Kolorowa klasyka i bogata kolekcja szkła: mieszkanie, w którym nigdy nie jest monotonnie

2017-07-03 14:15 Bożena Kowalewska

Dorota jest miłośniczką filmów, kolekcjonerką szkła i kryształów. Swoje zbiory nazywa szklaną menażerią od tytułu lubianego starego filmu. Swoje mieszkanie urządziła tak, że kilka razy do roku może z łatwością zmieniać jego wystrój. Jest klasycznie, romantycznie i kolorowo!

Pani domu z upodobaniem cytuje Irenę Kwiatkowską z serialu Czterdziestolatek: „Jestem kobietą pracującą i żadnej pracy się nie boję…”. Jej życiorys zawodowy imponuje. Absolwentka AWF-u i SGH śmieje się, że nieraz jej kariera przebiegała w iście amerykańskim stylu, czyli od czyścibuta do milionera. W amerykańskiej korporacji finansowej awansowała w ciągu dwóch miesięcy z recepcjonistki na dyrektora do spraw PR. Zaliczyła Londyn, miała kilka własnych firm. Pracowała w wielu miejscach i branżach. Przeprowadzała się 20 razy! Może stąd wynikła jej koncepcja wynajmowania, a nie kupowania mieszkania. Kocha być w ruchu. Ma też drugi etat – najważniejszy. Jest szczęśliwą mamą trojga dzieci.

Neutralne tło i barwne dodatki

Po tylu przeprowadzkach nasza bohaterka potrafi urządzić się w każdym wnętrzu. Jej credo to: biało i czysto. Ściany i meble stanowią neutralne tło, a wystrój zmienia się wraz z porami roku. Za pomocą tkanin, poduszek i dekoracji pani domu nadaje wnętrzom coraz to inny klimat. Do bieli wszystko pasuje: szarości i beże, czerwień i zieleń, róż i błękit. Dorota lubi bawić się kolorami i konwencjami. Czasem nie czeka na nową porę roku i w środku sezonu urządza dla przyjaciół imprezę Raz na ludowo. W ruch idą góralskie chusty, kierpce i… oscypki. Mieszkanie zamienia się w wiejską chatę.

Nie przegap: Kolor biały we wnętrzach - ZDJĘCIA >>>

Wnętrze pełne pomysłów

Gospodyni opowiada, że jak przyjdzie jej coś do głowy, wszystko rzuca i zabiera się do realizacji pomysłu. Tym razem padło na talerze. Leżały spokojnie na półce, szybko umyła je i z pomocą całej rodziny zrobiła obramowanie okna. Jeden cenny talerz został niechcący stłuczony przez ukochanego pani domu, który omal nie dostał zawału z tego powodu. Za naprawę trzeba było zapłacić tyle, co za nowy, który był nie do odkupienia. Talerz skleił prawdziwy artysta – reperacji nie widać, a kuchnia wygląda pięknie w niecodziennej dekoracji.

Zobacz też: Kuchnia - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Co zrobić, by dobrze się mieszkało? Rady właścicielki

Nie zagracaj mieszkania! Mniej znaczy więcej, więc dla dobrego efektu wcale nie potrzebujesz wielu rzeczy. Wiem coś o tym, bo mam nieustające ciągotki do kupowania, ale na ogół udaje mi się nad tym panować. Kolekcja to co innego. Może być okazała, ale przedmioty nie powinny stać wszędzie. Zaaranżowane w przemyślane kompozycje nie tylko lepiej się prezentują, lecz także pozwalają uniknąć wrażenia chaosu.

Sezonowe porządki to dobry pretekst do zmiany aranżacji. Inne kolory i dodatki sprawią, że – po pierwsze – bardziej poczujesz nową porę roku, a po drugie – unikniesz nudy. Ja nie mogę zbyt długo patrzeć na te same poduszki czy zasłony. Kocham zmiany!

Klasyka we wnętrzach: zobacz GALERIE ZDJĘĆ