nie! Jeśli lubisz ten kolor, idelanie nadaje się jako dekoracyjny kolor ścian np. w sypialni, czy pokoju dziennym. Nie polecamy malowania na fioletowo wszystkich ścian, bo to za mocna i zbyt dominująca barwa. Cały pokój pomalowany na fioletowo może być męczący i nużący po pewnym czasie. Ale fioletowy kolor ścian zastosowany na fragmencie to bardzo ładny dekoracyjny element wnętrza. Taki kolor ścian potrafi zastąpić inne dekoracje.

Znaczenie kolorów: szary

Szary to bardzo modny i elegancki kolor ścian. Jest barwą chłodną, świetnie wygląda w nowoczesnych wnętrzach. Szare ściany pasują do wnętrz industrialnych, skandynawskich. Modne są szare okładziny z betonu, szare tapety i szare kolory ścian. Wybierając ciemne kolory ścian zadbaj o dobre oświetlenie. Intensywne, ciemne barwy pochłaniają światło i mogą zmniejszyć optycznie wnętrze.

Znaczenie kolorów: żółty

Żółty to kolor łączony z radością i optymizmem. Jest kolorem słońca, co sprawia, że w jego otoczeniu ludzie czują się znakomicie. Żółty kolor ścian pobudza zdolności organizacyjne i dodaje pewności siebie. Skłania umysł do działania, dzięki niemu lepiej zapamiętujemy i kojarzymy. Warto więc stosować żółty kolor w miejscach, w których się uczymy i pracujemy - w salach wykładowych i w klasach lekcyjnych, gabinetach, pokojach uczniów. Żółte kolory ścian nadają się też znakomicie do pokojów dziennych, jadalni. Barwa ta sprawia, że czujemy się w tych pomieszczeniach swobodnie. Doskonale łączy się z innymi kolorami np. z pomarańczowym.

Znaczenie kolorów: czerwony

Czerwony kolor ścian zachęca do pozytywnego myślenia. Jest uznawany za barwę oznaczającą życie i często kojarzoną ze wzrostem motywacji. Nadaje wnętrzom ciepły i przytulny klimat. Jednak w czystej postaci stosuje się ją bardzo rzadko - ze względu na dużą intensywność tej barwy. Dlatego silnie oddziałuje ona na ludzi i zbyt długie pozostawanie w "czerwonych" wnętrzach może powodować najpierw silne pobudzenie, a później zmęczenie i wyczerpanie. W trakcie przebywania w pomalowanym na czerwono pomieszczeniu zmieniają się reakcje fizjologiczne organizmu, np. o wiele częściej mrugamy powiekami, wzrasta także ciśnienie krwi. Czerwony to kolor miłości, dlatego wiązany jest z życiem seksualnym człowieka. Kolory wnętrz najlepiej sprawdzające się w sypialni to różowe odcienie czerwieni, wzmagają bowiem to uczucie. Warto jednak unikać w tym pomieszczeniu zbyt intensywnej tonacji, bo może ona utrudniać zasypianie - szczególnie osobom z natury pobudliwym i nerwowym. Czerwony kolor ścian będzie dobrze oddziaływał jedynie na flegmatyków i śpiochów.

Znaczenie kolorów: zielony

Zielony to barwa natury, ma więc uspokajające właściwości. W otoczeniu zaaranżowanym z przewagą tego koloru stajemy się spokojniejsi i zrelaksowani. Tej barwy poszukujemy również wtedy, gdy czujemy się zranieni emocjonalnie. Zielony kolor wnętrz powoduje u ludzi korzystne zmiany fizjologiczne - zmniejsza napięcie mięśni, obniża ciśnienie krwi. Jest czynnikiem równoważącym i pomaga regulować krążenie. Zieleń stosowana jest również w leczeniu klaustrofobii. To barwa, która idealnie pasuje jako kolor ścian w miejscach, w których relaksujemy się i odpoczywamy, np. na ścianach w sypialni.

Kolory wnętrz: brązowy

Brązowy to kolor ziemi, daje człowiekowi uczucie pewności i łagodzi brak poczucia bezpieczeństwa. Ale wzmaga też skłonność do skrywania własnych emocji, zamykania się w sobie w obawie przed innymi ludźmi i światem. Brązowy kolor ścian wnosi do domu poczucie stabilizacji, zatem jest to barwa odpowiednia dla osób, którym jej brakuje.

Kolory wnętrz łączą lub dzielą

Jak dobrać kolor wnętrza jeśli np. kuchnia i jadalnia są połączone ze sobą? Ten układ możemy jeszcze podkreślić, malując je podobnym kolorem. Jednak, ze względu na duże płaszczyzny ścian, byłoby wskazane, aby przebiegał on harmonijnie, np. od jasnożółtej jadalni do delikatnej pomarańczowej kuchni. Wszystko jednak zależy od indywidualnego pomysłu inwestora. Zabieg taki sprawdza się w pomieszczeniach, których funkcje się wzajemnie uzupełniają. Kolorami można również wydzielać aneksy we wnętrzu - malując ściany na inne, ale harmonizujące ze sobą barwy.

Znaczenie kolorów: pomysły na aranżację wnętrz

Nie wiesz, na jaki kolor ścian się zdecydować? Szare, niebieskie, a może kolorowe? W galeriach znajdziesz różne podpowiedzi, które z pewnością rozwieją Twoje wątpliwości.

Jak kolory we wnętrzu wpływają na Twój nastrój?