Klasyczna aranżacja wnętrz małego hotelu we Francji z nutką nowoczesnych inspiracji!

2015-05-26 17:36 Monika Czerwińska-Konarska

Aranżacja wnętrz małego hotelu we Francji może być świetną inspiracją dla miłośników stylu klasycznego. Dekoracje ścian w kolorze białym i beton architektoniczny mogą iść w parze ze złoconymi meblami ludwikowskimi. Chodzi o to, że unowocześniony styl klasyczny nie musi być bardzo klasyczny i może pasować do metrażu naszych miejskich mieszkań.

Klasyczna aranżacja wnętrz w małym hotelu na południu Francji zachwyca stylem i lekkością. Pokoje i łazienki w małym, kameralnym hotelu mogą stać się inspiracją dla wielbicieli stylu klasycznego rodem z Francji, przełamanego nowoczesnością i minimalizmem. Dodatki zaprojektowane przez Philippa Starcka, na przykład przezroczyste krzesła, okazują się pasować do tradycyjnych „ludwików”. Chodzi o to, by luksus klasycznego wnętrza nie rzucał się w oczy, a aranżację dopasować do metrażu mieszkania. Hotel, który pokazujemy, ma blisko 200 lat. Klasyczno-barokowa elewacja zachwyca stylem na tyle, że urzekła obecną właścicielkę. Inspirując się włoskimi barokowymi pałacami Brigitte Pages stworzyła luksusowe, przestronne klasyczne wnętrza pokoi gościnnych. Dekoracyjne rzemiosło artystyczne wyciszone zostało współczesnym dizajnem. W ten sposób zabytkowa architektura nie jest ani trochę pretensjonalna.

Inspirująca aranżacja łazienek z betonem architektonicznym

Ciepły klimat południowej Francji lubi beton architektoniczny we wnętrzach. Kto by się spodziewał, prawda? A właśnie surowość łazienek z betonem architektonicznym przywodzi na myśl domy rzymskich patrycjuszy. Zgrabnie wymodelowane, trochę przeskalowane wanny nie ustępują w niczym nowoczesnym akrylowym i stalowym. Zadbano też o komfort kąpieli wkładając do środka drewniane stelaże. O pochodzeniu klasycznych wnętrz łazienek przypominają zabytkowe baterie z lat 30. dwudziestego wieku. Odrobinę egzotyki do aranżacji łazienek wprowadzają dodatki do domu w formie marokańskich talerzy i mis. W aranżacji łazienek nowoczesnym elementem jest żywiczna podłoga – raczej współczesny wynalazek. Pasuje do reszty dzięki dobraniu szarej barwy i braku połysku.

Aranżacja sypialni: ludwikowskie meble i dodatki Starcka? Tak!

Pomysłem na aranżację sypialni w klasycznym stylu jest natomiast połączenie złoconych ludwikowskich mebli z przezroczystymi, na wskroś nowoczesnymi, często krytykowanymi, meblami Philippa Starcka. Jak to zwykle bywa, diabeł tkwi w szczególe i takie stylistyczne połączenia są udane tylko wtedy kiedy jeden styl zdecydowanie dominuje, drugi jest dodatkiem. Tutaj meble ludwikowskie stanowią bazę aranżacji klasycznego wnętrza, nowoczesne formy są tylko dodatkami. Substancją łączącą w całość styl klasyczny w sypialni są białe ściany, niespotykane dwieście lat temu. Oczywiście z tradycyjnymi dekoracjami ścian – sztukateriami. Właścicielka przywiązuje jeszcze wielką wagę do rzeczy niewidocznej na zdjęciach wnętrz. Jest to zapach olejku pomarańczowego, unoszący się we wnętrzach. Zapach jest czymś niematerialnym, ale wyjątkowo wpływa na postrzeganie i zapamiętywanie miejsca. Często jest tak, że przede wszystkim pamiętamy jak „tam” pachniało…

Karmazynowa czerwień w lobby i jadalni inspiruje do zmian

Karmazynowa czerwień w strefie wejścia do hotelu i w jadalni sprawia, że klasyczne wnętrza aż zapraszają do środka. Mocna czerwień nie jest męcząca, jest ujarzmiona w klasycznym stylu francuskim białymi boazeriami, sztukateriami i wysokimi drzwiami. Dekoracja ścian w klasycznych wnętrzach to też ciemne tapiserie z epoki, w której zbudowano hotel, oryginalne kominki i lustra. I tu pojawia się pomysł na dekoracje ścian w mieszkaniu w stylu francuskim, w którym nie ma przewodów kominowych. Możemy po prostu zamontować portal kominkowy z miejscem na świece. Większość dodatków do domu, świeczniki, lustra, wazony można kupić na okolicznych targach staroci i w antykwariatach. Dekoracje w klasycznym stylu francuskim to też świeże owoce i kwiaty poukładane w wazonach i na misach z epoki.

Pod ziemią i w chmurach – najciekawsze hotele w Polsce. Obejrzyj wideo!